Timeful: שילוב של עוזר אישי, מאמן ואמא שלך

פרופסור יואב שוהם פיתח אפליקציית ניהול זמן חכמה עם פרופ' דן אריאלי, שאמורה לדחוק את "היומן של סבא"; בשיחה עם "הארץ" סיפר איך מאמר בנושא כוונה התגלגל למחקר יישומי וממנו לחברה

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

האפליקציה שנמכרה השבוע לגוגל התחילה בכלל ממאמר פילוסופי תיאורטי לחלוטין בלוגיקה, כך סיפר היום ל"הארץ" פרופסור יואב שוהם, שפיתח עם פרופסור דן אריאלי וחוקרים נוספים את Timeful, אפליקציית ניהול משימות חכמה ל-iOS שמנסה לגרום למשתמשים לנצל יותר טוב את הזמן ולהשלים את המשימות שבדרך כלל נדחקות הצדה.

"זה התחיל במאמר שכתבתי ב-2009 ל-Journal of Philosophical", סיפר שוהם, מרצה לבינה מלאכותית ומדעי המחשב באוניברסיטת סטנפורד, שכבר הקים ומכר בעבר שתי חברות. אחת מהן, שנקראה Katango והציעה כלים לניהול טוב יותר של רשימות חברים, נמכרה לגוגל.

החברה גייסה עד כה 7 מיליון דולר ממשקיעים בהם KPCB, Data Collective, Khosla Ventures, פיטנגו (קרן ההון סיכון הישראלית) וקרן A-Grade Ventures של אשטון קוצ'ר.

כמי שעבד בעבר במשרה חלקית בגוגל ושמר על קשר עם החברה, ההחלטה על המכירה היתה בגדר התפתחות טבעית, למרות שהם בכלל לא התכוונו למכור. אם כי לדבריו, היתה התעניינות גם מגורמים אחרים. כעת על פי התכנון, האפליקציה תשולב במערכת הכלים של Google Apps. כעת, כפי שקרה במקרה של Katango, הוא וצוות החברה יצטרף לגוגל. בעקבות זאת שוהם מתכנן לבלות יותר זמן בישראל ובחודש הבא ישתתף ב"כנס מעצבים את העתיד 3", של המרכז לטכנולוגיה חינוכית (מטח) וחממת החדשנות MindCET.

להילחם בהרגלים האנושיים

"זאת היתה עבודה מאוד תיאורטית בלי שום כוונה יישומית, שעסקה בשאלת הכוונה -  מה זאת אומרת שאתה מתכוון לעשות משהו", סיפר על המאמר המקורי. "כשהתחלתי לעסוק ולפתח את המחקר ולהסביר למממנים למה זה מועיל לחברה - בכל זאת, אלה כספי משלם המיסים האמריקאי - התחלתי לחשוב על כל מיני יישומים. חשבתי בין היתר על זה שהיומן שלי לא כל כך שונה מהיומן שסבא שלי השתמש בו, אבל החיים מאוד השתנו וגם הטכנולוגיה".

ועל כן הוא החליט להמשיך במחקר יישומי בשיתוף עם ג'ייקוב בנק, דוקטורנט שלו ד-אז ומנכ"ל החברה עד כה ועם אריאלי, מרצה לכלכלה התנהגותית ב-MIT, שמוכר בין היתר בזכות ספריו "לא רציונלי ולא במקרה" ו"לא רציונלי אבל לא נורא"

הרעיון לדבריו היה למצוא דרך להפוך את היומן ליותר גמיש וחכם. "זמן הוא המשאב שהכי קשה לנהל אותו", אמר. "אין לנו שטרות זמן, אין לנו בנק לזמן כמו לכסף ומצד שני זאת בעיה מאוד מאוד קשה - זאת בעיית אופטימיזציה מאוד מורכבת וקשה, עם דרישות משתנות, והיא דורשת עזרה של אלגוריתמיקה".

פרופסור יואב שוהם בכנס הרצליה ב-2009צילום: תומר אפלבאום

הבעיה היא שרוב האנשים התרגלו לעבוד לפי כללי אצבע שרבים מהם לא נכונים, ובמסגרת המחקר המשותף אריאלי תיעד את הטעויות הנפוצות בניהול הזמן.

כיום קיימות אפליקציות רבות לניהול משימות לאנדרואיד, לווינדוס ול-iOS, אבל  מה שמשך את גוגל בין היתר היתה היכולת של טיימפול ללמוד את הרגלי המשתמש, גם כשהוא מזין את המידע, וגם באופן פאסיבי. הרעיון הוא שהאפליקציה עוזרת לו לנהל את הזמן באופן אוטומטי למחצה, בעזרת מנוע חכם שמייצר מדרג חשיבות למשימות ועוזר לנהל כך את היומן. למשל, כאשר הוא מגדיר משימה שהוא רוצה לעשות כמה פעמים בשבוע, האפליקציה מוצאת לו זמנים ביומן. 

"צריך לחשוב על המערכת כעל שילוב של עוזר אישי, מאמן ושל אמא שלך", אמר שוהם,  שסיפר שבמאמרו המקורי טען שכל כוונה חייבת להיות מעוגנת בזמן קונקרטי, כי כשאין עיגון כזה הולכת ומצטברת רשימת בושה של משימות שלא בוצעו וממשיכות להעיק עלינו.

"החוזה בינך לבין המערכת הוא שאתה תגיד מה אתה רוצה לעשות. אתה תהיה רציני, והמערכת תעזור לך לעמוד בזה. בסופו של דבר אתה תעשה את ההחלטות שלך. אלה החלטות שקשה לקבל ולעמוד בהן. אם לא תעמוד בהן המערכת יכולה רק לשים מראה מול העיניים".

כשהוא נשאל אם אנחנו לא תולים יותר מדי את יהבנו בטכנולוגיה השיב "אנחנו לא מתעצבנים מזה שכדי לנסוע מחיפה לתל אביב אנחנו לא הולכים ברגל אלא באוטו. למדנו לא להתעצבן בזה שאנחנו משתמשים בווייז. הטכנולוגיה לאורך כל ההיסטוריה היא חלק מההתפתחות שלנו. יש לה תמיד צדדים פוטנציאליים שליליים. האתגר הוא תמיד להכניס אותה למטרות חברתיות ראויות. 

"אנחנו מבקשים עזרה כל הזמן. לפעמים טכנולוגיה זה העזרה הנכונה. אבל אני חושב שמי שרואה טכנולוגיה את חזות הכל אני חושב שזה מוטעה. טכנולוגיה צריכה להשתלב בחיים שלנו ולא להיפך". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ