חשד: האקרים מסין פרצו ללוויינים אמריקאיים

דו"ח שהוכן למען הקונגרס האמריקאי טוען כי נעשה ניסיון לפגוע בפעילותם של לוויינים המשמשים לתצפית על כדור הארץ

גרדיאן
צ'רלס ארתור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
צ'רלס ארתור

האקרים סינים חשודים בהפרעה מהקרקע לפעילותם של שני לוויינים אמריקאים בארבעה מקרים נפרדים. כך עולה מדו"ח שהוכן למען הקונגרס האמריקאי.

על פי "בלומברג", טיוטת הדו"ח החדש, שהוכן על ידי הוועדה לכלכלה ולביטחון ארה"ב-סין, כוללת את הטענה כי מאוקטובר 2007 עד אוקטובר 2008 השתמשו האקרים בקשר מתחנת קרקע כדי לפגוע בפעילות של הלוויינים "לנדסאט 7" ו"טרה" (1-EOS AM), המשמשים לתצפית על כדור הארץ. ההאשמה הושמעה על ידי חיל האוויר האמריקאי בתדרוך סגור.

הוועדה חוששת שמא התקיפות בוצעו על ידי האקרים, הפועלים בחסות הממשלה הסינית, שמנסים לברר את חולשתן של מערכות השליטה על הלוויינים ועד כמה הן פגיעות להתקפה דרך האינטרנט. הדו"ח, שיפורסם כנראה בחודש הבא, מזהיר כי "הנגישות לשליטה על לוויין עלולה לאפשר לתוקף להשמיד לוויין או להזיק לו. תוקף יכול גם למנוע נגישות ללוויין, לשנמך את מערכת ההפעלה שלו או לבצע מניפולציות בשידורים שלו".

כותבי הדו"ח סבורים כי ההאקרים פעלו דרך תחנת שידור מסחרית בלוויין בספיטסברגן, נורווגיה, שבה משתמשת נאס"א להעברת נתונים ברשת האינטרנט הפתוחה. זו אחת מארבע תחנות הקרקע המשמשות לשליטה על "לנדסאט 7". האחרות מצויות על אדמת ארה"ב.

בהתאם למדריך התפעול של "לנדסאט 7", מרכז תפעול המשימה יכול לשגר נתונים, לרבות שינויים במסלול ובפעילות. לכן, האקרים יכולים לשלוח נתונים כוזבים, שעלולים לגרום ללוויין להיכנס לאטמוספרה בצורה בלתי מבוקרת. כתוצאה מכך, הלוויין עלול להישרף, וחלקים ממנו יפלו לכדור הארץ במקומות לא צפויים.

בטיוטת הדו"ח לא נמסרים פרטים על הצורה שבה בוצעו ההתקפות, ולא מובעת האשמה ישירה נגד ממשלת סין, על ביצוען או מתן חסות למבצעיהן. ואולם, הטענות המופיעות בו הושמעו פעמים רבות בעבר על ידי הוועדה, שמטרתה לחקור בעיות הנוגעות להשלכות שעלולות להיות לסחר ארה"ב-סין על הביטחון הלאומי האמריקאי ולפקח עליהן.

בהתאם לדו"ח, בפעילות של "לנדסאט 7" נרשמו "הפרעות" של 12 דקות באוקטובר 2007 וביולי 2008. בפעילות של "טרה" נרשמו "הפרעות" של שתי דקות ביוני 2008, ו-9 דקות באוקטובר 2008.

יש לציין כי בפעמים קודמות שממשלת סין הואשמה באחריות להתקפות האקרים סינים על תשתיות וחברות במערב, היא הכחישה זאת נחרצות.

תמונה מהלווייןצילום: תצלום של הלוויין "לנדסאט 7" מעל ניו יורק ב-12.9.2001

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ