התוכנה החדשה של פייסבוק מצליחה לזהות פרצופים כמעט כמוכם

DeepFace, תוכנה חדשה להשוואת פנים מסוגלת לזהות את אותו אדם בתמונה בשיעור הצלחה של 97.25%; אצל בני אדם השיעור עומד על כ-97.53%

עודד ירון
עודד ירון

חוקרים בפייסבוק ובאוניברסיטת תל אביב הציגו תוכנת זיהוי פנים חדשה שלה שמסוגלת להגיע לדיוק כמעט אנושי בהשוואה בין שתי תמונות של אותו אדם. התוכנה החדשה, שנקראת DeepFace, מסוגלת להגיע לשיעור הצלחה של 97.25%. זאת לעומת שיעור הצלחה האנושי שעומד על כ- 97.53%.

במאמר שפרסמו בשבוע שעבר הסבירו החוקרים כי לא מדובר בזיהוי פנים והתאמתם לשם של אדם, אלא התוכנה מבצעת אימות פנים באמצעות השוואת שתי תמונות שונות, זאת גם אם המצולם לא פונה ישירות למצלמה. בין החוקרים היו חברים גם יניב טייגמן, מצוות האינטיליגנציה המלאכותית של פייסבוק ואחד ממייסדי חברת Face.com הישראלית, שפיתחה טכנולוגיה דומה ונרכשה בידי פייסבוק ב-2012, בנוסף לפרופסור ליאור וולף מאוניברסיטת תל אביב.

החוקרים כתבו כי הצליחו לצמצם תהליך שמורכב בדרך כלל מארבעה שלבים לשניים בלבד. טייגמן סיפר ל-Technology Review כי התוכנה בונה מודל תלת מימדי של פני המצולם. המודל מאפשר לשנות את זווית הפנים של המצולם כך שיפנה אל המצלמה. בשלב השני הם עושים שימוש במערכת בינה מלאכותית, שמדמה פעולה של רשת נוירונים בת תשע שכבות של תאי עצב, שביניהם יש יותר מ-120 מיליון קשרים.

מתוך המאמר של פייסבוק

המערכת מצמידה לתמונה ערך מספרי ואם תמונה אחרת היא בעל ערך מספרי דומה או זהה, המערכת מסיקה כי מדובר באותו אדם. המערכת נוסתה על 4 מיליון תמונות ששייכות לכמעט 4,000, והתוצאות היו כאמור, קרובות ליכולות זיהוי אנושיות.לדברי טייגמן מדובר שיעור הטעויות ירד ביותר מ-25% לעומת תוכנות קודמות.

עם זאת, ראוי לזכור כי מחקר שבחן את האלגוריתם שפייסבוק רכשה עם Face.com גילה כי גם רמת הזיהוי של התוכנה הקודמת הגיע לשיעור הצלחה של יותר מ-90%.

ראוי לציין כי השילוב של טכנולוגיית זיהוי הפנים והשימוש של פייסבוק בה לצורך תיוג תמונות של משתמשים משכו ביקורת רבה על הרשת החברתית. אבל לעת עתה לפחות הטכנולוגיה לא אמורה להיות משולבת בפייסבוק, אלא מדובר בפרויקט שנמצא בשלב מחקרי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ