חברות אבטחה מציעות לראשונה פיתרון לווירוס Cryptolocker

התוכנה הזדונית חודרת למחשב, מצפינה קבצים חשובים ודורשת כופר כדי לפתוח אותם מחדש. השירות החדש פותח את ההצפנה בחינם

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד ירון

תוכנת הכופר (Ransomware) קריפטולוקר היא אחת התוכנות הזדויות המפחידות ביותר שנחשפו בשנים האחרונות. אולי היא לא תקפה כורים גרעיניים כמו סטוקסנט, אבל אחרי חדירה למחשבים היא מצפינה קבצים חשובים והדרך היחידה לפתוח אותם עד עתה היתה לשלם כופר בביטקוין.

אבל כעת מבטיחות שתי חברות אבטחה שהמצב הזה השתנה. השתיים FireEye ו-Fox IT, חשפו אתמול שירות חדש שמטרתו לסייע לקורבנות Cryptolocker.

השירות החדש מסופק חינם באתר decryptolocker.com והוא מספק לבעלי קבצים שננעלו בידי התוכנה הזדונית מפתחות הצפנה שיאפשרו לפתוח אותם מחדש.

צילום: רויטרס

Cryptolocker הופיעה ב-2013 ופגעה לפחות בחצי מיליון יחידים וחברות בארץ ובעולם. הדרך היחידה לפתוח את הקבצים היתה לשלם את הכופר הדרוש - זאת מפני שלא היה כל פיתרון אחר כדי לפתוח את ההצפנה. על פי הערכה שצויינה בבי-בי-סי רק כ-1.3% שילמו את הכופר בביטקוין, מה שהספיק לכנופייה להכניס כ-3 מיליון דולר מהתוכנה.

משרד המשפטים האמריקאי הודיע השנה כי האיום של Cryptolocker נוטרל, אך מומחי אבטחה מזהירים כי הסכנה עדיין קיימת, מאחר והתשתית שעומדת מאחוריו לא נפגעה כלל, ומעריכים כי למעלה מ- 130,000 מחשבים נגועים בתוכנה הזדונית בארה"ב בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ