שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ניתוח הווירוס בכור האיראני מאשר: מטרתו היתה לחבל בצנטריפוגות

מומחי חברת סימנטק פיצחו את דרך פעולת הווירוס, "שמשנה את כללי המשחק" בלוחמה המקוונת

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יוסי מלמן

וירוס התולעת סטוקסנט, שפגע במחשבים באיראן, תוכנן כדי לגרום לנזק כבד לסרכזות (צנטריפוגות) של האתר להעשרת אורניום בנתאנז, כך מעריכים מומחים של החברה הבינלאומית הנודעת לאבטחת מחשבים סימנטק. בכך מאשרים מומחי החברה את הידיעה שפורסמה לראשונה ב"הארץ" לפני כחודש בנושא זה.

עד לפרסום ב"הארץ", ההערכה והדיווחים שבאו מאיראן היו שהתולעת פגעה במחשבים של הכור להפקת חשמל בבושהר. מומחי סימנטק קובעים עתה, על סמך ניתוח של קוד התוכנה, כי הוא כוון בעיקר לשבש את עבודת המנועים המפעילים את הצנטריפוגות. דין טרנר, מנהל רשת המידע העולמית של סימנטק, מסר הערכה זו בדיון שהתקיים בשבוע שעבר בוועדה של הסנאט האמריקאי. לפי הערכות מומחים, מאחורי פיתוח וירוס התולעת והחדרתו למחשבים באיראן עומד ככל הנראה המודיעין הישראלי - בפרסומים זרים דובר על המוסד ועל מומחים של יחידה 8200 של המודיעין הצבאי - אך גם לא נשללה האפשרות כי מדובר במבצע אמריקאי או מבצע משותף לישראל ולארה"ב.

על פי פרסומים שונים, התוכנה הוחדרה לאיראן כבר לפני כשנה וחצי, אך נזקיה נחשפו רק באחרונה. האיראנים הודו כי היה ניסיון של "גורמים מערביים" לפגוע במחשבים שלהם, אך לטענתם המומחים שלהם הצליחו להתגבר על התקלה. באותו דיון בסנאט מסר פקיד בכיר במשרד לביטחון הפנים הממונה על לוחמה מקוונת, שון מקגורק, כי מבדיקת הווירוס מתברר כי מדובר בתוכנה מהפכנית, אשר "משנה את כללי המשחק" בתחום. עד כה רוב הווירוסים נועדו לפגוע במחשבים עצמם, ואילו סטוקסנט תוכנן כך שיפגע בתוכנות מחשב המפעילות מתקנים תעשייתיים, בעיקר בתחום התשתיות, ודרכן במתקנים עצמם.

וירוס התולעת תקף את מערכות הפיקוד והבקרה מתוצרת קונצרן הענק הגרמני סימנס הקיימות לרוב במתקני קידוח של נפט וגז, מתקנים לאספקת מים ומפעלים תעשייתיים אחרים. לפי הניתוח של סימנטק, וירוס התולעת מתוכנן להשתלט על תוכנת הבקרה של מנועי המכונות, ולתת פקודות חדשות שגורמות לנזק לאותם אתרי תשתיות. לפי הודעת סימנטק, הווירוס כוון לאתר מכונות שפועלות במתקני גרעין. נראה כי במקרה של נתאנז הוא גרם לפגיעה בצנטריפוגות, וחולל תגובת שרשרת שבה פגיעה בצנטריפוגה אחת הובילה לפגיעה בכל שרשרות הצנטריפוגות, המחוברות זו לזו.

מומחים חלוקים בדעתם אם האטה בתוכנית הגרעין האיראנית, ובעיקר אי יכולתם של האיראנים להפעיל את המפעל להעשרת אורניום בנתאנז במלוא תפוקתו, נובעות מאותן חבלות. אפשרות נוספת היא שהכישלונות קשורים גם לציוד פגום שנמכר לאיראן על ידי גופי מודיעין שחדרו לחברות המספקות אותו. יכול להיות גם שהסיבה היא בעיות של מיומנות טכנית מצד האחראים על תוכנית הגרעין במדינה. על אף שהתולעת פגעה בעיקר באיראן, נתקבלו גם דיווחים כי היא גרמה לנזקים בעוד מדינות שמשתמשות בתוכנת הבקרה והשליטה של חברת סימנס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ