לראות את הסרטים שרצים במוח

חוקרים הצליחו להקליט את המידע הוויזואלי במוח וליצור ממנו סרטים באמצעות תוכנה. בעתיד, הם מאמינים, ניתן יהיה להקליט זכרונות וחלומות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חוקרים באוניברסיטת ברקלי בקליפורניה מאמינים שיצליחו בעתיד "להקליט" את החלומות שלנו, זאת בזכות פיתוח מערכת שמאפשרת ליצור סרט דיגיטלי על בסיס המידע הוויזואלי במוח האדם.

החוקרים שמחקרם פורסם בגיליון האחרון של כתב העת Current Biology, כתבו כי לעת עתה מסוגלת הטכנולוגיה לשחזר רק קטעים שאנשים ראו. אולם, "פריצת הדרך סוללת את הדרך לשחזר סרטים בתוך ראשינו, שאיש אחר לא רואה, כמו חלומות וזכרונות", לדברי החוקרים, ובהם פרופסור ג'ק גלנט.

החוקרים מקווים כי המחקר יאפשר לקדם הבנה של מה שקורה במוחות של אנשים שלא יכולים לתקשר באמצעות דיבור.

במסגרת הניסוי הציגו החוקרים בפני הנסיינים שני סוגים של טריילרים לסרטים הוליוודיים. בזמן הצפייה הם השתמשו במערכת fMRI, שתיעדה את זרימת הדם למוח דרך הקורטקס הוויזואלי, האזור בקליפת המוח שמעבד מידע חזותי.

את המידע הם הזינו לתוכנה שעיבדה אותו, ופענחה את הקשר בין המידע שהוצג על המסך לפעילות המוחית. התוכנה חילקה את המוח לווקסלים - מקבילים תלת מימדיים של פיקסלים בדמות קוביה. "בנינו מודל לכל ווקסל, שמתאר איך מידע של צורה בסרט מתורגם לפעילות מוחית", אמר שינג'י נישימיטו, החוקר הראשי.

לאחר מכן, השתמשו החוקרים ב-18 מיליון שניות של סרטונים אקראיים ביוטיוב כדי לבחון את אלגוריתם בניית הסרט. הסרטונים הוזנו לתוכנה, כדי שהיא תוכל לחזות את הפעילות המוחית שכל סרט צפוי לעורר. לבסוף אוחדו 100 הקטעים שתוכנה קבעה שהם הדומים ביותר לקליפ שהנסיין ראה, כדי ליצור תמונה מטושטשת של הסרטון המקורי.

"החוויה הוויזואלית הטבעית שלנו היא כמו צפייה בסרט", אמר נישימיטו, והוסיף: "כדי שהטכנולוגיה תהיה בעלת שימושים רבים, אנחנו צריכים להבין איך המוח מעבד חוויות ויזואליות דינמיות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ