60 שנה לאחר מותו, המלכה אליזבת חננה את אלן טיורינג שהורשע בהיותו הומו

טיורינג, מאבות המחשוב המודרני, הורשע ב-1952 בהומוסוקסואליות והתאבד בבליעת תפוח מורעל בציאניד; ב-2009 התנצל גורדון בראון על היחס לו זכה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

המלכה אליזבת החליטה לחון את אלן טיורינג, אחד מאבות המחשוב, מהרשעתו בהומוסקסואליות. טיורינג, מתמטיקאי בריטי, היה ממניחי היסודות המושגיים של מדע המחשב בשנותיו הראשונות, ובמלחמת העולם השנייה תרם למאמצי בעלות הברית להביס את גרמניה הנאצית לאחר שהביא יחד עם מדענים נוספים לפיצוח צופן מכונת "אניגמה" ששימשה את גרמניה.

טיורינג היה הומו מוצהר, וב-1952 הורשע בבית משפט בריטי בקיום יחסים חד-מיניים. בעקבות זאת הוא נאלץ לעבור טיפול סירוס כימי באמצעות זריקות הורמונים. שנתיים לאחר מכן, התאבד טיורינג בנגיסה מתפוח טבול בציאניד. אם כי לאחרונה השמיע חוקר ספקות בנוגע לקביעה כי התאבד.

צפו בסרטון של הבי-בי-סי על חייו של טיורינג:

  ראש ממשלת בריטניה, דייוויד קמרון, אמר בעקבות ההחלטה כי "פעולתו הצילה את חייהם של אנשים לאין ספור. הוא גם הותיר מורשת לאומית יוצאת דופן באמצעות הישגיו המדעיים המכובדים, שהובילו לכך שהוא מכונה 'אבי המחשוב המודרני'". שר המשפטים הבריטי, כריס גריילינג, שהגיש את הבקשה לחנינה למלכה, אמר כי "טיורינג ראוי להיזכר ולהיות מזוהה בזכות תרומתו הפטנסטית למאמץ המלחמתי ובזכות מורשתו המדעית. חנינה מהמלכה היא מחווה ראויה לאדם יוצא דופן". 

  ד"ר ערן לונדון , מתימטיקאי שסייע בהקמת תערוכת CAPTCHA לזכרו של טיורינג במוזיאון המדע בירושלים, סיפר כי טיורינג יצר כבר ב-1936 את המודל למחשב של ימינו במה שכונה מכונת טיורינג. אבל כבר אז, סיפר לונדון, "הוא הראה שיש דברים שלא ניתן לעשות בצורה הזאת. יש בעיות שלא משנה כמה המחשב חזק, הוא לא יוכל לפתור אותן. למשל לא ניתן שיהיה קיים אלגוריתם שבודק אלגוריתמים - מה שמכונה בעיית העצירה". טיורינג יצר גם את את המבחן שקרוי על שמו ומשמש לזיהוי בינה מלאכותית.

  המערכה לטיהור שמו של טיורינג מתנהלת כבר שנים רבות וכבר ב-2009 התנצל ראש הממשלה דאז, גורדון בראון, על הרשעתו בעקבות עצומה שצברה אלפי חתימות. "אלן ואלפי הומואים אחרים הורשעו בשל חוקי שנאה. במשך השנים, מיליונים חיו בפחד מפני העמדה לדין. ההכרה באלן כקורבן הידוע ביותר של החוקים ההומופוביים מהווה צעד נוסף לקראת השוויון שהיה אמור להיות כאן מזמן", אמר אז.

  ואולם, ב-2012, מאה שנה להוולדו, נפתחה יוזמה חדשה למתן חנינה לטיורינג לאחר מותו. ואולם גם חלק מתומכיו של טיורינג מתחו ביקורת מסוימת על היוזמה החדשה. זאת מפני שטיורינג, חשוב ככל יהא, היה רק אחד מני רבים שהורשעו על פי החוק הישן. גם שר המשפטים הקודם, הלורד מקנאלי, הביע בשנה שעברה התנגדות לחנינה. "זה טראגי שטיורינג הורשע בעבירה שנראית היום אכזרית ואבסורדית, במיוחד בהתחשב בתרומתו היוצאת דופן למאמץ המלחמתי", אמר מקנאלי. "עם זאת, החוק באותו הזמן חייב העמדה לדין, כך שהמדיניות ארוכת השנים קובעת שיש לקבל הרשעות מסוג זה ובמקום לנסות לשנות את ההקשר ההיסטורי ולתקן את מה שלא ניתן לתקן - יש להבטיח שלעולם לא נחזור לאותו הזמן".

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ