המסמך שלך עבר על תנאי השימוש, ונחסם

תקלה שאירעה בגוגל דוקס שוב חשפה את הבעייתיות בהסתמכות על שירותי ענן, ששומרים לנו על המסמכים, אבל גם מנטרים אותם בעזרת תוכנות שיכולות להחליט בכל רגע שעברנו על הכללים שלהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטה גוגל בקליפורניה. "בעלי החברות הם עשירים וריכוזיים מאוד, וצריך לקחת את ההשלכות של התהליך הזה בצורה רצינית"

גוגל דוקס עשתה חיים קשים לחלק מהמשתמשים בשירות אתמול (שלישי), כשחסמה להם את הגישה למסמכים בעקבות מה שתואר על ידי המערכת כהפרה של תנאי השירות. החלק המוזר? המסמכים היו תמימים לחלוטין. ההתראה נשלחה בעקבות תקלה, אך עצם הופעתה מהווה תזכורת לכך ששום דבר לא באמת פרטי כשזה נוגע לענן.

"ההתראה בהחלט מראה שגוגל עושה שימוש בלמידת מכונות מתקדמת ובינה מלאכותית על מנת לבחון כמויות גדולות של מידע בזמן אמת", אמר לטיימס דנה גרדנר, מומחה לענן ואנליסט ב-Interarbor Solutions.

גוגל דוקס היא מערכת שיתוף מבוססת ענן אשר מאפשרת למשתמשים ליצור מסמכים ולשתף אותם עם משתמשים נוספים, ובנוסף מעניקה את האפשרות למספר משתמשים לערוך ולבצע שינויים באותו קובץ. החסימה ביום שלישי פגעה גם בקבצים מקוריים שיצרו המשתמשים, וגם בכאלו שמשתמשים אחרים שיתפו איתם.

חלק מהמשתמשים קיבלו את ההודעה: "המסמך סומן כבלתי הולם ואי אפשר לשתף אותו". בהודעה אחרת נכתב: "אינך מורשה לפתוח את המסמך משום שהוא מפר את תנאי השימוש". חלק מאותם משתמשים חסומים פנו לסיוע בטוויטר. "מן הסתם, זה מעלה שאלות לגבי מידת המעקב של גוגל על שירותים מסוימים, כמו שירותים מבוססי ענן" אמרה רייצ'ל בייל, שציוצים שלה בנושא זכו לתשומת לב רבה.

בייל, כתבת של הנשיונל ג'יאוגרפיק, אומרת שלמרות שהסיטואציה הייתה "בעייתית", היא לא הופתעה ממנה במיוחד. "אנחנו יודעים שלגוגל יש הרבה מידע עלינו" היא אמרה, והוסיפה שבאופן מקצועי היא נמנעת מלהשתמש בגוגל דוקס כשזה נוגע לחומרים רגישים.

דובר מטעם גוגל אמר כי עדכון של השירות גרם לתיוג אחוז קטן מהקבצים כמכילים חומר בלתי הולם, מה שגרם לחסימת הגישה אליהם.

"אנו מתקנים את התקלה ובקרוב לכל המשתמשים תהיה גישה למסמכים", נאמר. "הגנה על המשתמשים מפני וירוסים, תוכנות זדוניות וחומרים אחרים היא קריטית מבחינתנו. אנו מתנצלים על השיבוש בשירות ונעשה מאמצים על מנת שלא יחזור".

גרדנר אומר כי המורכבות של הטכנולוגיה והשימוש הנרחב בה טומנים בחובם סיכונים רבים. "טעות קטנה בהגדרות עלולה ליצור תקלה כמו זאת שראינו השבוע", הוא טוען, "ברור שגוגל רוצה את היכולת לאכוף את התנאים שבהם יותר לשתף תוכן, והיא צריכה לעשות זאת באופן אוטומטי בשל המספרים האדירים של המשתמשים בשירותיה. המקרה הנוכחי מדגים שטעויות קורות במנגנונים האלה, וההשלכות עלולות להיות חמורות".

לטענת דובר של גוגל, המערכות האוטומטיות של גוגל סורקות באופן מחזורי קבצים מסוימים בגוגל דרייב ששותפו בין משתמשים על מנת להגן על גולשים. חלק מהבדיקות כוללות סריקות אנטי-וירוס, זיהוי תוכנות זדוניות ופישינג (השגת מידע פרטי ברשת).

ד"ר לייטון פריצ'ארד, חוקר ביולוגיה חישובית, כתב בטוויטר שעל אף שמדובר בתקלה, היא מאירה שוב את העובדה שרבים מהמשתמשים בשירותיה של גוגל לא באמת קוראים את תנאי השימוש של החברה.

מנכ"ל גוגל סונדאר פיצ'אי. המכונות ובני האדם לא חסינים מטעויותצילום: בלומברג

"הגישה הטבעית היא התעלמות", הוא אומר, "אנחנו מאשרים את התנאים בגלל הדברים שאנחנו צריכים בשירות שלהם, אבל הרבה דברים יכולים לחמוק מאתנו על הדרך". "שאלתי אותם ישירות אם התקלה היא תוצאה של מערכת אוטומטית הקשורה לתוכן", המשיך פריצ'ארד, "הם אמרו שהם לא יכולים להגיד בשלב הזה ושהם יעדכנו בעמוד שלהם".

אחד המשתמשים כתב בפורום שנועד לסייע לאלו שנחסמו: "אני מקווה שגוגל תבין את חומרת המקרה. אם היא רוצה שהכלי הזה יהיה מקצועי וכזה שאנשים יוכלו לסמוך עליו ולא יתפקד כצעצוע בלבד, אירועים כאלה חייבים להפסק".

גולש אחר פרסם תגובה שקיבל מאנשי התמיכה של החברה שבה נכתב: "מערכת הסריקה האוטומטית סימנה את הקובץ שלך כחשוד בעקבות המידע שהוא מבקש מאחרים. באופן כללי, שימוש בגוגל Forms (שירות יצירת הטפסים המקוון) על מנת לאסוף מידע מסווג - מספרי ת"ז, סיסמאות, מספרי חשבונות בנק ומספרי דרכונים - מפר את תנאי השירות שלנו". לטענת הגולש, ההודעה הייתה חסרת כל היגיון. "לא הפרתי את התנאים המתוארים", הוא כתב.

בעוד שבמדיניות הפרטיות של גוגל לא מצוינת באופן מפורש סריקה של מסמכים בגוגל דוקס, מדובר על כך שהמערכת אוספת מידע מהודעות ג'ימייל, פרופילים ב-G Plus, תמונות, סרטוני וידאו, היסטורית גלישה, סריקת מפות, מסמכים וחומרים נוספים תחת הפלטפורמה. "המערכת האוטומטית שלנו מנתחת את המידע כשהוא נשלח, כשהוא מתקבל וכשהוא מאוחסן" נכתב במסמך.

גרדנר מדגיש כי משתמשים צריכים להיות מודעים לכך שהמידע חשוף לחברת הענק. 

"אנחנו צריכים לדעת שכל התוכן שאנחנו יוצרים בתוך המערכת הזאת מנותח ומנוטר, וזה לא נעשה על ידי בני אדם כי אם באמצעות מכונות", הוא אומר, "לא בני האדם ולא המכונות חסינים מטעויות, כך שאנחנו יכולים לצפות לתקלות נוספות בתחום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ