התוכנה הפשוטה שפענחה צופן בן 200

צוות של בלשנים משוודיה וארה"ב הצליח היכן שנכשלו מתרגמים וקריפטוגרפים

ניו יורק טיימס
ג'ון מרקוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
ג'ון מרקוף

יותר מ-60 שנה חלפו מאז וורן ויבר, חלוץ התרגום האוטומטי, הציע להשתמש בטכניקות של פיצוח צפנים כדי להתמודד עם האתגר של תרגום משפה זרה.

במכתב מ-1947 ששלח למתמטיקאי נורטברט ויינר כתב ויבר "אני תוהה אם אפשר להתייחס לבעיית התרגום כאל בעיה קריפטוגרפית. כשאני מסתכל על מאמר ברוסית, אני אומר: 'זה נכתב באנגלית, אבל קודד בסימנים מוזרים. כעת אתחיל במלאכת הפענוח'".

תובנה זו הובילה לפיתוח דור שלם של תוכנות שפה המבוססות על סטטיסטיקה, כגון גוגל טרנסלייט, ולא כל כך במקרה - ליצירת כלים חדשים לפיצוח קודים שנוצרו בימי הביניים.

צוות של בלשנים שוודים ואמריקאים יישם טכניקות תרגום מבוססות סטטיסטיקה כדי לפצח את אחד הקודים העקשניים ביותר בהיסטוריה: צופן קופיאלה, כתב יד באורך 105 דפים, שכנראה נכתב במחצית השנייה של המאה ה-18. הבלשנים תיארו את עבודתם בוועידה של האגודה לבלשנות ממוחשבת שנערכה באחרונה בפורטלנד, אורגון.

כתב היד התגלה בארכיון אוניברסיטאי בגרמניה המזרחית לשעבר, והיה כרוך בנייר ברוקאד בירוק וזהב. הוא כולל 75 אלף סימנים - עירוב מסובך של סימנים מסתוריים ואותיות רומיות. שמו ניתן לו מאחת משתי המלים היחידות הלא מוצפנות שבמסמך.

קווין נייט, מדען מחשבים במכון למדעי המידע באוניברסיטת דרום קליפורניה, שיתף פעולה עם ביאטה מגיאסי וכריסטיאן שאפר מאוניברסיטת אופסלה בשוודיה כדי לפענח את 16 העמודים הראשונים. לאחר התרגום התברר שמתואר בהם בפרוטרוט טקס שערכה חברה סודית בעלת משיכה מיוחדת לרפואת עיניים וניתוחי עיניים.

"הכל התחיל כפרויקט של סוף שבוע", סיפר נייט בראיון, "אין לי ניסיון רב בקריפטוגרפיה. הרקע שלי הוא בלשנות ממוחשבת ותרגום מכונה".

לחצו לצפייה בסרטון פיענוח הצופן

החוקרים, שלא ידעו מה היתה שפת המקור, הגיעו לא אחת למבוי סתום לפני שעלו על הנתיב הנכון. תחילה הניחו כי האותיות הרומיות הן שמכילות את המידע ולא הסימנים המופשטים. אולם משכשלה גישה זו, העלו את ההשערה שמדובר במה שהקריפטוגרפים מכנ ים צופן החלפה הומופוני, כלומר צופן החלפת אותיות שבו אין התאמה ישירה בין המקור למידע המוצפן. והם החליטו ששפת המקור היא כנראה גרמנית.

לבסוף הגיעו החוקרים למסקנה שהאותיות הרומיות הן מה שנקרא סימני אפס, שנועדו להוליך שולל את המפענח, ושהאותיות מייצגות את הרווחים בין המלים שנכתבו בעזרת סימנים משוכללים. החוקרים השתמשו בטכניקות תרגום, כגון תדירות ההופעה של מלה, כדי לנחש מה הסימן מסמל בגרמנית.

אולם ה"לווייתן הלבן" של עולם פיצוח הצפנים הוא כתב היד "וויניץ'", הבנוי מ-240 דפי קלף מאוירים ומעוטרים, שעמד בהצלחה מול מיטב מפצחי הצפנים בעולם. קריפטוגרפים רבים סבורים שמדובר בתרמית, אך לאחרונה תוארך המסמך מתחילת המאה ה-15.

נייט אינו יודע לענות על שאלת התרמית, אך לדבריו נמצאו בכתב העת תבניות התואמות את המבנה של שפה טבעית. "מכנים אותו כתב היד המסתורי ביותר בעולם. הוא גדוש תבניות ובנייתו היתה כרוכה בעבודה עצומה. לכן תחושתי שמדובר בצופן".

רוצים לנסות לפתור צופן לא מפוענח בעצמכם?

עשו לייק לפייסבוק שלנו וקבלו את הכתבות הטובות מהעיתונים המובילים בעולם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ