אפילו האפליקציות הזרות נחסמו בארץ - תוכנות - הארץ
יורו 2012

אפילו האפליקציות הזרות נחסמו בארץ

אחרי שגולשים התלוננו על חסימת הערוץ הטורקי המשדר את המשחקים מאליפות אירופה בכדורגל, בהוט, התברר שאפילו האפליקציה שלו לאייפון ולאייפד חסומה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
תמיר כהן
תמיר כהן

צופי הכדורגל שאינם מנויים על חבילת הערוצים שמספקת הזכיינית צ'רלטון נהנו בסוף השבוע האחרון משידור המשחק בין רוסיה לצ'כיה במסגרת יורו 2012 ששודר בערוץ הטורקי TRT בחברת הכבלים הוט (אפיק 158). המשחק שודר בערוץ פתוח בניגוד להסכם הזיכיון שיש לחברת השידור המסחרית צ'רלטון עם בעלת הזכויות, התאחדות הכדורגל האירופית אופ"א (UEFA). ביום למחרת, בזמן שהשמועה על ערוץ פתוח שמשדר את המשחקים שלא ישודרו בערוצים הפתוחים 9 ו-10 התפשטה לה ברחבי הרשת, מיהרה הזכיינית לתקן והוט נדרשה להחשיך את הערוץ עד סיום המשחק. המהלך גרר כצפוי גל ביקורת מעשרות גולשים שמיהרו להתלונן במוקדי שירות הלקוחות ובעמודי הפייסבוק של צ'רלטון והוט.

אמש התברר כי הערוץ הטורקי, שככל הנראה נפל בין הכיסאות ולא הוחשך מראש בדומה לערוצים רבים אחרים בהוט, לא היה היחיד שנשכח וגם אפליקציית האייפד והאייפון של הערוץ הטורקי - שמספקת שידורים ישירים באיכות HD מרשימה- נותרה מאחור. הגולשים שהיו ערים לכך יכלו לצפות במשחק בין דנמרק להולנד שלא במסגרת החבילה. אך למגינת ליבם של הצופים שמעדיפים שלא לשלם את 64 השקלים עבור הערוצים ספורט 1,2 וספורט1HD, גם השידור באפליקציה נחסם.

אמנם לא מדובר בתקדים אך גם שועלי רשת וזכויות יוצרים ותיקים לא זוכרים מתי זכיינית באמת אכן חסמה את הגלישה גם לאפליקציות לסמארטפונים ולמחשבי לוח. ד"ר נמרוד קוזלובסקי, משפטן המומחה בדיני זכויות יוצרים ברשת, אמר ל"הארץ" כי "אם לזכיינית יש הסכם עם אופ"א לפיו יש לה בלעדיות בישראל, הם יכולים להתעקש מול התאחדות הכדורגל האירופית שזכייניות אחרות ממדינות אחרות יאכפו את זה ויחסמו טריטוריאלית. כמובן במידה ויש להם היכולת הטכנית לעשות את זה". קוזלובסקי מציין כי החסימה הטריטוריאלית מתבצעת אפילו בסרטוני יוטיוב.

עיקר הטענות של הגולשים בעמוד הפייסבוק של הוט התמקדה בעניין הערוץ הטורקי עליו הם משלמים כל השנה. "חסימת הערוץ הטורקי 158, לא מקובלת, לא ייתכן שאני משלם על ערוץ ואתם חוסמים אותו, אני מאוד מקווה שתוגש תביעה ייצוגית", כתב הגולש אפי בנדן. הגולש ארז יניב כתב "ראיתי את תגובתכם על ההחשכה על פי חוק וקיבלתי זאת בהבנה... עם זאת, אני משלם מדיי חודש בחודשו על הערוץ הזה ולכן אם אתם מחשיכים אותו על פי 'חוק' אני דורש שתחזירו לי את החלק היחסי שאני משלם בגין הערוץ הנ"ל". הגולשים אף יזמו עצומה עליה חתמו נכון לכתיבת שורות אלה כ-300 בני אדם.

פאברגאס בין בונוצ'י למאג'יו. האיטלקים פתחו טוב יותר, ספרד אכזבה במחצית הראשונהצילום: רויטרס

ד"ר קוזלובסקי מסכים עם טענות לקוחות הוט, אך מציין כי בית המשפט דחה עתירות במקרה דומה לפני כמה שנים משום שהתברר כי עניין החשכת הערוץ במקרה של פגיעה בזכויות יוצרים מעוגן בחוזה, וכי בית המשפט מגן על בעלי זכויות היוצרים ששילמו עבור הבלעדיות הטריטוריאלית.

בחברת הוט כתבו בעמוד הפייסבוק שלהם בתגובה לטענות כי "זכויות השידור של אירועי ספורט, בינם היורו נרכשות לטריטוריה מוגבלת. במקרה של ערוץ טורקי אשר רכש את זכויות השידור, הן תקפות לטורקיה בלבד והערוץ אינו רשאי לשדר את האירוע בישראל. חשוב לציין כי על פי פסיקת בית דין, שידור אירוע ספורט מוגן בזכויות יוצרים והעברת השידור בערוץ הטורקי, ללא הסכמה בעלת הזכויות (חברת צ'רלטון) מהווה הפרת זכויות יוצרים".

מחברת צ'רלטון נמסר בתגובה לפניית "הארץ" כי "החשכת הערוץ נעשתה ע"פ חוקי אופ"א שאוכפת שידור משחקי היורו בכל טריטוריה כך שהשידורים לא יועברו ממדינה אחת למדינה אחרת. אותו הדבר כמובן נכון לאפליקציה ולשידורי האינטרנט שניתנים לצפייה בכל מדינה בנפרד".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ