ראיה קריטית במשפט הקצינים בטורקיה זויפה

מסמך שהתביעה טוענת כי נוצר ב-2002 נכתב בפונט Calibri. אלא שמיקרוסופט אישרה השבוע שהפונט נכנס לשימוש רק בוורד 2007

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

גופן (פונט) של מיקרוסופט הפך לראיה קריטית במשפט הקצינים בטורקיה, שבמסגרתו הוגשו כתבי אישום נגד יותר מ-300 אנשי צבא לפני כשלוש שנים.

הקצינים, ובראשם הגנרל בדימוס צ'טין דואן, מואשמים שבשנת 2003 תיכננו להפיל מטוס קרב טורקי ולפוצץ שני מסגדים באיסטנבול, כדי לחולל מהומה רבתי במדינה באופן ש"ייאלץ" את הצבא ליטול את השלטון, בשל אי יכולתה לכאורה של הממשלה לשמור על הביטחון. המשפט נתפס כחלק ממאבקם של הגורמים האיסלאמיסטים במדינה ובהם מפלגת הצדק והפיתוח האיסלאמית בראשות רג'פ טייפ ארדואן לצמצם את כוחו של הצבא במדינה.

ואולם, כעת מתברר שמסמך מפתח במשפט נכתב בגופן שלא היה קיים ב-2003. המסמך, "מבצע מקבת", מתאר את תוכניותיהם של דואן וחבריו הגנרלים, לפי טענות התביעה. המסמך, שנוצר לטענתה ב-2002, נשמר בדיסקים שנצרבו ב-2003.

עם זאת, בתקשורת הטורקית דווח כי עורכי הדין של ההגנה שקיבלו את הדיסקים ערכו בדיקה דיגטלית של הקוד הבינארי שלהם וגילו כי המסמך נכתב בתחילה בגופן קליברי (Calibri). הגופן הזה נוצר רק ב-2006 ושולב בחבילת האופיס של מיקרוסופט רק החל מאופיס 2007, שיצאה לשוק ב-2007. השבוע אישרה מיקרוסופט כי אכן מדובר בפונט שלא היה בשימוש בעת שהמסמך אמור היה להיכתב לראשונה.

האזכור לפונט קליברי במסמך

דני רודריק, פרופסור לכלכלה, הנשוי לבתו של צ'טין דואן, ונחשב לאחד המבקרים החריפים של ארדואן, ציין כי הדיסקים הגיעו לידי הההגנה שנתיים לאחר שהתביעה קיבלה אותם. לדבריו, מהבדיקה עלו סימנים רבים נוספים לכך שהמסמכים נוצרו בתחילה על וורד 2007.

רודריק כתב עוד כי בתי משפט בטורקיה אינם מחויבים לקבל ראיות זיהוי פלילי של ההגנה. ואכן, עד כה בית המשפט בחר להתעלם מהראיות החדשות, כפי שהתעלם מראיות קודמות שעומדות בניגוד לכתבי האישום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ