בפיקוד העורף לא סומכים על מפתחי אפליקציות חיצוניות

אסף לביא ביקש לפתח אפליקציה שתסייע בהתרעה מפני רקטות, אך בצה"ל הסבירו כי הם מעדיפים להימנע מכך, בשל החשש שאפליקציות חיצוניות לא אמינות דיין

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

מטחי הרקטות הכבדים שנורו על ישראל בחודש האחרון הובילו לפרץ של יצירתיות בקרב מפתחי אפליקציות, שרוצים לתרום מהידע והניסיון שלהם כדי לסייע לאזרחים. אסף לביא למשל, ביקש לסייע ביצירת אפליקציה שתתריע על אזעקות, אבל כשהוא פנה לפיקוד העורף בבקשה לקבל גישה ללינק שמספק מידע בזמן אמת על ירי הרקטות, השיבו לו שאינם מאפשרים גישה לבסיס הנתונים.

בפיקוד אמרו זאת למרות שקיים לינק כזה, והוא אף מצא אותו באתר. כאשר הציג לאנשי פיקוד העורף בפייסבוק כי הלינק קיים אמרו שוב כי אין להם אפשרות לתת גישה, וכי הלינק לא נוצר בידיהם. מאוחר יותר הסבירו כי הגישה מיועדת לכלי חדשות מרכזיים.

בשיחה עם "הארץ", גורם בצה"ל לא הכחיש כי מדובר בלינק שהם יצרו למידע, אך הסביר כי אחת הסיבות המרכזיות לכך שלא מעניקים גישה ישירה היא שבפיקוד העורף חוששים מכשל של אפליקציות חיצוניות. האפליקציות השונות המוצעות כיום, אינן אפליקציות רשמיות, הוא הסביר, "לכן ישנה סבירות לתקלות וסטיות בזמן ההתרעה, אשר נובעות מתשתית ותמיכה שאינן בהכרח נותנות מענה למצבי חירום". הוא הדגיש עוד כי קיימים כיום אמצעי התרעה משלימים בטלוויזיה וברדיו. בנוסף, הוא ציין שלאחרונה זכתה חברת טלדור במכרז מסודר של משרד הביטחון לפיתוח אפליקציה.

אבל לביא, שבירך על קיום המידע, מאמין שצריך לסמוך יותר על מפתחים חיצוניים. "טוב מאוד שפיקוד העורף משחרר את הנתונים, אפילו אם זה לא בצורה הכי מתועדת ומסודרת שיכולה להיות. יש הרבה מפתחים מאוד מוכשרים שהרימו אתרים ואפליקציות במהירות הבזק בהתבסס על מעט המידע שהם הצליחו למצוא".

שיגור רקטות מרצועת עזה, בשבתצילום: אי-אף-פי

ואכן, לביא אינו יחידי ביוזמה שלו, ויש לא מעט מפתחים שכבר מצאו לינקים למידע בעצמם. כמו למשל באפליקציית "צבע אדום", שפיתחו לאחרונה אריק ויצמן, דני הלמן ומורן ארד והורדה עשרות אלפי פעמים. האפליקציה שלהם הצטרפה לשורה של יישומים נוספים כמו המלחמה הבאה ומרחב מוגן - שחלקם נוצרו עוד בסיבובי לחימה קודמים. מורד שטרן, שהחל ב-2012 במיפוי המרחבים המוגנים בתל אביב, הרחיב את היוזמה לכלל הארץ בצוק איתן, והוא ממשיך במיפוי, ומנסה לגייס תמיכה מהרשויות עצמן - שחלקן כלל לא מחזיקות בתיעוד של המקלטים.

אמנם היו מקרים שבהם האפליקציות החיצוניות סבלו מבעיות ופספסו את האזעקה, כמו שאפשר לראות בביקורות עליהן בדפי האפליקציות. ואולם, לביא מאמין שאם יקלו על המפתחים ויספקו להם תשתית יותר טובה, כולם יצאו נשכרים מכך וגם ההתקלות יפחתו בהרבה. "אם מקור המידע היה מתועד היטב זה יכול היה רק לשפר את האמינות והמהירות של אותם הפיתוחים. אין מדינה עם ריכוז של מפתחים זריזים כמו ישראל ופרויקטים כמו 'כנסת פתוחה' מדגימים היטב שעל הרשויות רק לשחרר את המידע, ואנשים טובים כבר ידאגו להציג אותו לציבור בצורה ידידותית ונוחה", אמר.

"אם פיקוד העורף עובד בעצמו על אפליקציות – טוב מאוד, אבל זה ממש לא צריך לבוא על חשבון גישה פתוחה למידע. אם יש כרגע מגבלות טכניות שבגללן הפיקוד מעדיף שרק גופים ספיציפיים יגשו למידע (למשל בעיות בקיבולת), אז אפשר פשוט לומר זאת ולא צריך לספק תשובות מפוקפקות כמו 'המידע לא קיים' או 'המידע מסווג'. לכולם אותה המטרה ועדיף לשתף פעולה ולעזור מאשר להניח שהאזרח מן השורה הוא חובבן לא אמין".

"המושלם הוא האויב של הטוב", הוסיף לביא. "קל להטיח ביקורת כשגוף גדול מנסה לפעול בזריזות ומשחרר שירות לא מושלם, אבל זו טעות. בגלל ביקורת כזו גופים מהססים לפעול בזריזות ובסוף כולנו מחכים שנים לאיזה פיתוח 'מושלם' שמגיע באיחור וכבר אינו רלוונטי. צריך לברך את פיקוד העורף על המידע שהוא כבר מנגיש ולעודד אותו להיות פתוח אף יותר עם הציבור".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "מלבד האמצעים הקיימים לאזרח כיום, פיקוד העורף מפתח אמצעי התרעה משלימים הכוללים, בין היתר, אפליקציה, כאשר מטרתם התרעה ממוקדת שתגיע לכל אזרח בהתאם למקום בו נמצא. בשלב זה פיתוח המערכות טרם הסתיים והן יופצו לשימוש אזרחי מדינת ישראל, לכשיושלם פיתוחן. יש להדגיש כי הפיתוחים והאמצעים הטכנולוגים שמוצעים הם אמצעי התרעה משלימים למערך הצופרים של מדינת ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ