התעמלות מוחית או בלבול מוח?

האם התוכנות המתיימרות לשפר את התפקוד המוחי יעילות או שהן מוכרות אשליות בלבד?

יהושע צאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהושע צאל

בשנים האחרונות אנו עדים לפריחה של תוכנות שתכליתן לשפר תפקודים מוחיים. התוכנות מיועדות לשימוש ביתי או שהן מוצעות במסגרת מכונים ייעודיים. באמצעות כותרות אטרקטיביות, כמו "התעמלות מוחית" ו"חדר כושר למוח", מתיימרים מפתחי המוצר לשפר כישורים קוגניטיביים כמו זיכרון, קשב, תפישה, שיפוט וחשיבה, אם רק נקפיד על תוכנית האימונים הממוחשבת. מדוע "מתיימרים"? מכיוון שהשפעות כמו אלה המיוחסות לאותם "חדרי כושר" למוח, יש לבחון לפי אמות המידה המדעיות המקובלות. בשלב זה נראה, כי תחת אמות מידה אלו מפתחי התוכנות לסוגיהן מתקשים לספק ממצאים המאשרים את ההשפעה המיוחסת להן.

ייתכן שהפופולריות הרבה שממנה נהנית "ההתעמלות המוחית" נעוצה בשתי סיבות. הראשונה היא העלייה בתוחלת החיים, שהביאה לעלייה בשכיחותן של מחלות זקנה כמו אלצהיימר, המאופיינות בירידה משמעותית בתפקודים הקוגניטיביים. החשש מפגיעות כאלו בעתיד, מביא אנשים בגיל מתקדם לנסות כמעט כל טיפול שמספק שביב של תקווה לשימור התפקוד המוחי. הסיבה השנייה היא שאינטואיטיבית, הרעיון העומד מאחורי "חדרי הכושר המנטליים" נראה מושך. לאדם הלא מקצועי נדמה שבדומה לפיתוח שרירי הגוף בחדר הכושר, גם המוח זקוק לאימון כדי לשמור על תפקוד תקין.

איור: לי קורצווייל

פיתוח מבוסס מחקר

הבעיה היא, שאנלוגיה זו חוטאת לאמת. המוח אינו שריר והתאים המצויים בו - הנוירונים - אינם תאי שריר. את המוח לא צריך "להפעיל" וגם אי אפשר "לכבות". כל פעולה, ולו הפשוטה ביותר, כמו ראייה, תנועה ותכנון יום-יומי, גורמת לפעילות עניפה ביותר של הנוירונים.

מה, לפיכך, ראוי לדרוש ממפתחי התוכנות הללו, כדי שיוכלו לטעון שהמוצר שלהם אכן משפר את התפקוד הקוגניטיבי? סוגיה זו אפשר לחלק לשתי שאלות. הראשונה היא, אם בכלל אפשר לשפר תפקוד קוגניטיבי באמצעות אימון מוחי. גם אם התשובה חיובית, עולה השאלה השנייה: איך אפשר לדעת אם תוכנה מסוימת עוזרת ואם כן, למה בדיוק היא עוזרת.

בנוגע לשאלה הראשונה, ייתכן שבעתיד יימצאו תוכנות אימון מנטלי שישפרו פונקציות קוגניטיביות ספציפיות. כרגע, התוצאות הן בכיוון ההפוך. במחקר מבוקר רחב היקף שפורסם באפריל 2010 בכתב העת "Nature", שבו השתתפו 11,430 נבדקים, נמצא שאימון ממושך במגוון פונקציות קוגניטיביות, לא הביא לשיפור באף לא אחת מהן. הנבדקים, כצפוי, שיפרו את ביצועיהם במטלות הספציפיות שבהן התאמנו. אבל השיפורים לא ניכרו כשהנבדקים ביצעו מטלות דומות והם לא שיקפו שיפור כללי ביכולות הקוגניטיביות.

גם אם נניח בצד את הידיעה שבשלב זה הרעיון העקרוני אינו נהנה מתמיכה אמפירית, מחקרים שמציגים מפתחי התוכנות, שמצביעים על יעילותן, אינם עומדים בסטנדרטים המדעיים הנדרשים כדי לטעון להצלחת הטיפול. אם אי אפשר להסיק מהם שיש קשר הכרחי בין מטלה מסוימת לתפקוד מסוים ולשיפור בו, נדרש תהליך פיתוח ומחקר רב-שלבי, שראוי כי יעמוד בבסיסן של תוכנות אלו.

פיתוח התוכנה צריך להתחיל בזיהוי התפקוד הקוגניטיבי שרוצים לשפר. הזיהוי חייב להתבסס על ידע תיאורטי מעמיק. למשל, בבואנו לשפר את מנגנון הריכוז והקשב, עלינו לדעת אם אנו עוסקים בהפניית קשב (orienting of attention), בקשב מתמשך (sustained attention), בקשב סלקטיבי (selective attention) או בקשב אקזקוטיבי - כלומר, במערכת המפקחת על מערכות הקשב האחרות (executive attention). בשלב השני יש לבחור בניסויים שבהם ייבחן המנגנון הספציפי. בשלב השלישי יש לתרגם את הפעולות שיעשו הנבדקים בניסוי למטלות המשתנות באופן שיטתי והדרגתי, מתוך שימוש בפרמטרים מקובלים למדידת רמת קושי.

לבסוף מגיעה הנקודה החשובה ביותר: איך אפשר לדעת אם התוכנה אכן פועלת ביעילות? כדי שאפשר יהיה לטעון שהטיפול יעיל, נדרשים ממצאים מובהקים בניסויים מחמירים ושימוש בקבוצות ביקורת. המחקרים גם צריכים להתייחס ליכולת להפגין שיפור בביצועים לא רק במטלה מסוימת, אלא גם במטלות אחרות - כלומר, להצביע על שיפור בפונקציה קוגניטיבית הבא לביטוי בחיי היום-יום - וכן לבדוק את טווח הזמן של ההשפעה.

המחקרים צריכים להתפרסם בכתבי עת מדעיים מקובלים ומוכרים. יש לאפשר שחזור של הניסויים שעליהם מדווחים המפתחים על ידי חוקרים בלתי תלויים. כל עוד אין בנמצא פרסומים כאלה, יש להתייחס בספקנות לשלל ההצעות המפתות של "התעמלות לשיפור התפקוד המוחי".

הכותב הוא מומחה לפסיכולוגיה קוגניטיבית, ראש החוג לפסיכולוגיה במסלול האקדמי במכללה למינהל וחבר סגל אוניברסיטת תל אביב

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ