עודד ירון

וירוס ה-Stuxnet נחשב בעיני מומחי אבטחה כפריצת דרך בעולם אבטחת המידע, ועל פי פרסומים רק מדינות וארגוני ביון גדולים יכולים לעמוד מאחורי הפיתוח. אבל, עכשיו נראה כי הכלי שנועד על פי הערכות לביצוע חבלה מדויקת בתוכנית הגרעין האיראנית הגיע לידיה של קבוצה שמסמלת את ההיפך הגמור מארגוני ביון חמורי סבר.

פעיל בקבוצת ההאקטיוויסטים אנונימוס שעומדת מאחורי שורה של תקיפות ברשת הודיע כי הקוד של Stuxnet הגיע לידי אנשי הקבוצה. "אנונימוס מחזיקה עכשיו ב-Stuxnet - יש בעיה אדוני השוטר?", כתב הפעיל.

בהודעת הפעיל נמסר כי הם הצליחו להשיג את הקוד בפריצה לשרתי חברת האבטחה HBGary Federal, שנשכרה על ידי סוכנות הבילוש הפדרלית (ה-FBI) לחקור את אנונימוס בעקבות מסע ההתקפות של הקבוצה כנגד החברות שניתקו את קשריהן עם ויקיליקס.

לאחר הפריצה, אנונימוס הלכו בדרכה של וויקיליקס ופרסמו 50,000 אימיילים של ארון בר, מנכ"ל החברה האחות - HPGary Federal. היום דווח על פרסום מיילים נוספים של החברה. אבל, לצד האימיילים אנונימוס הצליחו לשים את ידם גם על ארכיונים של קודים של וירוסים ותוכנות מזיקות נוספות, בהן לדבריהם Stuxnet.

אולם בגרדיאן דווח מפי מומחי אבטחה כי אנונימוס אמנם מחזיקה בחלקים מהקוד של סטוקסנט, אולם היא לא מחזיקה בחלקים שאפשרו את התקיפה של תוכנית הגרעין באיראן. אולם, בוול סטריט ג'ורנל ציינו כי אנונימוס, יכולים להשתמש בחלקי הקוד שנמצאים ברשותם ומאפשרים פריצה למערכות חלונות לצורך תקיפות אחרות. אורלה קוקס ממסימנטק אמרה לגרדיאן כי זה אנונימוס יכולים להשתמש בקוד, "אבל זה יצריך הרבה עבודה, זה בהחלט לא טריוויאלי".

דו"ח של סימנטק שפורסם בסוף השבוע קבע כי Stuxnet נועדה לפגוע בחמישה מתקנים תעשייתיים באיראן בתקופה של עשרה חודשים. ב"ניו יורק טיימס" העריכו כי ייתכן שהתולעת פגעה אף במתקן העשרת האורניום בנתנז.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ