ממציא האיימיל, ריי טומלינסון, מת בגיל 74

טומלינסון, שפיתח את התוכנה במסגרת עבודתו ברשת ARPANET של הצבא האמריקאי, אחראי גם לאחד האייקונים הגדולים של עידן האינטרנט: סימן הכרוכית - @

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

ריימונד (ריי) טומלינסון, ממציא האימייל המודרני ומנהיג טכנולוגי מת בשבת מהתקף לב בגיל 74, כך הודיעה אתמול (ראשון) חברת רייתאון שבה עבד.

דואר אלקטרוני היה קיים בצורה מוגבלת עוד לפני הפיתוחים של טומלינסון. כלומר מסרים שניתן היה לשלוח למספר רב של נמענים בתוך מסגרת מוגבלת. ואולם, לפני שהמציא ב-1971 את הרשת הראשונה של אימייל בין אדם לאדם, לא ניתן היה לשלוח הודעה לאדם מסוים בכתובת מסוימת.

טומלינסון כתב ושלח את האימייל הראשון במערכת ARPANET, רשת מחשבים שנוצרה בידי ממשלת ארה"ב והיתה אחת מאבני הדרך החשובות בדרך לאינטרנט המודרני. טומלינסון תרם לפיתוח הרשת,  וגם לטכנולוגיות חלוציות רבות אחרות בעולם התכנות.

באותה עת רק לקומץ בני אדם היו מחשבים אישיים, ועל כן כוכבו של  האימייל דרך רק שנים לאחר מכן והפך לחלק בלתי נפרד מהחיים המודרניים.

"זה לא היה משהו שהיה צריך לעשות, הוא רק השתעשע. הוא חיפש משהו לעשות עם ARPANET", סיפרה דוברת רייתאון, ג'וייס קוצמן.

האימייל הראשון נשלח בין שני מחשבים שישבו זה לצד זה. טומלינסון סיפר פעם שהטקסט של ההודעות הראשונות היה כה זניח, עד שהוא כבר שכח אותו. ואולם, הוא היה מרוצה לראות התוכנה מצליחה לעבוד.  אחד המסרים הבאים היה אימייל לעמיתיו לעבודה שהסביר כיצד משתמשים בתוכנה.

ריי טומלינסון, ממציא האימיילצילום: אי-פי

"אני נשאל פעמים רבות 'האם ידעתי מה אני עושה?'" אמר טומלינסון בנאום הקבלה שלו להיכל התהילה של האינטרנט. "התשובה היא: כן, ידעתי בדיוק מה אני עושה. אבל לא היה לי מושג קלוש מה תהיה ההשפעה של זה בסופו של דבר".

טומלינסון היה גם מי שבחר את הסימן "@" (כרוכית) לחיבור שם המשתמש עם כתובת המטרה - סימן שהפך לאייקון תרבותי ברבות הימים. "זה סימן שבוודאי היה נעלם לולא האימייל", אמרה קוצמן.  

הסימן @ תפס מקום תרבותי כה חשוב עד שהמוזיאון לאומנות מודרנית בניו יורק (MoMA) הוסיף אותו לאוסף שלו ב-2010, תוך ציון שמו של טומלינסון.

טומלינסון היה בעל תארים בהנדסת חשמל ולמרות שהיה מתכנת ידוע וקיבל פרסים וכיבודים רבים, עמיתיו לעבודה תיארו אותו כאדם צנוע. "אנשים פשוט אהבו לעבוד איתו", אמרה קוצמן. "הוא היה כה סבלני ונדיב עם הזמן שלו... הוא פשוט היה בחור מאוד נחמד, טוב ולא מתנשא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ