הקופים הווירטואליים הצליחו לשחזר את שייקספיר - תוכנות - הארץ

הקופים הווירטואליים הצליחו לשחזר את שייקספיר

חלומו של מיסטר ברנס ממשפחת סימספסון התגשם, אבל הוא לא כלל קופים כבולים למכונות כתיבה, אלא תוכנה שהצליחה לשחזר (בערך) שיר של המחזאי

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עודד ירון

תן לקוף מקלדת וזמן אינסופי והוא יקליד את כל כתבי שייקספיר, כך קובע משפט הקוף המקליד. ובכן, מפתח תוכנה בשם ג'סי אנדרסון טוען שהוא, כלומר הקופים שלו, כלומר הקופים הווירטואליים שלו הצליחו לצעוד צעד כביר לקראת ההישג.

ביום שישי הצליחו הקופים הווירטואליים של אנדרסון ליצור באופן רנדומלי את שירו של שייקספיר "תלונת האוהבים" ("A Lover's Complaint"). "זו היתה הפעם הראשונה שיצירה של שייקספיר. יותר מכך, זאת גם היצירה הארוכה ביותר שנוצרה מחדש באופן רנדומלי".

לדבריו, ההשראה הגיעה מסצינה במשפחת סימפסון, שבה מיסטר ברנס מציג להומר חדר ובו אלף קופים המנסים לכתוב את היצירה הגדולה ביותר שאי פעם נכתבה.

צילום: מוויקיפדיה

כמובן שאנדרסון לא כבל קופים למכונות כתיבה כמו ברנס (והוא מציין שאף קוף לא סבל במהלך יצירת התוכנה), אלא הסתייע בקופים הווירטואליים כלומר בתוכנות שהותקנו על שרת ב-EC2, שירות הענן של אמזון, שהפיקו מחרוזות רנדומליות של טקסט. לדבריו, מאז התחלת הפרויקט נכתבו 5.5 ביליון מחרוזות טקסט.

אנדרסון הסביר כי התוכנה שיצר משווה כל מחרוזת טקסט בת תשע אותיות שמופקת על ידי הקופים הווירטואליים לכל יצירות שייקספיר כדי לראות אם היא מתאימה. כך, גם הורכבה היצירה הראשונה - על ידי התאמת המחרוזות השונות. דבר זה הוביל כמובן לביקורת על טענות של כך שההישג הוצא מפרופורציות - זאת מפני שהתוכנות לא הקלידו באופןו רנדומלי את היצירה כולה, אלא רק יצרו את כל מחרוזות הטקסט שמרכיבות את הפאזל. הסיכויים שיצליחו להקליד את היצירה כולה הם קלושים בהרבה כמובן. "למרבה הצער, אני יכול לחגוג את היוזמה של אנדרסון, אבל זה לא הישג אמיתי", כתב סטיבן שנקלנד ב-CNET.

אבל אנדרסון לא מתרגש. בעבורו מדובר בסך הכל בפרויקט צדדי, "מעין משהו שנעשה בהומור", אמר לרשת פוקס. ברשת מציינים אגב, שבבריטניה כבר ניסו לעשות משהו דומה עם קופים אמיתיים. אבל ההצלחה היתה מוגבלת, ואחרי שמילאו את הדפים בהרבה אותיות רנדומליות, בועיקר באות S, הם גם התחילו לתקוף את מכונות הכתיבה ולעשות עליהן צרכים.

ולטוקבקיסט שיטען ש"בלינוקס זה לא היה קורה", הוא מציין שהוא הריץ את הקופים על מחשב עם Core 2 Duo ואובונטו 10.10. 

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ