אנה בורד

שישה מפתחי אפליקציות זכו אתמול (רביעי) בתחרות פיתוח האפליקציות App2You של עיריית תל אביב יפו. מטרת התחרות היתה לפתח יישומים שיועמדו לשירות הציבור ויתבססו על מאגרי המידע הממשלתיים והמאגרים של העירייה. יוזמיה הם ראש העיר רון חולדאי והשר לשעבר מיכאל איתן, שהיו גם חלק מצוות השופטים.

לתחרות הוגשו 72 אפליקציות, לשלב הגמר עלו 32 שמארגני התחרות הגדירו אותן "המושקעות והיעילות ביותר". מפתחי האפליקציות הזוכות קיבלו פרסים בסך כולל של 85 אלף שקלים.

במקום הראשון, בפרס ראש העיר בסך 20,000 ש"ח, זכו מפתחי האפליקציה Once App on a Time - היה היה פעם בתל אביב. יישום למכשירי אנדרואיד המאפשר ליצור תמונות ייחודיות המשלבות בין תל אביב של היום לתל אביב של פעם.

למקום השני הגיעה האפליקציה "המלחמה הבאה", שכפי שמעיד שמה נועדה לסייע בשעת חירום. בעת אזעקה היישום מציג מסלול למקלט הקרוב ביותר למקום שבו נמצא המשתמש. האפליקציה פועלת בכל עיר בארץ וכוללת גם הנחיות לעזרה ראשונה והוראות להתגוננות בשעת חירום, קישור להאזנה לתחנת גלי צה"ל ופנס מובנה. הרעיון זיכה את המפתחים אסף בנדור, שעושה זאת כתחביב  ויובל טיסונה, ב-20,000 שקלים.

בקטגורית אפליקציית התחבורה הטובה ביותר זכו שני יישומים: הראשון, Moovit, אפליקציה פופולרית לניווט בתחבורה הציבורית. האפליקציה היא פיתוח ישראלי שתופס תאוצה בערים שונות בעולם. אפשר להגדיר אותה בתור Waze של האוטובוסים. היא מאפשרת לתכנן  מסלול נסיעה בתחבורה הציבורית, לדעת באופן די מדויק מתי יגיע האוטובוס, ונותנת פרטים על האוטובוס עצמו, כמו למשל מידת העומס שבו. היא מתמודדת מול אפליקציות כמו netbus וגוגל מפות, שהתעדכנה לאחרונה באפשרות לתכנן נסיעה בתחבורה ציבורית.

האפליקציה השנייה שזכתה בקטגוריה זו היא BuzzJourney, יישום תחבורה ציבורית חברתי המספק מידע על אמצעי תחבורה שונים ובהם מוניות, רכבות, אוטובוסים וגם התל-אופן.

היישום שנבחר בתור הירוק ביותר הוא מיחזרתי, אפליקציה שמגלה למשתמשים בה היכן פחי המיחזור הקרובים ביותר וגם מעודדת מיחזור.

בקטגוריה הלא שגרתית "השקיפות הממשלתית והעירונית" זכתה אפליקציה שימושית במיוחד - אפליקציית מחשבון מכס (לאנדרואיד), שמחשבת אם משתלם לכם לרכוש מוצר כלשהו בחו"ל. הפיתוח, של חברת אווריביט, משתמש במאגרי המידע הממשלתיים בתחומי המסים ובודק במקביל גם את שערי המט"ח העדכניים של המטבעות ברחבי העולם, וכך מנסה לבדוק כמה יעלה המוצר בסופו של דבר.

זוהר סוסנקו, אחראי הניו-מדיה של עיריית תל אביב יפו, סיפר ל"הארץ" כי בעייריה רצו לקחת את המידע הציבורי שקשור לעיר ולהנגיש אותו לתושבים.

"הנחנו שדווקא אנשים שחיים בעיר ידעו הכי טוב מה הם באמת צריכים ולכן הצענו את התחרות. בעידן הדיגיטלי, גופים ציבוריים מחזיקים במידע הקשור לחיי היומיום בהיקף עצום. פרטים הקשורים למשל למסים, לשטחים ציבוריים ורכוש ציבורי או מידע לשעת חירום חשובים ובסופו של דבר שייכים לציבור עצמו. מגיע לתושבים לקבל את המידע הזה באופן נגיש ונוח. הפכנו אותו לחשוף ונתנו לציבור להיות חלק מהעשייה הזאת. כיום זו חובה שמוטלת על גופים ציבוריים ואנחנו רוצים להיות פורצי דרך בתחום הזה".

באתר התחרות תוכלו למצוא גם את האפליקציות שאמנם לא זכו אבל יכלו גם הן להיות שימושיות ומועילות בחיי היומיום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ