משחקי ריגול |

חושבים שאתם יכולים לפצח את המסר הסודי שמסתתר בתמונה?

כולנו התרגלנו לשמוע על הצפנות - אלה ששומרות עלינו באמצעות הוודו המתימטי של קריפטוגרפים, אבל יש עוד דרך - הסתרת מידע (סטגנוגרפיה), שמשלבת בין מדע לאמנות; הצעד הראשון שלכם מחכה בכתבה הבאה

גיל דוד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיל דוד

בשנת 1984 הציג הקריפטוגרף, מומחה ההצפנה, גוסטבוס סימונס (Gustavus J. Simmons), את בעיית האסירים בבית הסוהר. שני שותפים לפשע נעצרו ונשלחו לבית הסוהר, כאשר כל אחד מהם נמצא בתא אחר בכלא. שני האסירים רוצים לתכנן את בריחתם מהכלא ולשם כך הם צריכים למצוא דרך לתקשר אחד עם השני בהסתר. הסוהר מסכים להעביר דרכו הודעות בין שני האסירים, אך מכיוון שהוא חושד שהם ינסו לתכנן את בריחתם מהכלא, הוא מאפשר העברה של הודעות בעלות תוכן תמים בלבד. שני האסירים נאלצים לקבל את תנאיו. 

על פניו, הדרך הטובה והבטוחה ביותר להעביר מידע מבלי שגורם שלישי יוכל להבין את תוכן ההודעות היא על ידי הצפנה. במידה ושני האסירים יבחרו בשיטת הצפנה חזקה, הם יוכלו להצפין את תוכן ההודעות כך שהסוהר לא יוכל להבין את תוכנן. אולם במקרה של שני האסירים ההודעה לא תעבור את מבחן התמימות שהגדיר הסוהר. ההודעה המקודדת תראה כמו בליל אקראי ולא מובן של תווים ואותיות ועל כן הסוהר ישמיד אותה. במקרה הגרוע יותר הוא גם עלול לחקור את האסירים עד שיגלו לו את תוכן ההודעה. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ