כך בן 14 גילה כיצד ארה"ב יכולה לחסוך מאות מיליוני דולרים

סוביר מירצ'אנדני מפיטסבורג, גילה ששינוי הגופנים בכל המסמכים הרשמיים עשוי להביא לחיסכון אדיר בדיו וכסף

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

נער בן 14 מפנסילווניה גילה איך הממשל האמריקאי יוכל לחסוך מאות מיליוני דולרים באמצעות שינוי פעוט בגופן. סוביר מירצ'אנדני, ערך מחקר ובו גילה כי אם הממשל האמריקאי ישתמש בפונט Garamond, במקום ב-Times New Roman הנפוץ, הוא יחסוך כרבע מכמות הדיו.

ברשת סי-אן-אן סיפרו שהכל התחיל במחקר שערך לצורך יריד מדעי. הוא רצה לבדוק אם ניתן לחסוך לבית ספרו כסף על ידי שימוש בפונט חסכוני יותר. "דיו יקר פי שתיים מבושם צרפתי", אמר מירצ'אנדני לסי-אן-אן. הרעיון, יש לציין, אינו חדש  וחיפוש ברשת יכול להוביל ללא מעט אתרים שממליצים לבחור בפונטים פחות בזבזניים בדיו, אבל הניסיון ליישם אותו על הממשל האמריקאי הוא שמעורר עניין.

הוא השתמש בתוכנה בשם APFill Ink Coverage כדי לבחון אם יש הבדלים משמעותיים בצריכת הדיו בהדפסה של האותיות הנפוצות בשפה האנגלית: E, A, T, O ו-R. בתהליך הוא השווה בין כמה פונטים: Times New Roman, Comic Sans, Garamond ו-Century Gothic.

כדי להוכיח שאכן קיים הבדל בכמות הדיו, הוא הגדיל כל אות לגודל דף, הדפיס אותה על נייר ושקל אותה. כך הוא הגיע למסקנה שאם ינהיגו את השימוש בפונט גראמונד בבתי הספר השייכים לאותו ארגון של בית ספרו (school district) ניתן להגיע לחיסכון של כ-21 אלף דולר בשנה. מדובר בשישה בתי ספר, ובהם כ-4,300 ילדים.

מוריו, שהתלהבו מהממצאים שלו עודדו אותו לשלוח את המחקר למגזין Journal for Emerging Investigators, שנועד למחקרים של תלמידי תיכונים וחטיבות ביניים. גם עורכי המגזין היו שותפים להתלהבות.

"כל כך התרשמנו", סיפרה לסי-אן-אן שרה פנקהאוזר, מעורכי המגזין. "יכולנו ממש לראות שימושים מעשיים במאמר של סוביר". הם החליטו להציע לו לו את הבדיקה לממשל הפדרלי כולו. ואכן, בהתבסס על ההערכה של עלות השנתית של דיו בממשל, שעומדת על כ-467 מיליון דולר, הוא העריך כי הממשל יכול לחסוך כ-136 מיליון דולר בשנה. בנוסף, על פי ההערכות, ניתן לחסוך 234 מיליון נוספים אם הממשלים של המדינות יצטרפו.

בלשכת ההדפסה הממשלתית בארה"ב התרשמו מהממצאים אבל לא מיהרו לאמץ את המסקנות. דובר הגוף, גרי סומרסט, אמר לסי-אן-אן כי הם מתמקדים בעיקר במעבר לתוכן ברשת. לדבריו, ב-1994 הם נהגו להדפיס כ-20 אלף עותקים ביום של המרשם הפרדלים ושל רשומות הקונגרס. בעוד שהיום המספר ירד ל-2,500 עותקים ליום.

צילום מסך

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ