שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ארה"ב ביקשה להסיר תוסף לפיירפוקס, מוזילה אמרה לא

לאחר שהתברר ליוצרת הדפדפן בקוד פתוח, כי בקשת הממשלה אינה מגובה בחוק, או בצו בית משפט, היא סירבה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עודד ירון

מוזילה סירבה לבקשת הממשל האמריקאי לאסור על השימוש בתוסף לפיירפוקס.

הרשות למכס והגירה במשרד לביטחון פנים האמריקאי ביקשה ממוזילה להסיר תוסף בשם MafiaaFire, שמקל על משתמשים להגיע לאתרים שהוחרמו ונחסמו בידי הממשל הפדרלי מפני שהפעילו שירות הזרמת משחקי ספורט בניגוד לחוק. באתר התוסף תוקפים בחריפות את הממשל הפדרלי ובפרט את הרשות למכס והגירה, שמשמשת, לדברי היוצרים, כלי בידי תעשיית המוסיקה והסרטים.

באתר מסבירים כי במקרה של החרמות מהסוג הזה, לא נחסמת כתובת ה-IP המספרית של אתר, אלא רק הלינק השמי, כמו Demoniod.com למשל. התוסף שהם מציעים נועד לפתור את הבעיה. כאשר הכתובת השמית של אתר מסוים נחסמת, התוסף, שקיים כעת גם לכרום, בודק מה השם החדש ומכוון את הגולשים לכתובת הנכונה.

בשבוע שעבר מסרה מוזילה בבלוג שלה כי הרשות למכס והגירה פנתה אליה בדרישה להסיר את התוסף, אך היא סירבה. "הגישה שלנו היא לציית לצווי בית משפט חוקיים, אבל במקרה זה לא היה שום צו בית משפט. על כן, שאלנו את נציגי הרשות למכס והגירה כמה שאלות כדי לברר את הסמכות המשפטית".

בין היתר שאלו במוזילה אם בית משפט כלשהו קבע כי התוסף לא חוקי, ואם כן, על בסיס איזה חוק ופסיקה, האם מוטלת חובה חוקית על מוזילה להסיר את התוסף והאם הסוכנות יכולה להציג עותק של צו בית משפט שעל בסיסו היא דורשת זאת. עד כה, מציינים במוזילה, הם לא קיבלו כל צו כזה.

"אחת הסוגיות החשובות פה, היא באילו תנאים על גורמי ביניים להיעתר לדרישות ממשלה שעשויות להביא לצנזורה, שעלולה לאיים על האינטרנט הפתוח", הוסיפו במוזילה. לדבריהם, במקרה הזה, הדרישה מגיעה מדרישה לגיטימית של בעלי תוכן להילחם בפיראטיות. אבל הבעיה מתחילה כשהממשלה משתמשת בכוחה בשירות בעלי התוכן באופן שעשוי להיות בעל תוצאות לא מכוונות ובעייתיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ