המחשב אמר להרים ידיים

מה היה קורה אילו פעולות אנושיות ואינטרקציות חברתיות היו נקבעות על פי החלטה שרירותית של מחשב? פרויקט "ההגרלה" בוחן את הסוגיה

ספי קרופסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ספי קרופסקי

בחלל לא מוכר, תחת מעטה של דיסקרטיות וללא תיעוד, מתאספת קבוצה של אנשים זרים. במשך פרק זמן שנקבע מראש מקבלים חברי הקבוצה הוראות הפעלה אישיות, זוגיות או קבוצתיות ממחשב, וכך הם מייצרים ביניהם אינטראקציה. הערב יכול להתפתח לכיוונים שונים ולא צפויים, זר נהפך למכר ותפישות קודמות על הסביבה, על עצמך או על ההוא שעומד מולך, יתפוגגו בעקבות המפגש.

אלה הם קווי המתאר של ההגרלה, ניסוי, או כפי שיוצריו מעדיפים לכנותו "פרפורמנס". המשתתפים הם כאלה המעוניינים לקחת חלק במיזם בכפוף לראיון קבלה קצר. במרכזו של הניסוי לא עומדת שאלת מחקר ומסקנותיו לא יפורסמו באף עלון מדעי או פרויקט גמר. למעשה, כך לפחות על פי היוצרים, לא אמורה להיות כל תוצאה לניסוי הזה. כל אחד מהמשתתפים, כך נראה, יכול להסיק את מסקנותיו ולהפיק את תובנותיו האישיות בסיומו, ואז ללכת הביתה.

מאחורי המיזם עומדים סער סקלי, סטודנט לתואר שני בחוג לתיאטרון באוניברסיטת תל אביב, וקרן שפי, בוגרת תואר שני מהחוג לספרות במוסד התל אביבי. סקלי מספר בשיחה עם "הארץ" כי הרעיון נוצר בהשראת הממלכה המתוארת בסיפורו של חורחה לואיס בורחס "ההגרלה בארץ בבל", שבה כל החלטה, קטנה וגדולה, מתקבלת על ידי ועדת הגרלות מסתורית. את תפקיד הוועדה מחליף כאן המחשב.

השניים כבר ערכו 15 ניסויים עד כה, שכל אחד מהם שונה במקצת מקודמו, ומפעילים במקביל בלוג המסביר על המיזם שלהם (www.hagrala.org). הניסוי הבא צפוי להיערך ביום חמישי הקרוב בגלריה יפו 23 בירושלים והוא פתוח לקהל.

לא קיים גורם מפקח על הניסויים. הסמכות היחידה היא המחשב, והמשתתפים נתונים לשליטתו. "ברגע שיש לך סמכות חיצונית בדמות המחשב אתה יכול להיות הרבה יותר משוחרר, ומתעוררת השאלה בדבר האחריות שיש לך על הדברים שאתה עושה", מסביר סקלי. "האינטראקציה מול המשתתפים האחרים היא מבלבלת, כי קשה לך לשפוט איזה חלק מתוך הפעולות שלהם הוא תוצאה מהוראה ואיזה לא, ובמקביל הם גם פחות שיפוטיים כלפיך". לדבריו, "המחשב הוא גורם מאוד חשוב, כי הוא יכול לקחת אחריות על כל דבר אך להימצא במקביל מחוץ לתחום האנושי. הביטחון שלנו במחשבים והאופן שבו אנחנו סומכים בימינו על מכשירים טכנולוגיים הוא מאוד גדול, ואת הסמכות הזו אנחנו מנצלים בהגרלה".

אך האם המחשב אינו תוצר אנושי גם כן? "המחשב בוחר מתוך מאגר שנבנה על ידי בני אדם, אבל אתה יודע שהאקראיות של המחשב היא נטולת פניות ושאין לו שום אינטרסים מתוקף היותו מחשב", עונה סקלי, אך מציין כאנקדוטה שעל אף הידיעה הזו, רבים ממשתתפי ההגרלה בעבר הרגישו בתום הניסוי שהמחשב ניסה להתעלל בהם, או לחלופין שהמחשב הכיר אותם לעומק.

סקלי מציין כי קיים מנגנון מינורי שבמסגרתו מגלה המחשב לאחד המשתתפים מהי המשימה שהוטלה על משתתף אחר, אולם "הבחירה מה לעשות עם המידע הזה נתונה בידיו".

"שתי מערכות יחסים מעניינות שנוצרות בסיטואציה", אומר סקלי, "האחת היא זו שנוצרת בין המשתתף לבין המחשב והאופן שבו הוא מתמודד עם ההוראות שהוא מקבל, והשנייה היא זו שנוצרת בין המשתתפים לבין עצמם. כשמישהו ניגש לדבר איתך, אתה לא יודע אם זה כתוצאה של הוראה ישירה מהמחשב או מרצונו החופשי, או אפילו איזה חלק מהדברים שנאמרו הוא הוראה או לא".

ההוראות שפולט המחשב במהלך הניסוי כוללות פעולות שונות ומגוונות. כך למשל, ישנן הוראות שבמסגרתן עליך לגשת לאדם שנבחר מראש ולהתווכח אתו על סמך דעה שהוכתבה לך, או הוראה אחרת, למשל, האוסרת עליך ליצור קשר עין או לחלופין להתעלם ממשתתפים מסוימים. כמו כן, קיימות הוראות המטילות עליך לציית להוראות ממשתתף אחר, לעמוד בחלק מסוים בחלל או סתם לקשור את שרוכי הנעליים.

הוא מסגיר גם סיפור אישי שאירע לו במהלך אחד הניסויים: "אחת המשתתפות שלא הכרתי לפני כן ניסתה להעליב אותי במהלך ההגרלה באכזריות. למרות שידעתי שהיא מנסה לבצע הוראה, היה ברור שלפחות חלק מהדברים שהיא אומרת נובעים באמת ממה שהיא חושבת עלי, ושהיא אכן מנסה להעליב אותי בכל כוחה. בסיטואציה כזו המניע המקורי מאבד לפעמים את משמעותו".

הוא מספר גם על הגרלה אחת שבמהלכה כיבה אחד המשתתפים את המחשב. "הוא עשה את זה אחרי התלבטויות רבות, וחשב שבכך הוא מפסיק את ההגרלה, אלא שבפועל למחשב היה מנגנון הגנה והוא המשיך בהגרלה בדיוק מאותה נקודה לאחר שהודלק מחדש. בדיעבד, הסתבר שהוא כיבה אותו כתוצאה של הוראה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ