מייסד secret הודיע: האפליקציה תיסגר בקרוב

אחרי שסיקרט כבשה בסערה קהלים שונים ברחבי העולם, והשאירה אחריה אדמה חרוכה, דייוויד בייטו הודיע שהאפליקציה האנונימית, שקיבלה מימון של כ-35 מיליון דולר, תפסיק להתקיים בקרוב

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

האפליקציה השנויה במחלוקת Secret תיסגר בקרוב, כך הכריז דייוויד בייטו, ממייסדי השירות שהפך בשנה שעברה ללהיט בישראל ובעולם, אך כוכבו דעך אחר כמה חודשים.

"אחרי הרבה מחשבה והתייעצות עם מועצת המנהלים שלנו, החלטתי לסגור את Secret", כתב בייטו. "זו היתה ההחלטה הקשה ביותר בחיי והיא משרה עלי עצב עמוק. למרבה הצער סיקרט לא מייצגת את החזון שהיה לי כשפתחתי את החברה, אז אני מאמין שזו ההחלטה הנכונה לי, למשקיעים שלנו ולצוות שלנו". 

"אני גאה באופן מוזר בצוות שלנו, שבנה מוצר שהיה בשימוש של יותר מ-15 מיליון בני אדם ומתח את הגבולות של מדיה חברתית. אני מאמין בתקשורת כנה ופתוחה, ובביטוי יצירתי, ואנונימיות היא כלי נהדר להשיג את זה. אבל זו גם חרב הפיפיות האולטימטיווית, שיש להשתמש בה בהרבה כבוד וזהירות". 

סיקרט נפתחה בתחילת 2014 והפכה מהר מאוד ללהיט בקרב אנשי עמק הסיליקון, ששמחו לחשוף סודות אישיים שלהם ושל אחרים, כמו גם סודות מקצועיים. זמן קצר לאחר מכן היא הצליחה לגייס 25 מיליון דולר, במה שעורר גל של ביקורת על בזבוז כספי משקיעים על אפליקציית לופט גשפטען חסרת סיכוי - ביקורת שנשמעת מאוד מדויקת בדיעבד. לדברי אתר טקראנץ', שדיווח על הסגירה הצפויה, סך הכל הצליחה סיקרט לגייס 35 מיליון דולר, ובייטו הבטיח גם להחזיר את הכסף למשקיעים.

האפליקציה, חיברה בין המשתמשים לחבריהם בפייסבוק ולאנשי הקשר שלהם באופן אנונימי, וכך איפשרה להם להגיד לאנשים הקרובים להם את הדברים שלעולם לא היו מעזים לומר להם פנים אל פנים, לרוב מבלי להתגלות. כך נוצר שילוב של פוסטים כנים ומרגשים, לצד בדיחות אך גם פגיעות ישירות באנשים, כולל הוצאה מהארון, ורכילות מרושעת מכל סוג ומין.

אחרי שסחפה את עמק הסיליקון המשיכה האפליקציה לצבור פופולריות בגלים בקרב קבוצות שונות בארה"ב ובעולם. בישראל היא זכתה לזינוק אדיר בחודשי הקיץ האחרון, על רקע מבצע צוק איתן. בתחילה היא כבשה את תעשיית הסטארט-אפים המקומית, שאוהבת להצטייר בדרך כלל כמפרגנת ותומכת, אך האפליקציה חשפה דברים שלא נאמרים בדרך כלל. חלקם היו בגדר הסבירים, וכללו מידע שקשה היה להשיג בקלות, אך חלקם כללו תקיפות אישיות וכאמור רכילות מרושעת.

לאחר מכן, היא התפשטה לקהלים נוספים במהירות אדירה, בתחילה בקרב מאמצים מוקדמים אזור תל אביב, אך כמה חודשים מאוחר יותר כבר החלו לצוץ דיווחים על כך שהיא הפכה ללהיט בקרב בני נוער, וגם לכלי החדש ביותר בארסנל של בריוני הרשת. עד כדי כך שנשמעו קולות בכנסת שקראו לאיסור על השימוש בה.

פחות משנה חלפה מאז, וספק אם נותרו לה משתמשים רבים בישראל, או בעולם כולו, לצורך העניין. החברה ניסתה להמשיך להישאר רלוונטית כשעיצבה אותה מחדש, במה שנתפס כחיקוי חסר בושה של אפליקציית Yik Yak, אך גם צעד זה לא צלח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ