התוכנה פסקה תוך דקות: לתורה יש כמה מחברים

צוות ישראלי פיתח אלגוריתם לזיהוי מחברים של טקסטים

ליטל לוין
, אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליטל לוין
, אי-פי

צוות ישראלי פיתח תוכנה חדשה לזיהוי מחברים של טקסטים (Authorship Attribution), שמאששת את הסברה המחקרית הרווחת שהתורה נכתב בידי מחברים שונים בתקופות שונות. לתוכנה יש שלל יישומים אפשריים, החל בסיוע לרשויות החוק ועד לפיתוח כלים לכתיבה. אבל בשביל יוצרי האלגוריתם, התנ"ך - ששאלת זהות מחברו או מחבריו מעסיקה חוקרים שנים רבות - הוא מקרה המבחן המסקרן ביותר.

לפי המסורת היהודית, חמשת חומשי התורה נמסרו למשה מאלוהים. אבל חוקרי ומבקרי מקרא בתקופה המודרנית מאמינים שהתורה נכתבה על ידי כמה מחברים, המובחנים זה מזה בסגנונם הלשוני ובאידיאולוגיה שלהם. מרבית חוקרי המקרא מחלקים היום את חומשי התורה לשניים - חלק שנכתב בידי כוהני המקדש בירושלים, וחלק בידי מחברים אחרים.

לדברי משה קופל, פרופסור למדעי המחשב וחוקר תלמוד מאוניברסיטת בר אילן, שעמד בראש קבוצת מפתחי התוכנה, ממצאי הסריקה של התוכנה החדשה תואמים ב-90% את ההבחנה המחקרית המסורתית בין טקסטים שונים בתורה.

"בכמה דקות הצלחנו לסכם עבודה מחקרית מאומצת של מאות שנים", אמרו חברי קבוצת המחקר, שהציגו את הממצאים בכנס השנתי לבלשנות חישובית, שהתקיים בשבוע שעבר בפורטלנד, אורגון, בארה"ב. עם הקבוצה נמנים נבות עקיבא, דוקטורנט למדעי המחשב, ונחום ועידן דרשוביץ, אב ובנו - הראשון מדען מחשב באוניברסיטת תל אביב, השני חוקר מקרא באוניברסיטה העברית. התוכנה פועלת באמצעות זיהוי תבניות חוזרות של מלים כמו "אם", ו"אף", והבחנה בין מלים נרדפות כמו "מקל" ו"מטה".

הקטעים שיש עליהם מחלוקת בתנ"ך, בין הנחות המחקר הרווחות לבין התוכנה החדשה, עשויים להתגלות כבקיעים מעניינים למחקר. כך, למשל, מקובל לחשוב שפרק א' בספר בראשית נכתב בידי כהן. לפי התוכנה, לא כך הדבר. את ספר ישעיהו נהוג לחלק בין שני כותבים, עד פרק ל"ט ולאחריו. לפי התוכנה, לספר יש אמנם שני מחברים, אבל המחבר השני מתחיל כבר בפרק ל"ג. להבדלים הללו "יש פוטנציאל ליצור דיון פורה בין חוקרים", אמר פרופ' מיכאל סגל מהחוג למקרא באוניברסיטה העברית, שלא היה מעורב בפרויקט.

יותר ויותר תוכנות מחשב מסייעות בעשור האחרון לחוקרי תנ"ך, בבואם לחקור ולהשוות טקסטים. לדברי סגל, החידוש בתוכנה החדשה נעוץ ביכולתה לקחת קריטריונים קיימים שחוקרים פיתחו עם השנים, וליישם אותם באמצעות טכנולוגיה שכוחה עולה, במובנים רבים, בעשרות מונים על המוח האנושי.

לפני שניסו את התוכנה על התורה, נזקקו החוקרים למבחן כדי להוכיח שהאלגוריתם מסוגל להבחין נכונה בין מחבר אחד למשנהו. הם ערבבו קטעים מספר יחזקאל ומספר ירמיהו לטקסט אחד והריצו עליו את התוכנה. זו שייכה את הקטעים לספרים הנכונים "באופן כמעט מושלם", אמרו החוקרים.

אין זו הפעם הראשונה שחוקרים נעזרים ב"טביעות אצבע" לינגוויסטיות בטקסטים כדי לזהות כותבים נסתרים. בשנות ה-90 גילה פרופ' דונלד פוסטר, מהחוג לאנגלית באוניברסיטת ואסאר האמריקאית, באמצעות ניתוח תחבירי, שמחברו האנונימי של הספר "צבעי יסוד" הוא העיתונאי ג'ו קליין. ב-2003 השתתף משה קופל בקבוצת מחקר שפיתחה תוכנה שזיהתה את מין הכותב בטקסטים. הניסוי הצליח בארבעה מחמישה מקרים. החוקרים מצאו שבטקסטים של נשים יש סבירות גבוהה הרבה יותר לשימוש בכינויי גוף "היא" ו"הוא", בעוד גברים נוטים להעדיף תוויות יידוע כמו "זה". הצלחת התוכנה עוררה ויכוח על תפקידו של המגדר בעיצוב אופן החשיבה והתקשורת בין בני אדם.

מפתחי התוכנה התעניינו בעיקר באפשרויות הגלומות בה לחקר המקרא, אבל פרופ' גראם הירסט, בלשן חישובי מאוניברסיטת טורונטו, בדק אם תוכל גם ליישב את הוויכוח הלא נגמר על המחברים המשוערים שמחזות שייקספיר מיוחסים להם, ואולי תזהה גם כותבים של טקסטים עכשוויים.

הירסט גם הציע אפשרות שהתוכנה תוביל לפיתוח כלי להאחדה סגנונית במסמכים שחוברו בידי כמה כותבים.

ארבעת החוקרים שפיתחו את התוכנה, ששלושה מהם דתיים, מדגישים שאם יש שאלה שהתוכנה אינה יכולה לפתור בעניין התורה היא אם נכתבה בידי אדם או בידי אלוהים. למרבית חוקרי המקרא, עצם קיומם של סגנונות שונים בתורה מעיד שנכתבה בידי אדם. אך לדברי החוקרים, "אין הכרח להתייחס להבחנה שעושה התוכנה כאל הבחנה בין כותבים שונים. אפשר לראות בזה הבחנה בין סגנונות שונים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ