שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ארה"ב מאשימה את סין ורוסיה בריגול מקוון

דו"ח חדש של 14 סוכנויות מודיעין מאשים את שתי המדינות בריגול תעשייתי טכנולוגי וכלכלי; סין דוחה את הטענות

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
טום שנקר, ניו יורק טיימס

סוכנויות ביון אמריקאיות מתחו ביקורת יוצאת דופן על סין ורוסיה בדו"ח שהגישו לקונגרס אתמול (חמישי). בדו"ח נכתב כי שתי המעצמות גונבות טכנולוגיה אמריקאית כחלק מהמדיניות הלאומית. הדו"ח הורכב במאמץ משותף של 14 סוכנויות מודיעין אמריקאיות ונכתב על ידי משרד הממונה על ריגול נגדי, שכפוף למנהל המודיעין הלאומי.

לדברי כותבי הדו"ח, סין ורוסיה מסתתרות מאחורי האנונימיות של מחשבי פרוקסי ושרתים המפוזרים במדינות אחרות כדי לגנוב מידע המוגן בזכויות יוצרים כאמצעי לקדם את הפיתוח הכלכלי שלהן, קובע הדו"ח החדש. הן מואשמות גם שתקפו גם את מערכות המחשבים של סוכנויות ממשלתיות ואוניברסיטאות.

בכירים בארה"ב רמזו זה שנים שרוסיה וסין הן חשודות מובילות בגניבת סודות מסחריים באמצעות הרשת, וההאשמות הללו הופיעו גם במסמכים רשמיים מדי פעם. גוגל האשימה את סין פעמיים בחדירה לחשבונות של משתמשי ג'ימייל ושירותים אחרים של החברה.

עם זאת, בכירים אמריקאים, אמרו כי עדיין קשה למצוא חשודים במרחב המקוון, ובדרך כלל הם הדגישו כי עדיף להעלות האשמות ספיציפיות על ריגול בערוצים חשאיים בין ממשלות.

הדו"ח החדש, שנכתב במשך שנתיים למען ועדת הקונגרס על ריגול בינלאומי ותעשייתי, נוקט בגישה הפוכה. הוא מפנה אצבע מאשימה נגד רוסיה וסין כשחקניות מרכזיות בגניבה מקוונת של סודות כלכליים.

"רשתות המחשבים של מגוון רחב סוכנויות ממשל אמריקאיות, חברות, אוניברסיטאות ומוסדות אחרים - שכולן מחזיקות בכמויות גדולות של מידע רגיש כלכלית - היו המטרה של ריגול מקוון", קובע הדו"ח.

"שחקנים סיניים היו התוקפים הפעילים והמתמידים ביותר בתחום הריגול הכלכלי", הוסיף הדו"ח. "שירותי המודיעין של רוסיה ניהלו שורה של פעילויות לאיסוף מוידעין כלכלי וטכנולוגי ממטרות אמריקאיות". לדברי הדו"ח, הממשלות בבייג'ינג ובמוסקווה, ושירותי המודיעין שלהן, משתמשות בהאקרים עצמאיים כדי להרחיב את היכולות שלהן ולהרחיק את עצמן מהפעולות.

אפילו ידידות של ארה"ב מרגלות אחריה באמצעות מחשבים. הדו"ח הזהיר כי "כמה מבנות בריתה ושותפותיה משתמשות בגישה הרחבה שלהן למוסדות אמריקאים כדי להשיג מידע כלכלי וטכנולוגי אמריקאי".

בנוסף, חלק מהמאמצים לגנוב מידע טכני וכלכלי מתבצע בידי כנופיות פשע מאורגן ובידי פושעים בודדים. ריגול מקוון קיים בתוך ארה"ב אבל הוא כפוף לחוקים מקומיים, והחוקרים ציינו כי ארה"ב לא מבצעת ריגול כלכלי כמדיניות.

על פי הדיווח רוב הריגול כוון נגד טכנולוגיות מידע ותקשורת, הערכות מלאות פוטנציאל של משאבים טבעיים, טכנולוגיות לאנרגיה ירוקה ומערכות בריאות ותרופות ומידע צבאי, בעיקר מערכות ימיות וטכנולוגיות תעופה וחלל.

בסין דחו את הדו"ח וכינו אותו "לא מקצועי ולא אחראי". דובר משרד החוץ הסיני הונג ליי חזר על עמדתה של סין לפיה היא לא משתמשת בטכניקות כאלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ