נתניהו הקים צוות להיערכות ישראל למתקפה על רשתות מחשבים

צוות שהקים רה"מ נועד לתת מענה למתקפת טרור שתשבית פעילות של משרד ממשלתי או של חברה גדולה במשק. ראש הצוות, יצחק בן ישראל: אנחנו מחברים דו"ח עם המלצות ברמה הלאומית

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו הקים צוות מומחים לגיבוש אסטרטגיה להתגוננות מפני מתקפות על רשתות המחשבים בישראל. בראש הצוות עומד האלוף במילואים פרופ' יצחק בן-ישראל, והוא צפוי להגיש את המלצותיו לנתניהו כבר בשבועות הקרובים.

נתניהו הקים את הצוות בנובמבר 2010, כמה חודשים אחרי שהתגלה וירוס ה"סטוקסנט", תולעת המחשבים שפגעה במתקני הגרעין באיראן וברשתות מחשבים רבות ברחבי העולם. לפי פרסומים בתקשורת הזרה, מומחי מחשבים וגורמי מודיעין במערב מייחסים את פיתוח הווירוס והשימוש בו למודיעין הישראלי, כחלק מהניסיון לעצור את תוכנית הגרעין האיראנית.

בן-ישראל, ששימש בעבר ראש המינהל לפיתוח אמצעי לחימה ותשתיות (מפא"ת) במשרד הביטחון, נחשב לאחד המומחים בתחום לוחמת המחשבים, המכונה "סייבר". כיום משמש בן-ישראל ראש סוכנות החלל הישראלית וראש המועצה הלאומית למחקר ופיתוח, שמייעצת לממשלה בנושאים מדעיים.

בשיחה עם "הארץ" סיפר הפרופ' בן-ישראל כי בצוות שבראשו הוא עומד חברים כל גופי הממשלה שעוסקים בתחום המחקר והפיתוח ולוחמת מחשבים. לצד המדענים הראשיים של משרד המדע ומשרד התמ"ת, נציגי משרד האוצר והמטה ללוחמה בטרור במשרד ראש הממשלה, חברים בצוות גם נציגי אגף המודיעין בצה"ל, השב"כ והמוסד. "אנחנו מחברים דו"ח עם המלצות ברמה הלאומית", הסביר בן-ישראל, "בדו"ח נמליץ מה צריכה ממשלת ישראל לעשות בתחום הסייבר".

נתניהו עצמו רמז על קיומו של הצוות בראיון שהעניק בשבוע שעבר לגולשי יוטיוב, כאשר סיפר שהוא קורא ספר של איש מודיעין בריטי שעוסק באיומים על רשתות מחשבים. "אני מקים מענה לאומי לבעיית הסייבר", אמר נתניהו.

האיום המרכזי שמולו עומדת ישראל הוא התקפה על רשתות מחשבים של משרדי הממשלה ומערכת הביטחון. מתקפה כזו יכולה לשבש את כושר הפעולה של המערכות הביטחוניות והאזרחיות-כלכליות. איום דומה נשקף לגופים פרטיים, כגון בנקים וחברות במשק.

בכנס הרצליה האחרון השתתף בן-ישראל בפאנל בנושא לוחמת סייבר, ונתן סקירה היסטורית של התפתחות התחום. ראש המטה ללוחמה בטרור במשרד ראש הממשלה תת-אלוף ניצן נוריאל, שהשתתף בפאנל, אמר אז כי ישראל עמדה במבצע "עופרת יצוקה" ואחרי המשט הטורקי תחת התקפות רבות על רשתות מחשבים.

נוריאל התריע מפני הפגיעות הרבה של מערכות המחשב בישראל להתקפות סייבר של מדינות עוינות וארגוני טרור. "המדינה חייבת להשלים את תפישת ההגנה שלה על המערכות הקריטיות", אמר, "מה שאנחנו יודעים לעשות - גם היריב יודע לעשות". הוא ציין כי גופים שונים בישראל, בהם חברות פרטיות גדולות, לא הסכימו לקבל הגנה ממשלתית, עד שהמטה ללוחמה בטרור פרץ למערכות שלהם כדי להראות את הנזק הפוטנציאלי.

"אם יהיו לנו מערכות הגנתיות חזקות, המתקיפים יתייאשו", אמר נוריאל, "אני מוכן להשקיע הרבה כסף כדי שהמחשב של כל האקר שמתקיף את מדינת ישראל יישרף. צריך להכריע הכרעה מדינתית בין זכות הפרטיות לבין הגנה על המערכות המרכזיות במדינה - אלו שני וקטורים סותרים, אך לצורכי הגנה מתחייבת פגיעה בפרטיות".

בישראל קיימים היום כמה גופים שעוסקים בלוחמת הסייבר וההגנה על רשתות מחשבים. הגוף הממשלתי שאחראי על הנושא הוא פרויקט תהיל"ה (תשתית הממשלה לעידן האינטרנט) שהוקם ב-1997 במשרד האוצר. תהיל"ה מפעיל את שרתי המחשב של כל משרדי הממשלה וכן את מרכז אבטחת המחשבים הממשלתי.

רוב הגופים שעוסקים בנושא נמצאים בתוך מערכת הביטחון. המטה ללוחמה בטרור מייעץ לראש הממשלה בענייני לוחמת סייבר. כמו כן, השב"כ מחזיק באגף שלם שעוסק בטכנולוגיות מתקדמות, ובמסגרת זו בהגנה על רשתות מחשבים מפני מתקפת טרור. גוף דומה קיים גם במוסד. בחודשים האחרונים הוקם במסגרת יחידה 8200 של אגף המודיעין בצה"ל גוף חדש שעוסק בלוחמת סייבר - הן מבחינה התקפית והן מבחינה הגנתית. בגוף החדש ירוכזו כל היחידות בצה"ל שעוסקות בכך במעין פיקוד סייבר ישראלי, בדומה לצורה שבה הנושא מטופל במדינות אחרות במערב.

בדצמבר חשף ראש אמ"ן לשעבר האלוף עמוס ידלין את הפעילות שעושה צה"ל בתחום הסייבר. היה זה בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי. "זה הולם את תפישת הביטחון של ישראל", אמר ידלין, "אין צורך באוצרות טבע. הכל כחול-לבן, בלי תלות בסיוע זר, בתחום המוכר היטב לישראלים צעירים".

הוא הוסיף כי "חשוב לשמור על ההובלה לנוכח השינויים המסחררים בעולם הסייבר: תגובה על שינוי יש לגבש בחודשים, לכל היותר, לעומת שנים שעמדו לרשות טייסים". ידלין אמר אז כי האקר בודד עלול לגרום נזק עצום לחברות תשתית, תחבורה ותקשורת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ