נורטון וירוס

"ומה עם הנורטון וירוס? להסיר לך?", שאל אותי המוכר והסביר שאחרי החודשיים הראשונים התוכנה הופכת למטרד כשהיא מנסה לדחוף את ידה לארנקו של המשתמש

רפאל פוגל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
רפאל פוגל

אתמול קניתי מחשב Thinkpad חדש לאשתי. האמת היא שרציתי בהתחלה לקנות Thinkpad חדש לעצמי, אבל אחרי שבמשך שנה התקנתי על המחשב שלה את כל סוגי השטויות שמצאתי ברשת, הרגשתי שמחשב חדש ונקי מגיע לה יותר מאשר לי. לפחות עד שאדאג למלא גם את המחשב החדש שלה בהמון המון שטויות חדשות.

את ה-Thinkpad רכשתי בחנות באמת מצוינת. מקום שמעסיק כמה אנשים צעירים שבאמת אכפת להם ממחשבים אישיים וממי שרוכש אותם. יש לי סיבה די טובה לא לספק לכם עוד פרטים על אותה חנות, אבל אני בטוח שאתם מכירים אותה, ואני מאמין שעוד כמה שורות תבינו גם אתם למה בחרתי להגן על אותו מקום ותיק, מצוין ואהוב מפני כוחות השוק הזועמים.

אחד מהאנשים הצעירים שעובדים בחנות הזו, היה צריך לבצע אתחול ראשוני של ה-Thinkpad שבחרתי - תהליך שגרתי של הכנסת הרישיון לאותו דגם שזה עתה נמכר, אבל לפני שהוא עשה זאת, הוא מצא לנכון להזהיר אותי שחלונות XP מגיעה עכשיו מלנובו עם הגרסה העברית בלבד. "אני יודע שזה באסה עם כפתור ה"התחל" מצד ימין וכל המילים המקצועיות בעברית שאי אפשר להבין כלום, אבל אין מה לעשות עם זה", הוא אמר, וסיכן באופן מאוד משמעותי את עמלת המכירה שלו. "כל הדגמים הזולים של Thinkpad בישראל מגיעים עם XP Home עברי, וזה עולה סכום מופרז של כמה מאות שקלים להחליף את זה במעבדה לאנגלית. אני אומר לך את זה לפני שאתה מעביר את הוויזה, כי יש הרבה אנשים שמגלים את זה מאוחר מדי וזה מאוד מבאס אותם".

"אבל אני בטח יכול להתקין XP אנגלי בעצמי?" שאלתי אותו. "או שזה יעשה לי בעיה עם האחריות או משהו אחר?"

"אני לא בטוח בקשר לאחריות, אבל אם תתקין מערכת הפעלה חדשה אז אני כמעט בטוח שהכפתור הכחול של השחזור לא יעבוד, וזה אחלה שירות, שחבל לוותר עליו", הוא השיב לי.

חשבתי על זה כמה דקות, צלצלתי לאשתי והתייעצתי איתה והחלטנו להמשיך בקניית המחשב הנישא לפי המתוכנן. בטח נוכל לעשות משהו עם הממשק האנגלי כאשר אני אשדרג אותו לוויסטה בעוד כמה חודשים. הרי יש מדבקה על המחשב החדש הטוענת שהוא כבר מוכן לוויסטה העתידית, ואני כבר רגיל לעשות שטויות ולהרוס את המחשב של אשתי.

"ממשיכים לפי התכנון המקורי", אמרתי למוכר, והגשתי לו את הוויזה. "נסתדר עם העברית".

"בסדר", הוא אמר לי. "ומה עם הנורטון וירוס? להסיר לך?"

"נורטון, מה?", לא הבנתי אותו או שחשבתי שלא שמעתי טוב. אף פעם לא שמעתי שמחשבים חדשים מגיעים עם וירוס בילט אין.

"נורטון וירוס, ככה אנחנו קוראים כאן בחנות לתוכנות אנטי וירוס של נורטון", הוא הסביר לי. "זה מגיע כבר מותקן על המחשב ועובד חינם במשך חודשיים, אבל אחרי זה הוא רוצה שתשלם ואם לא משלמים הוא מתחיל למעשה לעבוד נגד המחשב שלך ולעשות המון בלאגן. הכי טוב להסיר אותו כבר עכשיו ולהתקין בבית אנטי וירוס בחינם".

"בטח, תוריד אותו". אמרתי לו. ונזכרתי שנורטון בדיוק שלחו לי הודעה לעיתונות, לפיה הם הוציאו גירסה חדשה. זו היתה הפעם הראשונה שלא מצאתי לנכון לכתוב על הגירסה החדשה של נורטון אנטי וירוס, ואני גם לא זוכר שקראתי עליה בשום פורום אבטחת מידע שאני גולש אליו. לפני שנים כל השקה של נורטון היתה חגיגה, אחרי כך זו היתה עוד הכרזה שמקבלים כל שנה ומנסים להשוות אותה למקאפי ולמתחרים האחרים, ועכשיו נורטון אנטי וירוס הפך כבר למטרד שעולה הרבה כסף וגורם ללקוחות להתלונן בחנות שמכרה להם את המחשב.

איך הצליחה סימנטק לקחת מוצר מנצח ולהגיע למצב כל כך מדכא? או אולי זה השוק שמחלק אנטי וירוס בחינם, אנטי וירוס בקוד פתוח, אנטי וירוס על הג'ימייל, אנטי וירוס על הראוטר, אנטי וירוס שכבר יושב אצל ספק האינטרנט שלנו ואנטי וירוס שיגיע פתאום ממיקרוסופט? האם כל תוכנות האנטי וירוס, שעושות בערך את אותו הדבר, הצליחו לגרום לנורטון לאבד את השפיות וממש להטריד את המשתמשים הפוטנציאלים שלה?

אני לא יודע אם זה בדיוק ככה, והאמת שזה כבר הרבה זמן לא מעניין אותי. אני הסרתי את כל הדברים שהגיעו על ה-ThinkPad והיה כתוב עליהם סימנטק. אני לא רוצה שהם יגזלו לאשתי שום משאבי מחשב יקרים, אני לא רוצה שהם יעשו לי עדכונים מיותרים, ואני בטח שלא הולך לשלם להם כסף. אחרי שהבנתי את זה סופית, חסר לחבר'ה של סימנטק שיצליחו שוב להחדיר את התוכנה שלהם לאיזה מוצר שאני קונה, ואחרי חודשיים יתחילו להקפיץ את זה ולהטריד אותי. ולא משנה לי כמה הם סיבסדו לי את ה-Thinkpad בזכות החוזה הזה שלהם עם לנובו.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ