האסטרונאוטים בתחנת החלל הבינלאומית עוברים ללינוקס

הלפטופים שמשמשים לשליטה בניסויים, במצלמות וליישומים נוספים עוברים מחלונות XP לדביאן לינוקס בזכות האמינות והגמישות של המערכת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

האסטרונאוטים בתחנת החלל הבינלאומית נפרדים מממערכת ההפעלה חלונות XP בלפטופים שלהם לטובת לינוקס. חברת United Space Alliance האחראית על תפעול המחשבים בשירות נאס"א החליטו לוותר על חלונות XP, ששימשה עד כה ב-OpsLAN, רשת של עשרות לפטופים הפזורים בתחנת החלל, לטובת הפצת (גרסה) דביאן של לינוקס.

הסיבה למעבר למערכת ההפעלה החופשית היא האמינות והגמישות של המערכת. "הסבנו יישומים מרכזיים מחלונות ללינוקס מפני שנזקקנו למערכת הפעלה יציבה ואמינה. כזאת, שתאפשר לנו לשיטה פנימית, כך שאם נצטרך לעדכן, לשנות או להתאים אותה, נוכל לעשות זאת", אמר קית צ'ובאלה מ- United Space Alliance.

השינוי החדש צפוי להביאו עמו גם שיפור באבטחה, ב-ExtreTech, שדיווחו על כך ציינו כי היה לפחות מקרה אחד שבו לפטופ נגוע בווירוס הביא להתפשטות הווירוס במחשבים נוספים בתחנה.

תחנת החלל הבינלאומית. הקודים נגנבוצילום: אי-פי

המחשבים המדוברים משמשים בין היתר לשליטה בניסויים המדעיים, בתפעול היום יומי ובשליטה במצלמות של תחנת החלל. כלומר, הם צריכים להסב ללינוקס את היישומים שנבנו לסביבת חלונות.

אחד הכלים המוכרים ביותר של תחנת החלל, שמבוסס על לינוקס הוא ה-Robonaut, הרובוט שנועד לסייע לאסטרונאוטים במלאכות שלהם. R2 הובא לתחנה בפברואר 2011, והופעל לראשונה באוגוסט אותה שנה.

צ'ובאלה האחראי על הפיתוח ל-OpsLAN פנה לקרן לינוקס בבקש לסיוע בפיתוח ההדרכה לאסטרונאוטים. בקרן יצרו שני קורסים עבורם, האחד הוא קורס מבוא ללינוקס למפתחים והשני קורס ליצירת אפליקציות ללינוקס.

בקרן לינוקס צוטטו את צ'ובאלה כאומר שבצעד האחרון הם ויתרו לחלוטין על חלונות, מאחר שמערכות נוספות מסתמכות על לינוקס. ואולם הוא הגיב לאתר Digital Trends והסביר שעדיין יהיו מחשבים מבוססי חלונות בתחנה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ