רויטרס

לאס וגאס. שלל פריצות ברשת התנהלו בעיר החטאים בסוף השבוע - ממש מתחת לאפם של סוכני האף-בי-איי. הפעם, הסוכנים היו דווקא בין האורחים שהוזמנו לוועידת דפקון של האקרים, בפסטיבל בלאס וגאס המפאר את כישוריהם של גאוני המחשבים, שנערכה זו השנה ה-19 בלאס וגאס, בהשתתפות יותר מ-10,000 בני אדם. בוועידה מתחרים זה בזה אשפי מחשבים על פרסים, והמשתתפים לא עונדים תגי שם ומזדהים בכינוי.

ועידת דפקון בלאס וגאס בסוף השבוע. תצלום: אי-פי

מתקפות מתוקשרות על מערכות מחשבים של הממשל ושל חברות ענק שנחשפו הקיץ דחפו את ההאקרים למרכז הבמה. במקביל, רשויות ממשלתיות מחזרות אחריהם בניסיון לגייס אותם למאבק במתקפות.

דרך אחת בטוחה למשוך תשומת לב של מעסיקים פוטנציאליים היא לזכות בתחרות היוקרתית "תפוס את הדגל". השנה הצטופפו 12 צוותים כל היום עם מחשבים ניידים בחדר אפלולי ופרצו אלה למחשבים של אלה. התחרות עוסקת ב"מתקפה והגנה", הסביר בחור בשם פקטור, שנמנה עם צוות ההגנה המנצח. מטרת התוקף היא למצוא נקודות תורפה ואילו מטרת המתגונן היא לנסות למנוע ניצול של פרצות.

קהל משתתפי הוועידה כלל תערובת מעניינת. היו בהם בעלי תספורת מוהוק, בעלי פירסינג וכתובות קעקע, אבל הרוב נראו כחנונים שקדנים ששוחררו במלון בלאס וגאס לעשות מה שהם הכי אוהבים: לפתור בעיות וחידות קשות. המשתתפים רואים בפריצה למחשבים מיומנות בפתרון בעיות ומסתייגים מהשם הרע שמוציאים לתחום כמה תפוחים רקובים, הנוהגים להפר את החוק.

האקרים הם "אנשים אוהבי אתגרים. אנחנו לא פושעים", אמר מורנווינד ממערב וירג'יניה. "אנשים מחזיקים בדעה שהאקרים עושים דברים לא חוקיים וזה לא טוב". פריצה למחשבים יכולה למשל לתרום לשיפור מוצרים מסחריים, הוא אומר. "אנחנו פורצים לאייפון כדי לגרום לאפל לשפר אותו".

האקרים מציינים שיש עבריינים בכל המקצועות ואין להכליל על כולם בגלל כמה יוצאים מן הכלל. "אני חושב שמאז ומתמיד היה להאקרים שם רע", אומר פאוארסייקל, שבכרטיס הביקור שלו מתאר עצמו "האקר מוסרי". "אבל האנשים האלה חושבים מחוץ לקופסה. הם מגלמים את מיטב בעלי המחשבה החופשית". הוא מתנגד למונח "מלחמות ברשת" ואומר כי זה מסוכן לכנות פשע שאף אחד לא מת ממנו "מלחמה". עם פתיחת פאנל חוקרי אינטרנט מחילות האוויר והים של ארה"ב ומנאס"א, גבר חסון בשם פריסט, שלדבריו התגייס לשירות הממשל לאחר מתקפות ה-11 בספטמבר, אמר לנוכחים שאם הם רוצים להשיג משרה ממשלתית, המפתח הוא להימנע מלהגיע לכלא, ללמוד בקולג' ולהימנע מצריכת סמים.

חברי הפאנל אמרו שמתנהל בתחום ויכוח בשאלה אם מוטב להפוך שוטר למומחה לרשת או להפוך מומחה לטכנולוגיית מידע לשוטר. "אני חושב שאתה צריך להיות חנון שיודע איך לדבר לאנשים", אמר אחמד סאלח, סוכן מיוחד במחלקה לפשעי מחשב בנאס"א. "יש לנו קצת משני הדברים. יש לנו קצת חנונים שהפכו לשוטרים ושוטרים שהפכו לאשפי מחשבים או חנונים, או איך שאתה רוצה לקרוא להם", הוא אומר.

"אתם נמצאים בקרב אלים", הוסיף לאחר הפאנל המשתתף פקטור. "זאת האולימפיאדה". הוא דחה בביטול את התדמית השלילית שיש להאקרים שלפיה הם פושעים ואמר שהציבור לא צריך להאמין לכל דבר שהוא קורא. "יש האקרים טובים ויש האקרים רעים", אמר. "ולחלק מאתנו אפילו יש ילדים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ