תשתית המים היתה מוגנת בססמה בת 3 תווים, פלא שנפרצה?

password נראית כמו הססמה הפרוצה ביותר? מסתבר שאפשר למצוא גרועות ממנה, כך טוען ההאקר שפרץ לתשתית המים בדרום יוסטון

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד ירון

פחות משבוע לאחר שדווח על האקרים שהצליחו לחבל במערכת המים באילינוי, שבארה"ב, ולהרוס משאבה, מגיע דיווח חדש והפעם מטקסס. האקר שוב הצליח לחדור לתוכנת שליטה ובקרה האחראית על תשתית המים בדרום יוסטון.

אבל, בניגוד לדיווחים קודמים על פריצות לציוד שליטה ובקרה, כמו למשל בפרשת stuxnet, לא מדובר הפעם במבצע מתוחכם שהצריך צוות מומחים וכוח מחשוב אדיר. הפעם, טוען ההאקר בראיון ל-threatpost.com, הטמטום האנושי הוא שאחראי להצלחתו. ולדבריו, מדובר ברמה כזאת של טמטום, ששמה בצל את כל המשתמשים ב-25 הססמאות הפרוצות ביותר, עליהן כתבנו אתמול. לדבריו, המערכת היתה מוגנת בססמה באורך של שלושה תווים בלבד.

"זה בקושי יכול היה להיחשב לפריצה", כתב ההאקר המתכנה pr0f. "ילד שיודע איך הממשק אדם מכונה שמגיע עם תוכנת Simatic של סימנס עובדת , היה יכול לעשות זאת".

"אני מצטער שזה לא סיפור של התקפות מתוחכמות ומתמשכות, אבל למען האמת, רוב הפריצות שראיתי היו התוצאה של טמטום".

צילום מסך של מערכת השו"ב של תשתית המים בדרום יוסטוןצילום: pr0f

בהודעה שהוא פרסם באתר pastebin.com, הוא הסביר שהסיבה היתה הודעת המשרד לביטחון פנים בעקבות הפריצה לאילינוי. "בשלב זה אין מידע אמין ומאומת כי קיים סיכון למערכות תשתית קריטיות או לביטחון הציבור", אמר הדובר פיטר בוגארד.

"זה היה טפשי. אתם יודעים. טפשי בטירוף. אני מאוד לא אוהב, את הצורה שבה המשרד לביטחון פנים נוהג להמעיט במצב הדפוק לחלוטין של התשתיות הלאומיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ