עודד ירון

מנכ"ל מוזילה, ברנדן אייק, התפטר בגלל הסערה שהתחוללה סביב תמיכתו בחוק שאסר על נישואין חד מיניים. מוזילה הודיעה על ההתפטרות של המנכ"ל, ברנדן אייק, בפוסט בבלוג שלה ביום שישי, פחות משבועיים אחרי שנכנס לתפקידו.

אייק, מפתח שפת ג'ווה סקריפט, תרם אלף דולר למסע לקידום הצעה 8 השנויה במחלוקת שאסרה ב-2008 על נישואין חד מיניים בקליפורניה. בית משפט פדרלי לערעורים בקליפורניה ולאחר מכן גם בית המשפט העליון של ארה"ב קבעו שאינה חוקתית. תמיכתו של אייק, ששימש עד כה כאחראי על תחום הטכנולוגיה במוזילה, נחשפה ב-2012 וחוללה סערה, והתחדשה לאחר מינויו.

המינוי של אייק, ששימש קודם לכן כראש התחום הטכני, עורר סערה במוזילה עצמה וברשת כולה. עובדים בארגון יצאו נגדו בפומבי ומחצית חברי הדירקטוריון התפטרו, בעוד שאחרים, גם מקהילת הלהט"ב, יצאו להגנתו. בנוסף, באתר וויירד נכתב כי 70,000 איש חתמו על עצומה נגדו.

המחלוקת זכתה לפרסום רחב אף יותר כשאתר OkCupid ביקש ממשתמשי פיירפוקס לעבור לדפדפנים אחרים."שוויון ליחסים בין בני זוג גאים חשובים באופן אישי לרבים מאיתנו כאן ב-OkCupid, אבל זה חשוב מקצועית לחברה כולה. OkCupid נועדה ליצור אהבה. אלה שמבקשים למנוע אהבה ובמקום זאת להשליט אומללות, בושה ותסכול הם אויבנו ואנחנו מאחלים להם רק כישלון", נכתב בהודעה שהוצגה לבעלי הדפדפן.

ברנדן אייקצילום: מוזילה

אייק עצמו הבטיח קודם לכן לשמור על השוויון במוזילה ולעבוד עם כולם. "אני מחויב להבטיח שמוזילה תישאר מקום שמקבל ותומך בכולם, בלי קשר לנטייה מינית, ג'נדר, גיל, גזע, לאום, מצב כלכלי או דת".

אבל זה לא הרגיע את הלחץ, וכאמור, מוזילה הודיעה על התפטרותו של אייק בפוסט בבלוג של החברה. "מוזילה גאה בכך שהיא דורשת מעצמה לעמוד בסטנדרטים אחרים, ובשבוע האחרון, לא עמדנו בכך. אנחנו יודעים מדוע אנשים פגועים וכועסים, והם צודקים... מוזילה מאמינה בשוויון ובחופש הביטוי. שוויון הוא חיוני לשיח משמעותי, ואתה זקוק לשיח חופשי כדי להילחם למען שוויון. הניסיון להילחם על שניהם יכול להיות קשה לעתים".

אייק עצמו כתב בבלוג שלו כי הוא לוקח זמן למנוחה ולטיולים עם משפחתו. "אני קורא לכל אנשי מוזילה להמשיך. פיירפוקס OS (מערכת ההפעלה) היא משימה אף יותר אדירה, ויותר חשובה. תודה באמת לכל מי שתמך בי, וכל עמיתי לאורך השנים במוזילה, בגופי תקינה, ובכנסים מסביב לעולם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ