חוקרים: אנחנו מפסידים את העבודה במרוץ עם המכונה

ספר חדש מזהיר כי הזינוק הטכנולוגי של השנים האחרונות עלול לעלות לנו ביוקר. האם Siri תשאיר את המזכירות בבית בקרוב?

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הכלכלה הכושלת מסבירה הרבה מהעלייה באבטלה בארה"ב, אבל התפתחות הטכנולוגיה הגדילה את הבעיה הרבה יותר ממה נהוג לחשוב, כך מאמינים שני חוקרים במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT).

האוטומציה של יותר ויותר עבודה שבוצעה על ידי בני אדם היא הנושא המרכזי של המרוץ נגד המכונה (Race Against the Machine), ספרם האלקטרוני שיפורסם ביום שני. "בקיצור, הרבה עובדים מפסידים במרוץ נגד המכונה", הוא קובע.

אריק ברייניולפסון (Brynjolfsson), כלכלן ומנהל במרכז לעסקים דיגיטליים ב-MIT, ואנדרו מקאפי, מנהל וחוקר במכון, הם שניים מהמומחים המובילים בארה"ב בנושאים של טכנולוגיה ויעילות. האזהרה שעולה מהספר החדש שלהם היא סיבוב פרסה עבור השניים שהתמקדו בעיקר ביתרונות הטכנולוגיה.

ואכן, הם התכוונו בתחילה לכתוב ספר תחת הכותרת "החזית הדיגיטלית" על "שפע החדשנות המתרחשת כעת", אמר מקאפי. אבל ככל שהתברר שתמונת האבטלה לא השתפרה בשנתיים האחרונות, השניים החליטו לעבור לבחינת תפקיד הטכנולוגיה במצב האבטלה.

השניים אינם היחידים שעוסקים בפגיעה של הטכנולוגיה בשוק העבודה. בגליון הנוכחי של ה-McKinsey Quarterly בריין ארתור, מרצה מן החוץ במכון סנטה פה מזהיר כי הטכנולוגיה משתלטת במהירות על עבודות בשוק השירותים, אחרי הגלים של אוטומציה בעבודות חקלאיות ותעשיתיות. "המאגר האחרון של עבודות מצטמק - פחות מאיתנו יוכלו להחזיק במשרות צווארון לבן - ויש לנו בעיה", הוא כתב.

לא כולם מסכימים עם טענת החוקרים מ-MIT על ההאצה של האוטומציה. החשובים שבהם הוא רוברט גורדון מאוניברסיטת נורתווסטרן וטיילר קאוון מאוניברסיטת ג'ורג' מייסון, שטוענים כי השיפור בתפוקה בגין טכנולוגיה עלה מ-1995 ל-2004, אבל מאז חל קפאון. קאוון הדגיש נקודה זו בספרו The Great Stagnation (הקפאון הגדול), שפרסם השנה.

עטיפת הספר

טכנולוגיה תמיד הובילה לאובדן מסוים של משרות ומקומות עבודה. במרוצת השנים, מומחים רבים הזהירו - בטעות - כי המכונות יצאו וידן על העליונה. ב-1930 הכלכלן ג'ון מיינרד קיינס הזהיר מ"מחלה חדשה" אותה כינה "אבטלה טכנולוגית" - חוסר היכולת לייצר עבודות חדשות בקצב שבו הן אובדות בשל האוטומציה.

אבל שני החוקרים טוענים כי קצב האוטומציה עלה בשנים האחרונות בשל שילוב של טכנולוגיות שונות כמו רובוטיקה, מכונות נשלטות מחשב, שליטה ממוחשבת במלאי, זיהוי קולי ומסחר מקוון.

מחשבים מהירים וזולים יותר ותוכנה שהולכת ונעשית חכמה נותנים למכונות יכולות שהיו פעם נחלתם של בני אדם בלבד, כמו הבנה של דיבור, תרגום משפה אחת לאחרת וזיהוי דפוסים. אוטומציה יוצאת מחוץ למפעלים למרכזי שירות, שיווק ומכירות - חלקים של מגזר השירותים, שמספק את רוב העבודות בכלכלה.

במיתון האחרון, כתבו החוקרים, אחד מ-12 עובדים בתחום המכירות איבד את עבודתו, לדוגמה. והמצב הוביל עסקים רבים לחפש תחליפים טכנולוגיים לבני אדם. מאז סוף המיתון ביוני 2009, הם ציינו, ההוצאה של חברות על ציוד וטכנולוגיה עלתה ב-26%, בעוד שההוצאה על המשכורות נותרה ללא שינוי.

התאגידים מסתדרים מצוין. החברות במדד S&P צפויות לדווח על רווחים השנה, כ-927 מיליארד בסך הכל, מעריכה חברת FactSet. הכותבים מציינים עוד כי הרווח של תאגידים כנתח של הכלכלה נמצא בשיא של 50 שנה.

העלייה בפריון בעשור האחרון עומדת על כ-2.5% - יותר מבשנות ה-70 וה-80, ואפילו יותר משנות ה-90. אבל, לא חל גידול במספר המשרות, לראשונה מאז השפל הכלכלי הגדול של שנות ה-30.

היכולות של מכונות רק משתפרות, הם כותבים. ב-2004 שני כלכלנים חשובים, פרנק לוי וריצ'רד מורנן פרסמו ספר בשם The New Division of Labor (החלוקה החדשה של העבודה), שניתח את היכולות של מחשבים ועובדים אנושיים. נהיגה במשאית תוארה כדוגמה לעבודה שמחשבים לא יכולים לעשות - זיהוי ותגובה לעצמים נעים בזמן אמת.

אבל, בסתיו האחרון, גוגל הכריזה שהמכוניות הרובוטיות שלה, הנהוגות בידי מחשב, כבר נסעו אלפי קילומטרים על כבישים בארה"ב, עם סיוע מינימלי מהנהגים האנושיים. המכוניות של גוגל הן רק אחד מסמלי התקופה, אומר ברייניולפסון.

כמו אחרים, הוא מציין את מחשב העל ווטסון של יבמ, שניצח בתוכנית ג'פרדי בפברואר, ואת העוזרת האישית החדשה של אפל, Siri, שמגיבה לפקודות קוליות.

"הטכנולוגיה יכולה לעשות היום דברים שלפני כמה שנים נחשבו מעבר ליכולתם של מחשבים", אומר ברייניולפסון. אולם הוא ועמיתו מוסיפים כי מחשבים נוטים להיות פשטניים, טובים במשימות מוגדרות, אבל כושלים כשפיתרון דורש אינטואיציה ויצירתיות - תכונות אנושיות. שותפות - היא הדרך ליצירת עבודות נוספות בעתיד.

"ברפואה, חוק, עסקים, מכירות, ייצור ואפילו מדע, המפתח לניצחון במרוץ הוא לא להתחרות נגד המכונות, אלא להתחרות יחד איתן".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ