הוסרה אפליקציית "מיהו יהודי" - תוכנות - הארץ

הוסרה אפליקציית "מיהו יהודי"

יוצר האפליקציה שהסעירה את צרפת, יהודי בעצמו, הסיר אותה מה-App Store, בעוד הארגונים שתבעו אותו הסירו את תביעתם

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

קבוצות צרפתיות הנלחמות בגזענות הסירו את התביעה נגד אפל בשל אפליקציית "יהודי או לא יהודי" (Juif ou pas Juif?), לאחר שהאפליקצייה הוסרה מהחנות. סטפן לילטי, עורך הדין המייצג את הארגונים, אמר כי ההחלטה "נבעה מהסרת האפליקציה בכל הארצות בעולם".

ליטלי אמר בשימוע בבית משפט בפאריס כי יוצר האפליקציה, יוהן לוי, החליט להסיר אותה, בעוד שהארגונים שהוא מייצג הסכימו להסיר את התביעה. לדבריו, לתביעה "היו צדדים מועילים". נציגי אפל בצרפת לא היו מוכנים להגיב על ההחלטה, וכך גם עורך הדין של החברה בדיון, קולין וורין.

האפליקציה, שעלתה 0.79 יורו, אפשרה למשתמשים לבחון במאגר מידע של דמויות מפורסמות אם הם יהודים. היא הוסרה מה-App Store בצרפת בספטמבר השנה בעקבות תלונה של ארגון אנטי גזעני צרפתי בשם SOS Racisme, שאיים לתבוע את אפל.

אולם היא המשיכה להימכר בארצות אחרות. SOS Racisme חבר ל-MRAP, איגוד הסטודנטים היהודים בצרפת, ולקבוצה בשם J'accuse ושלושת הארגונים הגישו תביעה נגד אפל, בטענה כי האפליקציה הפרה את חוקי צרפת, האוסרת על איסוף מידע אישי ללא הסכמה.

על פי החוק הצרפתי, איסוף מידע הכולל גזע, נטייה מינית או אמונה, היא עבירה שניתן להעניש עליה בחמש שנות מאסר או בקנסות של עד 300 אלף יורו. החוקים הללו נחקקו בעקבות השואה.

יוצר האפליקציה סיפר בספטמבר בראיון ללה פריזיאן כי המטרה לא היתה גזענית. "אני לא דובר של כל היהודים, אבל כיהודי אני יודע שבקהילה שלנו אנחנו שואלים פעמים רבות האם סלבריטי כזה או אחר הוא יהודי", אמר לוי. "בשבילי, אין שום דבר מזלזל באמירה שמישהו הוא יהודי. להיפך, זה מקור לגאווה".

אפליקציית "יהודי או לא יהודי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ