האיחוד האירופי הטיל על מיקרוסופט קנס של 561 מיליון יורו

פרשת האקספלורר ממשיכה להכות גלים: האיחוד העניש את מיקרוסופט על הפרת הבטחתה להציע למתקיני Windows מסך בחירה של דפדפנים

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

האיחוד האירופי הטיל על מיקרוסופט קנס בגובה 561 מיליון יורו (כ-2.724 מיליארד שקל) מפני שלא הציעה ללקוחותיה מבחר של דפדפנים, בניגוד להבטחתה. מדובר בגלגול נוסף של פרשה, ששורשיה נעוצים עוד בימי וינדוס 95' המיתולוגית. ב-1996 החליטה מיקרוסופט לכרוך את הדפדפן שלה, אינטרנט אקספלורר, עם מערכת ההפעלה. זה סייע למיקרוסופט להשתלט על שוק הדפדפנים ולדחוק החוצה את נטסקייפ, שהיתה הפופולרית ביותר בשוק הדפדפנים בתחילת שנות ה-90.

מיקרוסופט ספגה ביקורת חריפה ומתמשכת בשל המדיניות הזו, והעניין גם הגיע לא אחת לדיונים משפטיים באירופה ובארה"ב. ב-2007 הגישה חברת אופרה תלונה לנציבות האיחוד האירופי על הנושא, ושם החליטו לפתוח בחקירה. לאחר דיונים רבים מיקרוסופט הציעה בשעתו למכור את מערכת ההפעלה ללא דפדפן בכלל, אולם האיחוד דחה את הצעת הפשרה ולבסוף הוחלט שבעת ההתקנה, מערכת ההפעלה תציע מסך שבו יהיה ניתן לבחור בין כמה דפדפנים.

מיקרוסופט הסכימה, אולם מסך הבחירה נעלם בחלונות 7 SP1 בין פברואר 2011 ליולי 2012, ולקוחות שהתקינו חלונות לא יכלו לבחור את הדפדפן. לדברי מיקרוסופט הדבר אירע בשל תקלה טכנית. מנכ"ל החברה, סטיב באלמר, נענש על ידי הדירקטוריון בקיצוץ הבונוס השנתי שלו.

אולם נציב האיחוד האירופי לתחרות, חואקין אלמוניה, דחה את הטענות, ואמר כי הוא מעוניין להרתיע את החברה ממקרים דומים של הפרת הסכמים. לדברי הנציבות, מיקרוסופט היא החברה הראשונה שהפרה הסכם עליו חתמה מרצון עם הנציבות.

"התחייבויות בעלות תוקף משפטי שהתקבלו בהחלטות נגד מונופולים משחקות תפקיד מאוד חשוב במדיניות האכיפה שלנו, מפני שהן מאפשרות פיתרונות מהירים לבעיות תחרות", צוטט אלמוניה בוול סטריט ג'ורנל. "כמובן שהחלטות אלה דורשות שימולאו בקפידה. אי מילוי ההחלטות הוא הפרה מאוד חמורה, שמצדיקה עונש בהתאם".

בחודש יוני בשנה שעברה בית משפט של האיחוד האירופי הותיר על כנו קנס של 860 מיליון יורו שהושת על מיקרוסופט בשל סירובה למלא אחרי צו קודם של האיחוד. לדברי סוכנות רויטרס בסך הכל, עד כה הנציבות הטילה על מיקרוסופט קנסות בגובה 1.6 מיליארד יורו מפני שלא סיפקה למתחרותיה מידע במחירים הוגנים, דרשה ממפתחים שהתוכנות שלהם יהיו תואמות למוצריה ומפני שכרכה את הנגן שלה עם חלונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ