${m.global.stripData.hideElement}

 

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

אפליקציה של משרד החקלאות חושפת פרטי ח"כים ואזרחים

אפליקציית מאגר כלבים חושפת מספרי טלפון וכתובות. בין היתר נחשפו פרטיהם של ח"כ מירי רגב ואיציק שמולי; משרד החקלאות: כך נקבע בחוק, וישנה דרך לבקש הסרת המספר

27תגובות

התנועה לזכויות דיגיטליות וחוקרי אבטחה מזהירים כי אפליקציה חדשה של משרד החקלאות מובילה לדליפת פרטים של אנשים פרטיים. התנועה אף פנתה היום לחברת גוגל בבקשה להסיר מחנות האפליקציות שלה את אפליקציית "מאגר כלבים". במשרד החקלאות השיבו כי כך נקבע בחוק, ובוועדת הכלכלה הוחלט כי האינטרס הציבורי ליצור מאגר מידע אמין ונגיש לציבור גובר על אינטרס צנעת הפרט. בנוסף ציינו כי ניתן לבחור להסיר את השם מהאפליקציה.

האפליקציה לאייפון ואנדרואיד מאפשרת לגולשים לדלות את פרטיהם האישיים של בעלי כלבים. בין היתר המידע כולל מספרי טלפונים סלולריים, כתובות אישיות ועוד. יצויין כי המשרד הפעיל עוד קודם לכן מאגר בעמוד אינטרנט, שגם בו ניתן היה להגיע לפרטים רבים, אך המאגר דורש אקספלורר, והוא לא היה מוכר לרוב האוכלוסייה. בנוסף, כעת ניתן לגלות פרטים היישר מהטלפון.

חוקר האבטחה אמיתי דן סיפר ל"הארץ" שהוא כבר גילה באפליקציה את מספר הטלפון של ח"כ איציק שמולי, ומהתנועה נמסר כי גולשים נוספים הספיקו כבר לחשוף את פרטיהן של חברות הכנסת מירי רגב, שלי יחימוביץ' ומירב מיכאלי. עוד נחשפו פרטיהן של השחקנית אורנה בנאי ואחרים.

"מה שאתם צריכים כעת זה להוריד אפליקציה, להזין שם פרטי,או משפחה ולהתחיל לצוד אנשים, כל עוד יש להם כלב (או היה) הם שם", כתב דן בבלוג שלו. "זה לא משנה אם אתם חסויים בכל מקום אחר, עובדי מדינה בכירים, או פעילים במקומות בלתי חוקיים ניתן לדעת שיש לכם כלב מסוג מסוים, ואת שמו". למעשה דן ציין בפני "הארץ" כבר בשנה שעברה כי המאגר בעייתי.
 
בתנועה הוסיפו כי האפליקציה לא רק חושפת את פרטיהם האישיים של הגולשים אלא גם חושפת אותם למעקב של הרשויות. בהתקנת האפליקציה מבקש משרד החקלאות לעקוב אחר המשתמש, לגשת לפרטי המיקום שלו, גם אם אינו משתמש ביישום, לקבל את יומן השיחות שלו ועוד.

עוה"ד יהונתן קלינגר, היועץ המשפטי לתנועה לזכויות דיגיטליות אמר היום כי: "מדינת ישראל מוכיחה שוב שבכל הקשור לשמירה על מידע אישי, פרטי ורגיש, המדינה מתרשלת פעם אחר פעם. אנחנו קוראים לאזרחי ישראל לדווח לגוגל ולאפסטור על האפליקציה הפוגענית ולהסירה מחנות האפליקציות. זוהי עוד דוגמה להתייחסות הרשלנית של המדינה למידע על אזרחיה. מטריד לחשוב מה יעשו במדינה עם המידע הביומטרי שלנו, ומתי נתעורר בבוקר עם אפליקציה שחושפת לציבור, בצורה קלה ופשוטה, גם אותו".
 
במשרד החקלאות השיבו בתגובה לשאלת "הארץ" כי "המרכז הארצי לרישום כלבים במשרד החקלאות ופיתוח הכפר הוקם על מנת להסדיר את הפיקוח על כלבים במדינת ישראל וליצור מאגר נתונים אחד, כלל ארצי, הכולל בתוכו פרטים של כל הכלבים הרשומים בישראל. המאגר מאפשר לעקוב אחר הכלבים מבחינה בריאותית (חיסון כלבת), עיקורם / סירוסם והאם הינם משתייכים לקבוצת הכלבים המסוכנים. המטרה – פיקוח על הכלבים מתוך דאגה לבריאות בעלי החיים והציבור".
 
"החוק להסדרת הפיקוח על כלבים מונה בבירור את הפרטים שחייבים להופיע במאגר (שם, כתובת וכו'). נושא זה אף נידון בכנסת (בוועדת הכלכלה) בעת אישור החוק, ושם הוחלט כי האינטרס הציבורי ליצור מאגר מידע אמין ונגיש לציבור גובר על אינטרס צנעת הפרט".

"כל המשרדים הרלוונטיים (חקלאות, פנים ומשפטים) וחברי הוועדה נתנו דעתם בנושא ולבסוף הוחלט כאמור כי האינטרס הציבורי ליצור מאגר מידע אמין ונגיש לציבור גובר על אינטרס צנעת הפרט".

"הכנסת אף קבעה כי ניתן לפנות למרכז הרישום במשרד בבקשה להסתיר את מספר הטלפון שלך. אם אזרח מעוניין להסתיר את מספר הטלפון שלו הוא יוכל לעשות זאת דרך כפתור "כתוב לנו" באפליקציה החדשה או דרך פנייה במייל למאגר הכלבים". 

דובר התנועה לזכויות דיגיטליות, ניר הירשמן, השיב לדברי המשרד לחקלאות ואמר שאין ספק שהזכות להיות מוגן מנשיכות כלבים גוברת על הזכות לפרטיות, אבל הוא הדגיש שזאת לא הבעיה. "הדיון הוא שכאן יש אפליקציה שלא משנה בשביל מה היא נוצרה, היא מאפשרת לי להכניס את השם של מירי רגב ולקבל את הכתובת שלה, היא מאפשרת לי להכניס את השם של אורנה בנאי ולקבל את המספר טלפון שלה".

ובנוגע למטרה המקורית של האפליקציה, הוא הבהיר שאין בעיה ליצור מנגנון שיאפשר לנפגעים לקבל את המידע, בין אם באמצעות טופס מאובטח באתר משרד החקלאות, או בבקשה רשמית למשרד.

עו״ד אבגי אדמית, חוקרת משפט בתחום הסייבר באוניברסיטאות תל אביב וחיפה, ציינה בעיות נוספות שמתעוררות בנוגע לאפליקציה. לדבריה היא "אינה מידעת כלל את האזרח הפשוט שאכן באפשרותו לבקש הסרה של פרטים מסוימים מהמאגר (טלפון). יש לזכור כי מדובר באפליקציה של משרד ממשלתי ש'רוכב' על בורותו של האזרח הקטן".

בנוסף, לדבריה היא  מפלה את אוכלוסיית העיוורים, מפני שלהם אין כלל אפשרות לדעת שהם מופיעים במאגר וכך גם אינם יכולים לבקש הסרה הואיל והאפליקציה אינה מונגשת כלל לבעלי מוגבלויות. כמו כן, היא ציינה כי האפליקציה לאנדרואיד דורשת הרשאות מופלגות שלא נדרשות לצורך הפעלתה התקינה של האפליקציה כגון הרשאות גישה למכשיר האישי כגון כל המידע המאוכסן במכשיר כולל כרטיס הזיכרון שבמכשיר, גישה לתמונות, יומן שיחות, מיקום, תעודת הזהות של המכשיר (device id) ועוד.

אי־פי
דודו בכר

הלכה למעשה, הדבר מאפשר גישה לחיינו הפרטיים על ידי הרשויות ובהם משרד החקלאות ובאמצעותם מערכות אכיפת החוק השונות, דבר המוגבל בחוק מלכתחילה (למשל משטרה צריכה צו בכדי להאזין לאזרח בנסיבות מסוימות, באמצעות האפליקציה אין כל צורך בצו, או להוציא צו חיפוש בכדי לחפש מידע במכשירים האישיים וכד׳). יש לציין שדרישה זו לא מופיעה באייפון.

חברת הכנסת תמר זנדברג (מרצ) מסרה כי הוציאה פנייה דחופה לשר החלקאות "על מנת שיעצור את הפיאסקו הזה, ויפה שעה אחת קודם".

גון קמני, ראש הרשות לניהול המאגר הביומטרי מסר בתגובה לדבריו של עו"ד קלינגר כי "אין כל מקום להשוואה בין מאגר משרד החקלאות לבין המאגר הביומטרי המוגדר סודי ביותר ומונחה אבטחה על ידי גורמי הביטחון. באבטחת המאגר הביומטרי מושקעים משאבים רבים ביותר כפי שגורמי הביטחון יודעים לאבטח נתונים רגישים. המאגר מופרד מכל רשת. אין ולא תהיה כל גישה אליו. במאגר הביומטרי אין כל פרטים מזהים- רק 2 טביעות אצבע, ותמונת פנים, אפילו לא מספר זהות. אין ולא תהיה כל כוונה ליצור אפליקציה למאגר הביומטרי".

 

רויטרס
אי־פי


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#