חלונות 8 תחסום את לינוקס? פעילי קוד פתוח מתכוננים מראש

עצומה חדשה קוראת למיקרוסופט וליצרניות מחשבים לוודא כי האתחול הבטוח של מערכת ההפעלה החדשה לא ימנע התקנה של מערכות הפעלה מקבילות

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים11
עודד ירון

כמעט 13 אלף איש חתמו על עצומה נגד מיקרוסופט בשל החשש כי המערכת תמנע  התקנת מערכות הפעלה נוספות לצד חלונות 8.

העצומה של קרן התוכנה החופשית יוצאת נגד התכונה שמיקרוסופט מכנה "Secure Boot". המטרה היא להגן על המחשב מפני וירוסים שמתקינים תוכנות באתחול המחשב, וגם בקרן התכונה החופשית לא מתנגדים להגנה מפני וירוסים, ומאמינים שזה רעיון טוב, אולם הם חוששים מההשלכות הנלוות שלו.

מיקרוסופט הבטיחה כי לא צפויה כל בעיה, אבל פעילי התוכנה החופשית חוששים שהצעד עשוי להביא לחסימת התקנה של מערכות מקבילות כמו לינוקס על המחשבים ב-Dual Boot (כלומר, כשמתקינים שתי מערכות הפעלה במקביל). הם שמים את הדגש על תוכנות שעברו שינוי שטרם עבר אישור מחודש. כלומר, הם חוששים שגם במקרה שתוכנה מסוימת מאושרת לשימוש, גירסה שעברה שינויים עלולה להיחסם, עד שתקבל אישור מחודש.

"זה יכול להיות כלי הראוי לשמו", נכתב בדף העצומה, "כל עוד המשתמש יוכל לאשר את התוכנות שבהן הוא או היא רוצים להשתמש, כך שיוכלו להפעיל תוכנה חופשית שנוצרה ושונתה בידיהם או בידי מישהו או מישהי שעליהם הם סומכים. אולם אנו חוששים שמיקרוסופט ויצרניות החומרה יישמו את ההגבלות האתחול הללו בדרך שתמנע משתמשים מהעלאה של כל תוכנה מלבד חלונות".

האריחים האינטראקטיביים של חלונות 8צילום: רויטרס

"כדי לכבד את חופש המשתמשים ולהגן באמת על הביטחון שלהם, יצרניות חייבות או להתיר לבעלי מחשבים לבטל את ההגבלות על האתחול, או לספק דרך שתבטיח שיוכלו להתקין ולהריץ מערכת הפעלה חופשית אם יחפצו בכך".

בוויירד ציינו כי כבר לפני 10 שנים מיקרוסופט השתמשה בכלי בשם פלדיום שהיה עלול לחסום לחסום את האפשרות להתקנה של מערכת הפעלה מקבילה, אולם החברה נסוגה מההחלטה בשל ההתנגדות של קהילת התוכנה החופשית.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ