שבוע אחרי השקת המאגר, נפתח כלי לתכנון נסיעה בתחבורה הציבורית

האפליקצייה הניסיונית שנוצרה בידי פעילי קוד פתוח, מאפשרת לתכנן מסלולי ניסעה ברגל ובאוטובוסים ברשת

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

מאגר המידע של קווי התחבורה הציבורית עלה רק לפני כשבוע לרשת, ופעילי קוד פתוח כבר הספיקו ליצור כלי מקוון המתבסס עליהם.

הכלי (otp.hamakor.org.il) שנוצר בשיתוף פעולה של כמה פעילים בעמותת המקור, נמצא עדיין בשלבים ניסיוניים. הוא מאפשר לבחור בין נסיעה באוטובוס בלבד,  בהליכה, או באופניים, (קיימת גם אפשרות לבחור ברכבת, אם כי עדיין אין מידע על הרכבת). בנוסף ניתן לשלב ביניהם ולהוסיף את שעת הנסיעה.

יהודה ב. ששיתף פעולה עם ירון שהרבני ביצירת הכלי החדש, סיפר כי השחרור של המידע בקוד פתוח הוא שאפשר את הפיתוח הזריז, ועיקר העבודה התרכזה בתרגום ובהתאמה.

"שחרור המידע בפורמט פתוח הוא ההבדל בין הצלחה (מהירה יחסית) של קהילת הקוד הפתוח, לבין דשדוש במקום שנמשך שנים. היכולות להתבסס על הקוד שפותח בעבר למערכת התחבורה הציבורית של העיר פורטלנד באורגון ואחר-כך שוחרר בקוד פתוח במסגרת האתר opentripplanner.org הייתה קריטית עברנו. כמות הקוד שנכתבה לטובת הפרויקט בארץ (פרט לתרגום) היא פחות מ-5 שורות".

המפה הנוכחית עדיין סובלת מבאגים שונים (למשל בהגדלה של המפה) אבל, יהודה מבטיח שההם יטופלו. ליאור קפלן מעמותת המקור הסביר כי המטרה הראשונית היה להראות כיצד ניתן להשתמש בכלים פתוחים כדי ליצור במהירות כלים. גם יהודה ציין כי בשלב זה הם עדיין בשלבי הוכחת היתכנות. "בהמשך (שוב, בקצב הנוכחי זה עשוי להיות מהיר מאוד) נעמיד שרת לטובת הציבור". לשאלה אם הם מתכננים גם אפליקציה לנייד הסביר כי יציעו כזו רק "אם נמצא כזאת בקוד פתוח שנוכל להתאים בקלות".

מאגר המידע עלה במסגרת אתר Data.gov.il, יוזמת השר מיכאל איתן, שהושק רשמית בשבוע שעבר. האתר מכיל יותר ממאה מאגרי מידע נוספים. בין היתר אפשר למצוא שם מאגרים של משרד הבינוי של השיכון על מגרשים, דירות שהושלמו ואחרות שבבנייה, מאגר על סימני מסחר רשומים, מוקדי שידור סלולרי קיימים וכאלה שבהקמה, לצד מאגרים רבים נוספים. "בהשקת האתר אנו מממשים הלכה למעשה את הצהרת הממשלה ממארס השנה, לפיה המידע הממשלתי, הנאסף בכספי המיסים, שייך לציבור", מסר השר איתן עם השקת האתר.

מאגר התחבורה עדיין לא כולל מידע בזמן אמת אבל בלשכת איתן מבטיחים כי גם המידע הזה יגיע בקרוב. יהודה אמר כי יש עוד מה לשפר במידע, לדוגמא חסר מידע על מסלולי רכבות. כמו כן, הוא ציין כי בגלל הכמות העצומה של המידע "קשה לדעת אם שגיאה בנתון מסויים מונעת הכנסה של קו או אפילו חברת אוטובוסים שלמה למסלול המחושב". חוץ מזה, הוא הוסיף שהמאגר שאמור להתעדכן מדי יום קצת מזייף. הפעם האחרונה שהוא עודכן (נכון לשעות הבוקר של יום שני ה-21 בחודש) הוא ב-17 לחודש.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ