השלטונות פשטו על השרת, ויוצרי Duqu עברו דירה לבלגיה

אחרי שהודו השביתה את השרת של היורשת של סטוקסנט, התגלו עקבות ההאקרים בחברת אחסון שרתים בלגית. גם שם נסגר השרת

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

ההאקרים שעומדים מאחורי התוכנה הזדונית שכונתה היורשת של סטוקסנט העבירו את פעולתם לבלגיה לאחר פשיטה על שרת שלהם בהודו.

מומחי אבטחה של חברת סימנטק הודיעו כי זיהו דוגמה של הקוד ששונה כדי שיתחיל לתקשר עם שרת של חברת אחסון האתרים הבלגית Combell Group במקום עם השרת בהודו.

בחודש שעבר החרימו שלטונות הודו ציוד מחשבים במרכז מידע במומבי אחרי שסימנטק דיווחה על מציאת התוכנה החדשה. החוקרים אמרו כי Duqu משמשת לגניבת מידע, שעשוי לשמש לתקיפה נוספת נוסח Stuxnet. דוקו נועדה לאסוף מודיעין ומידע מגופים כמו יצרניות של מערכות שליטה ובקרה תעשייתיות, במטרה לאפשר התקפה בעתיד נגד גורמי צד שלישי.

החוקרים בסימנטק אמרו כי הם מאמינים שהתוכנה נוצרה בידי יוצרי סטוקסנט, אולם אחרים חולקים עליהם ומאמינים כי הם היו יכולים לחקור את הקוד של התוכנה שזמין ברשת.

האקרים משתמשים לעתים קרובות בשרתים במרכזי אחסון מבלי שמפעילי המרכז ידעו על פעולתם. סימנטק מסרה כי היא הבחינה כי שרת בחברה הבלגית משמש לפעילות לא חוקית. החברה הבלגית הודיעה אתמול כי סגרה את השרת בתגובה לפנייה בנושא מרויטרס.

"חקרנו את המקרה, והחלטנו לסגור את השרת מיידית", אמר טום דה בסט, מנהל פיתוח עסקי בחברה.

עובד אחר של החברה אמר כי השרת הספיק לעבוד שבוע והוא הושכר עד ה-27 באוקטובר בשנה הבאה. "זה נראה חשוד", אמר, והוסיף כי נראה היה שמידע על התקשורת של השרת נמחק מהרשומות. "זה מוזר, נראה היה כאילו ביומן (Log) של הדואר עצמו לא היו כמעט רשומות, אז הם כמעט לא הותירו אחרים עקבות".

ג'ון בומגרנר, מנהל הטכנולוגיה ביחידת תגובות סייבר של ארה"ב, אמר כי השרת נראה חשוד מפני שהריץ הרבה פחות תוכנות מחבריו במרכז. הוא הוסיף כי כאשר ההארים העבירו את השרת שלהם מהודו לבלגיה, הם גם שינו את השיטה המקורית לשמירת קשר עם מחשבים שנדבקו בדוקו, מה שהקשה על הזיהוי.

מרכז ההתרעות במעבדת אבטחת המידע הלאומית באיידהוצילום: רויטרס

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ