עודד ירון
עודד ירון

כלים של חברת סלברייט הישראלית נחשפו ברשת, כך דווח באתר Motherboard. בחברה בישראל דוחים את הדיווח. על פי הדיווח, הקבצים המדוברים נחשפו ככל הנראה דרך חברת  McSira Professional Solutions, שמספקת כלים, ובהם כאלה של החברה הישראלית, לכוחות משטרה, צבא וסוכנויות ביטחון באירופה ובאזורים אחרים של העולם. 

חברת סלברייט, השייכת לחברת סאן קורפ היפנית, מתמחה בכלי מחקר פורנזי דיגיטליים, שמאפשרים בין היתר לחדור לסמארטפונים לצורכי חקירות של גורמים כמו סוכנויות משטרה וביטחון. החברה עלתה השנה לכותרות כשסייעה לאף-בי-איי לחדור לאייפון של המחבלים שביצעו את הפיגוע בסן ברנרדינו.

חברת McSira הציעה להורדה ללקוחותיה כמה מהתוכנות של סלברייט שמשמשות לצורכי עדכון, ובהן תוכנות Firmware ייחודיים לטלפונים ולמחשבים וכלים שנועדו לבצע מחקר פורנזי בטלפונים. אבל, כראה שהתוכנות הללו היו זמינות להורדה ברשת הפתוחה.

אנשי יחסי הציבור של החברה בארה"ב מסרו ל-Motherboard כי הלינקים להורדה "לא מתירים גישה לאף אחד מהפתרונות ללא רשיון תוכנה". למרות זאת היו מי שהצליחו לעקוף את המנגנון ולהפעילן. 

כפי שהודגם בפרשת סן ברנרדינו, חלק חשוב ביכולות של סלברייט כרוך ביכולת לפרוץ למכשירים מוגנים. חוקר אבטחה בשם פדרו וילאסה, שהצליח לפרוץ את הגנת הרשיון, ניסה את הכלי על אייפד ישן וכתב לאתר כי נראה שהם משמשים בעיקר להוצאה של מידע מהמכשיר ולא לפריצה.

החשיפה החמורה ביותר שיכולה היתה להתרחש במקרה כזה היא דליפה של כלים לניצול פרצות לא מוכרות לקהילת האבטחה (שמכונות 0Day). אבל נראה שהיכולות הללו אינן זמינות בכלים שנחשפו, אלא לכל היותר כלים ישנים. גורמים שמכירים את פעילות החברה ציינו כי כלים מהסוג הזה נשמרים אצלה, וכך נכתב גם באתר Motherboard.

נציגי סלברייט בארץ הכחישו כליל את הדיווח באתר האמריקאי. החברה מסרה בתגובה לשאלת "הארץ" כי "המידע שהתפרסם הוא מוטעה מיסודו וכי לא דלפו קבצים של החברה".

צילום מסך: מיוטיוב

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ