בשורה טובה לתלמידים: המחשב יידע כמה תקבלו במבחן

חוששים שלא פתרתם היטב את המבחן ומפחדים להגישו למורה? אלגוריתמים שפותחו לאחרונה יוכלו לנבא את הציון העתידי, ואף יפיקו משוב על השגיאות

רנדל סטרוס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנדל סטרוס, ניו יורק טיימס

מרצים, מורים ואפילו הורים חלמו לא אחת על תוכנת מחשב שתסייע לתלמידים לכתוב את בחינותיהם כפי שצריך. היא תהיה שם כדי להתריע על בעיות דקדוק, ואף תראה לתלמידים כיצד אפשר לכתוב טקסט תמציתי מבלי לוותר על בהירות ונהירות. כעת נראה כי חלום זה, גם אם בחלקו, יכול להפוך למציאות.

בתחרות שנערכה באחרונה על ידי "קרן ויליאם ופלורה היולט" נבחנו יכולות ניבוי ציונים של אלגוריתמים - שנוסחו בידי מדענים מומחים לנתונים ואשפי סטטיסטיקה. בחודש שעבר הוכרזו הזוכים בתחרות, והאלגוריתמים שיצרו היו מדויקים להפליא.

את התחרות אירח אתר האינטרנט "קאגל" (Kaggle), המקיים תחרויות למידול תחזיות עבור לקוחותיו, ומעניק להם חשיפה של קהל מדענים עולמי הפועל לטובתם. האתר מכריז על עצמו שמעולם "לא הגיע להישג נמוך מזה של הערכת דיוק קודמת". סיסמת האתר היא "אנחנו הופכים נתונים לספורט", וכמה מלקוחותיו מציעים פרסים בתמורה לקניין האינטלקטואלי שבו השתמשו במודלים המנצחים. לדוגמה: "פרס הריטג' הלת" (זיהוי מטופלים שיאושפזו בבית חולים בתוך שנה, תוך שימוש בנתונים היסטוריים), יעניק שלושה מיליון דולר לצוות שיפתח את האלגוריתם הטוב ביותר.

תחרות מתן הציונים לחיבורים שהסתיימה זה עתה העניקה 60 אלף דולר כפרס ראשון ומשכה אליה לא פחות מ-159 צוותים מתחרים. במקביל לתחרות זו, מימנה קרן היולט מחקר על מנועים אוטומטיים המעניקים ציונים למבחנים של בני אדם, הנמכרים כיום בשוק בידי חברות מסחריות. החוקרים גילו שהמוצרים האלה מעניקים ציונים זהים לאלה שמעניקים בוחנים אנושיים.

הקרן "שמעה טענות מחברות מסחריות כי מכונות אלגוריתמים טובות כמו בוחנים אנושיים", אומרת מנהלת תוכנה חינוכית בקרן ביולט, ברברה צ'או. "רצינו לייסד זירה ניטרלית והוגנת שתבחן את הטענות האלה. מתברר שהטענות אינן מוגזמות".

בקרב חלק מהאנשים המחשבה על אלגוריתם שמחליף בן אנוש גורמת לאי נוחות. אולם הם צריכים לדעת כי במבחנים סטנדרטיים, כל חיבור נבדק בידי שני בודקים אנושיים - ואילו מכונת הציונים תחליף אחד מהם. כמו כן, בני אדם אינם בהכרח בודקים אידיאליים. צ'ו אומרת שבממוצע, הם מעניקים רק שלוש דקות תשומת לב לכל חיבור.

טום ונדר ארק, מנהל "אופן-אד סולושן", חברת ייעוץ שעובדת עם קרן היולט, אומר כי מחיר תוכנת ציונים מסחרית עומד כעת בין עשרה לעשרים דולר לתלמיד בשנה, וככל שהטכנולוגיה תשתפר כך ירד המחיר. בעיניו, לתוכנות כאלה יש יתרון משמעותי. "כשיתנו לתלמידים משוב מידי על דקדוק, פיסוק, בחירת מלים ומבנה תחבירי, אפשר יהיה לתת מטלות כתיבה רבות יותר", אומר ונדר ארק, "וכך לאפשר למורים להתמקד בפיתוח כישורי למידה גבוהים יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ