כך תיזהרו מדייגי העננים

שרותי הענן החינמיים הפכו כר נרחב לפעילותם של נוכלי הרשת. עם קצת עירנות תוכלו לחמוק מהפתיונות שלהם

דריה גודקובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דריה גודקובה

בשנתיים האחרונות שירותי הענן הפכו לאחד הדברים החמים בעולם האינטרנט. שירותים מקוונים וחינמיים בחלקם, שעושים באינטרנט את מה שתוכנות בתשלום היו עושות פעם.

ספקי שירותי ענן דוגמת גוגל, אמזון ואחרים מבטיחים שאין סיכוי שהמחשב האישי שלכם יהיה בטוח כמו השירותים שלהם, אבל בינתיים, השירותים הללו קורצים גם לספאמרים, שלא ממש יושבים בחיבוק ידיים ומתחילים לנצל שרתים מרוחקים חינמיים.

לאחרונה התגלו כמה וכמה ניסיונות פישינג שנועדו לאסוף סיסמאות מתיבות דואר אלקטרוני תוך שימוש בשירותים של חברות מוכרות, אבל עם קצת עירנות תוכלו להימנע מנפילה למלכודות של הנוכלים. קחו למשל את הדוגמא הבאה:

לחצו על התמונה להגדלה

מי שבוחן את ההודעה יכול להבחין שמדובר בזיוף לפי כמה סימני היכר ברורים:

* פניות לא אישיות

* בשורת ה'מאת' מופיע אתר אחד ואילו הקישור לגוף המכתב מוביל לאתר שונה

* שגיאות הקלדה מרובות

* חתימה אוטומטית ולא אישית

* אזהרות המאיימות על המשתמש בסגירת החשבון, אם לא ייכנס אליו תוך זמן קצר, בדיוק כמו בתמונה הבאה:

בדיקה של הקישור בתמונה העליונה מראה שהוא מוביל לשרת spreadsheets.google.docs - שירות מסמכים בענן של גוגל והמשתמש מתבקש להשלים טופס עם כתובת הדואר האלקטרוני, שם משתמש וסיסמה. בלחיצת כפתור "שלח" נשלחים הנתונים היישר לידי הנוכלים.

שימוש בשירות זה מאפשר לנוכלים מרחב תמרון חינמי לביצוע זממם ותכנון עמודים מזויפים. מה שיותר חמור, העמוד יראה אמין יותר בעיני המשתמשים: ראשית, הוא ממוקם באתר ידוע. שנית, ההתחברות לאתר הפישינג מתבצעת דרך פרוטוקול מאובטח לכאורה HTTPS.

אפשר ורצוי ללחוץ על הכפתור הצמוד Report Abuse ולסגור לאלתר את האתר בעזרת אנשי גוגל, אך אין זה פותר את הבעיה הגלובלית: הנוכלים ימשיכו לנצל לרעה את שרותי הענן החינמיים של גוגל ואחרים.

דריה גודקובה היא מומחית אבטחת מידע במעבדת קספרסקי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ