איך תזהו שהתמונה מזויפת - תוכנות - הארץ
טיפ

איך תזהו שהתמונה מזויפת

כמה בדיקות פשוטות יוכלו לעזור לכם להימנע מהטעות של כתב הבי-בי-סי, שחשב שילד פצוע מסוריה צולם בעזה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עודד ירון

מצוקרברג התומך בישראל בשעתה הקשה ועד ילדים מתים מעזה שבכלל צולמו בסוריה. בשבוע האחרון הוצפנו בתמונות שהקשר שלהן למבצע בעזה היה רופף לכל היותר. גם כתב הבי-בי-סי נכווה כששיתף בטוויטר תמונה של ילד פצוע מסוריה, שעליה נטען שצולמה בעזה.

אז איך אפשר להתחיל לזהות מתי תמונה מזוייפת, או לפחות, לא צולמה בזמן ובמקום שנטען עליה?

אפשר לבחון את קובץ ה-Exif (קיצור ל-Exchangeable Image File), שמוסיפות מצלמות לתמונה. הוא כולל פרטי מידע שונים, ובהם פרטים טכניים על המצלמה שבה התמונה צולמה (גם אם היא צולמה באייפון למשל), על העדשה ועל דברים נוספים. מה שיותר מועיל  לצלמים הפחות מדופלמים בינינו הם הפרטים על מיקום וזמן הצילום ובאיזה מחשב נשמרה ואיזה שם משתמש עבד עליה - כמו שגילתה למשל חברת האבטחה נורמן בחקירה של הווירוס שזכה לכינוי בני גנץ.

לעיתים תוכלו למצוא גם פרטים על זכויות היוצרים שלה. כמו כן, במידה ושירותי המיקום פעילים, ניתן לגלות היכן צולמה התמונה במדויק.

כך בודקים את פרטי התמונה

כדי לגלות את הפרטים של תמונה כלשהי אתם יכולים פשוט ללחוץ מקש ימני על התמונה, ללחוץ על מאפיינים properties ואז ללחוץ על לשונית פרטים כדי לגלות את המידע

בנוסף קיימות כמה תוכנות שמאפשרות לצפות בנתונים, כמו Kuso Exif Viewer עליה ממליצים ב-Makeuseof.com אך גם כלים מקוונים כמו imgops.com שמציע עוד מגוון רחב של כלים לבדיקת התמונה.

אבל נתונים כאלה ניתן למחוק, ולעתים לא תמצאו כמעט כל נתונים רלוונטיים.

איפה עוד הופיעה תמונה ברשת?

מצד שני, אם מדובר בתמונה חדשותית, או כזו שמתיימרת להיות חדשותית, דרך הפעולה הפשוטה והקלה ביותר לדעת אם היא צולמה היכן שהמפרסם טוען שהיא צולמה היא לבדוק בגוגל.

כדי לברר זאת יש להיכנס לגוגל תמונות וללחוץ על האייקון הקטן של המצלמה בחלונית החיפוש. אז תתבקשו להעלות תמונה או להכניס לינק לתמונה ברשת (מקש ימני > העתק כתובת אתר של תמונה).

המנוע של גוגל מחפש לפי התמונה תמונות דומות. במידה והיא קיימת כבר ברשת, רוב הסיכויים שתוכלו למצוא אותה במקומות רבים.

TinEye. צילום מסך

לאחר מכן תצטרכו ללחוץ על אחת התמונות ובמסך שייפתח לחצו משמאל על "אתר עבור תמונה". והוא יציג את האתר שבו הופיעה התמונה.

כלי נוסף שמציע אפשרויות דומות הוא מנוע החיפוש לתמונות tineye.com. הוא מציע כלי נוסף שעוזר לבדיקת שינויים: הבלטה של התמונה ששונתה הכי הרבה ביחס לתמונה שהעלת.

לשני הכלים קיימות גם תוספים לדפדפן, שמאפשרים לקצר תהליכים ולבדוק תמונות במקש ימני על התמונה :

התוספים של גוגל - (ראוי לציין שגוגל לא יצרה אותם, אלא מפתחים חיצוניים)
לכרום
ולפיירפוקס

התוספים של TinyEye
גם לאופרה ספארי ואקספלורר

צריך לזכור שהכלים האלה לא יחשפו כל זיוף וכל תמונה שקרית. אבל, במעבר על התמונות שעליהן נכתב ברשת כי צולמו בעזה במבצע עמוד ענן מצאתי תמונות רבות שלא שייכות. בהן  פצצות העשן שצולמו בעופרת יצוקה ב-2009 (גורמים צבאיים ציינו בשיחה עם הארץ כי לא נעשה שום שימוש בחימוש זה במבצע עמוד ענן) או ילדים פצועים מאירועי 2006,. כאמור, אחרים מצאו גם לא מעט תמונות שצולמו בכלל בסוריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ