וירוס השבית את מחשבי הרכבת הקלה של סן פרנסיסקו

וירוס כופר פגע בכ-2,000 מחשבים ברשת של הרכבת, והנוסעים יכלו לנסוע בחינם. ההאקר דורש תשלום כופר כדי לשחרר את הצפנת הקבצים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מערכת המחשבים של הרכבת הקלה של סן פרנסיסקו נפגעה מתוכנת כופר בסוף השבוע, כך דיווחה התקשורת בארצות הברית. בעקבות הפגיעה במכונות התשלום, הנוסעים זכו לנסיעות בחינם.

על פי הדיווח ב"סן פרנסיסקו אקזמינר", החל מיום שישי הנוסעים נתקלו בהודעות על תקלות במכונות הכרטיסים. במסכי המחשבים הופיעו הודעות כופר על כך שהקבצים הוצפנו:
"You Hacked, ALL Data Encrypted. Contact For  Key(cryptom27@yandex.com)ID:681 ,Enter."

סן פרנסיסקוצילום: בלומברג

באתר ה-Register ציינו כי 2,112  מחשבים של סוכנות התעבורה המוניציפלית של סן פרנסיסקו נפגעו מגרסה של תוכנת HDDCryptor. בין היתר נפגעו מחשבים רגילים, שרתי מאגרי נתונים, מחשבים של מחלקת אבידות ומחשבים בתחנות.

הרכבת הקלה, ומערכת האוטובוסים ממשיכים לפעול, אבל ביום שבת הרשות החליטה לוותר על תשלום בשל הפגיעה במחשבים השולטים במערכת התשלום. "אין כל השפעה על שירותי ההסעות, אבל פתחנו את שערי התשלום כאמצעי זהירות שנועד למזער את ההשפעה על הנושסעים", אמר דובר סוכנות העבורה ביום שבת.

דובר רשות התעבורה העירונית מסר לעיתון כי הסוכנות פועלת לפתור את הבעיה. על פי דיווחים ההאקר דרש תשלום 100 ביטקוין - כ-73 אלף דולר, כדי לספק את מפתח ההצפנה.

ההאקר אישר במייל לאתר The Verge כי הוא רוצה להגיע להסדר תשלום עם סן פרנסיסקו. הוא ציין שלא מדובר במתקפה ממוקדת, אלא בתוכנה שפעלה באופן אוטומטי לגמרי. "הרשת של רשות התעבורה של סן פרנסיסקו היתה מאוד פרוצה, יש כ-2,000 מחשבים/שרתים שנדבקו. אנחנו מחכים למגעים עם אדם אחראי ברשות, אבל אני חושב שהם לא רוצים עסקה, אז אנחנו נסגור את האימייל מחר".

באתר ציינו כי חברת Morphus Labs קישרה האקר בשם דומה לתוכנת כופר בשם "ממבה", שמבצעת הצפנה מלאה של ההארד דיסק ודורשת כופר כדי לשחרר אותו.
זה אינו המקרה הראשון שבו תוכנות מסוג זה פגעו ברשתות מחשבים של שירותים חיוניים, ובעבר הן שיבשו פעילות בבתי חולים, והשביתו תחנת טלוויזיה.

בשנים האחרונות תוכנות כופר הפכו לאחד האיומים החמורים ביותר על ארגונים, עסקים ומשתמשים פרטים. סקר של חברת SentinelOne שנערך בקרב 500 עסקים גילה שכ- 50% מהם סבלו ממתקפות של תוכנות כופר ב-12 החודשים האחרונים. 85 מהמותקפים סבלו משלוש מתקפות או יותר.

"תוכנות כופר הפכו לאחת הצורות המצליחות ביותר של פשעי סייבר ב-2016, והן נמצאות בראש הרשימות של איומים נפוצים של כל איש מקצועה", מסר ג'רמיה גרוסמן, סגן נשיא לאסטרטגיית אבטחה בחברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ