שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

האקרים הצליחו לחבל במערכת המים בארה"ב

האף-בי-איי חוקר מקרה של תקיפה שהובילה להשבתה של משאבת מים במתקן תשתית באילינוי

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עודד ירון

האקרים הצליחו לשתק מרחוק משאבת מים במערכת המים של אילינוי בשבוע שעבר, כך עולה מדיווח ממשלתי. האף-בי-איי והמשרד לביטחון פנים פתחו בחקירה של המקרה, שמעורר את החששות מפני חדירה של האקרים ושיתוק מערכות קריטיות.

התקרית ששיאה ב-8 בנובמבר דווחה בידי המרכז של אילינוי למודיעין וטרור. ג'ו ווייס , מומחה להגנה על רשתות שליטה ובקרה (SCADA - ראשי תיבות של Supervisory Control and Data Acquisition) כתב על כך ביום חמישי בלילה.

לדבריו התוקפים הצליחו לחדור לרשת של מתקן מים באזור כפרי ממערב לבירה ספרינגפילד עם פרטי משתמש שנגנבו מחברה שמייצרת תוכנות שליטה ובקרה. במעקב אחר כתובת ה-IP גילו כי מקור התקיפה הוא ברוסיה (אם כי אין זה מבטיח שגם התוקף הוא משם).

הוא הוסיף כי בעיות קטנות נצפו בגישה למערכות ה-SCADA חודשיים שלושה לפני שזוהתה התקיפה. הוא הוסיף כאמור, כי בכיבוי והפעלה מחדש של המערכת נהרסה משאבת מים.

דובר המשרד לביטחון פנים בארה"ב אמר כי "בשלב זה אין מידע אמין ומאומת כי קיים סיכון למערכות תשתית קריטיות או לביטחון הציבור".

ברויטרס ובכלי תקשורת נוספים צוטטו מומחים שטענו כי זה עשוי להיות המקרה הראשון המתועד של חדירה למערכות תשתית, אולם, למעשה האף-בי-איי כבר חקר מקרים של חדירות דומות ב-2006. אף כי אז לא דווח על גרימת נזק ממשי, כפי שדווח הפעם. ב-2009 דווח גם על מקרה של חדירה של האקרים סינים ורוסים לרשת החשמל האמריקאית. "וול סטריט ג'ורנל", שדיווח על הנושא, ציין מפי גורמי ביטחון אמריקאיים כי אותם מרגלים הותירו מאחוריהם תוכנות שעלולות לשבש את פעילות הרשת ביום פקודה.

המקרה הזכור ביותר של פגיעה במערכת SCADA הוא כמובן המקרה של פגיעת וירוס Stuxnet בתוכנית הגרעין האיראנית (אף כי יש ממחים הטוענים כי מדובר במסך עשן, והווירוס לא כוון אליה).

מומחים מסבירים שבעוד שבעבר מערכות שליטה ובקרה מהסוג הזה היו מנותקות מהאינטרנט ומהמערכות המחוברות לרשת בתוך הארגונים, ככל שעובר הזמן הן מחוברות לרשת ופותחות פתח להאקרים לפריצה. במקרה של מערכות מבוזרות כאלה, ניתן לעתים גם להיכנס פיזית אל הרשת ממתקני שליטה המפוזרים בשטח.

רק לאחרונה יצא ריצ'רד קלארק, יועץ בכיר בתחום אבטחת המידע לשלושה נשיאים לפני אובמה באזהרה חמורה לנשיא ברק אובמה. קלארק הצטרף למומחים רבים אחרים שטוענים שארה"ב פשוט לא יכולה להגן על הרשתות הקריטיות שלה. הוא אמר כי לו היה מייעץ גם לנשיא ברק אובמה, הוא היה מציע לו להימנע מתקיפה של מדינות אחרות, שכה רבות מהן, ובתוכן סין, רוסיה, צפון קוריאה ואיראן, יכולות להגיב במתקפות סייבר שיכולות להשמיד את מערכת החשמל, רשתות המחשבים של מערכת הבנקאות או את מערכת התחבורה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ