מדריך |

לא רק בסייבר מאנדיי: איך תעקפו את אפליית המחירים של אמזון וחברותיה

תג המחיר של מוצרים באתרים בינלאומיים יכול להשתנות באופן דרמטי בין מדינה למדינה. החדשות הטובות הן שיש דרך לא כל כך מסובכת לפתור את זה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחסנים של אמזון

בעבר, כשרצינו לקנות ספר אלקטרוני בקינדל או משחק בסטים, התהליך היה פשוט מאוד: נכנסים לחנות, רואים את המחיר ורוכשים באמצעות כרטיס אשראי בינלאומי. המחיר נגבה בדולרים והיה אחיד לכל הלקוחות. מאז הרבה ביטים זרמו בנהר והחברות הבינלאומיות גילו את הלוקליזציה ואת האפשרות לגבות מחירים שונים מלקוחות במדינות שונות. לצערנו, בשל חוזק השקל הישראלי, אותן החברות מרשות לעצמן לגבות פה יותר, לפעמים הרבה יותר.

הצגת מחירים שונים על אותו שירות/מוצר (לא כולל דמי משלוח כמובן) נקרא 'אפליית מחירים'. זו פרקטיקה ידועה בעולם השיווק והכלכלה, אך בעידן ה"הביג דאטה" היא לקחה טוויסט אפל. התיאוריה הכלכלית הנאיבית (הי, סוף סוף אני יכול לכתוב על מה שלמדתי באוניברסיטה!) גורסת שלפירמה עם כוח מונופוליסטי מסויים יש אינטרס למכור כמה שיותר ביוקר. מה הבעיה? שככל שמוכרים יותר ביוקר ככה מוכרים פחות. הפירמה המונופוליסטית לא יכולה להעלות מחירים לאינסוף, אז היא תעלה מחיר לאופטימום שיביא לה כמה שיותר רווח.

אבל זו גישה נאיבית. מוכר מתוחכם יותר ינסה למכור במחירים שונים לקהלים שונים. לאנשים שמוכנים לשלם יותר הוא ימכור ביותר ולאנשים שלא מוכנים לשלם הרבה הוא ימכור בפחות. כך הוא ירוויח גם מכירה במחיר גבוה אבל גם לא יפספס את היכולת למכור יותר מוצרים ברווח קטן יותר. יש דרכים לגיטימיות יותר ופחות לעשות את זה. אחת מהן היא הצעת קופונים ברשת: מי שירצה לרכוש בזול ויהיה מוכן להתאמץ, יחפש את הקופון ברשת ויעשה כל מה שהוא יכול כדי להשיג אותו, ומנגד יהיו כאלה שיגידו 'לא משנה' ויקנו. זו דרך לגיטימית, שמתוארת בצורה יפה בספר "למה קשה לתפוס מונית בימים גשומים?".

בעולם שבו אנחנו יודעים מי הלקוח שלנו ובאמצעות מסדי נתונים ענקיים יודעים עליו המון, אנחנו יכולים לנקוט באפליית מחירים ברמה הפרטנית ממש. למשל, אם אנחנו יודעים שללקוח שלנו יש בעיית ניידות, נוכל להציג לו מחירים גבוהים מתוך הנחה כי הוא לא יכול לנסוע לחנות מתחרה. אם אנחנו יודעים שהלקוח שלנו נחשף כבר למוצר ולא קנה אותו, אולי נוכל להוריד את המחיר ולשכנע אותו לרכוש את המוצר. זה נשמע מפוקפק מבחינה מוסרית אבל זה חוקי וזו פרקטיקה שמתחילה להיות נהוגה בעולם. האם גם חברות גדולות מבצעת אותה? התשובה לצערי היא כן. האפלייה עדיין לא פרטנית אבל היא נעשית כבר לפי מדינות, ובחלק מהשירותים לא נותר אלא להסיק שהם גובים פה יותר מתוך ההבנה שהקהל הישראלי מורגל למחירים גבוהים.

אתר Steam הוא שירות סופר פופולרי (על גבול המונופול) המוכר משחקים. אין כמעט בית שיש בו בני נוער או ילדים שאין בכל המחשבים שלו את השירות הזה. באמצעות סטים רכשתי באופן חוקי מאות משחקים במחירים אטרקטיביים, ולא נאלצתי לחכות לחנות המחשבים שתואיל בטובה להביא משחק בעלות של מאות שקלים. במשך עשור כמעט השתמשתי בסטים בהנאה רבה עבור ילדי ועבורי, אך לפני כמה ימים גיליתי שהאתר החל לפרסם מחירים בשקלים והם גבוהים, לפעמים באופן משמעותי, מהמחירים המוצגים בדולרים ללקוחות אמריקאים. איך אני יודע מה מוצג ללקוחות האמריקאים? אני נכנס באמצעות VPN, רשת וירטואלית פרטית בתשלום (דרך מקום העבודה) המאפשרת לי להכנס ממחשבים בעלי כתובת IP אמריקאית. אתר סטים חושב שאני אמריקאי ומציג לי את המחיר בדולרים. השוויתי את המחירים למחירים של לקוח ישראלי ונדהמתי לגלות את ההפרש. שימו לב למשל למשחקים של xcom2 (סוג של משחק פופולרי) ולמחירים בדולרים ובשקלים.

מי שיטרח לעשות את ההשוואה, יגלה הבדלים שיכולים להיות משמעותיים מאוד, משבעה שקלים ועד עשרות שקלים, תמיד לרעת הישראלים. ההפרש הממוצע הוא 6 אחוזים. זה מרגיז במיוחד כאשר אין סיבה נראית לעין להפרשי המחיר - המשחק הוא אותו משחק, ואין עלויות דמי משלוח.

האם קל לשנות את המדינה ולגרום לסטים לחשוב שמדובר במחשב אמריקאי? לא. שינוי המדינה הוא קשה יחסית. סטים בודקת מהיכן פועל המחשב העיקרי שלך שבו מותקנת התוכנה ומאיפה הוא מתחבר. רק אם הוא מתחבר מהמדינה ה'נכונה' ויש לך אמצעי תשלום שרשום במדינה הנכונה, הוא מאפשר לך לשנות את המדינה בחשבון.

אז מה עושים? כרגע זה די נעול. בדרך כלל הפתרון הוא ליצור משתמש חדש במדינה ׳נכונה׳ ולשלוח דרכו ׳מתנה׳ לחשבון העיקרי, אך הפתרון הזה לא עובד במקרה של סטים כיוון שנעשית גם בדיקה של אמצעי תשלום. ניתן לרכוש משחקים דרך  שירותים חיצוניים כמו Humble Bundle, Gog ו-Gamersgate שמאפשרים רכישה עצמאית של משחקים ושיוכם לחשבון הסטים. נכון לעכשיו, שירות זה ואחרים מאפשרים לרכוש בדולרים במחירים ההוגנים.

הנה המשחק שרציתי לקנות, באותו מחיר (והוא אכן נרכש בדולרים):

ניתן להציץ בשירותים כמו cheapshark.com או isthereanydeal.com כדי להשוות מחירים בין מגוון מפיצים.

לדעתי, מדובר בירייה ברגל של שירות סטים ושל ׳המפיצים׳ שפשוט מעודדים גניבת משחקים לא חוקית בפורמט הזה. לצערי הרב, עקיפה של השירות הזה אפשרית אבל מצריכה תחכום רב: חשבון אמריקאי שמזוהה ככזה (באמצעות אמצעי תשלום של בנק אמריקאי) שישלח את המשחק כ׳מתנה׳ לחשבון הישראלי. ההמלצה שלי היא קודם כל לחפש את המשחק בהאמבל בנדל וחבריה. יש עוד תוספת חשובה לאתר הזה - חלק מההכנסות שלו מועברות לצדקה. בכך שרכשתי את ההרחבה ל-xcom2 גם תרמתי ל'רופאים ללא גבולות'.

גם בקינדל יש אפלית מחירים, אבל שם קל לעקוף אותה

אם יש משהו ששינה לי את החיים לטובה הוא מכשיר הקינדל שלי. לפני תקופת הקינדל הייתי צריך להתעסק המון עם ספרי נייר, יש לי מאות ספרים בבית וכבר לא נותר מקום לבני אדם. בתחילה הייתי מאוד סקפטי בנוגע למכשיר עצמו, אבל תוך מספר שעות הבנתי שמעכשיו חיי כקורא השתנו - לא עוד הגבלה על מספר הספרים שאני יכול לשאת איתי לנסיעה, המתנה לספר שיגיע מחו"ל או ייסורי מצפון בנוגע לחוק הספרים.

הכל היה מושלם, עד שבת. בעקבות דיון בקבוצת הווטסאפ הטכנולוגית של ישראל, החלטתי לרכוש ספר שקיבלתי עליו המלצה. באופן מפתיע גיליתי שהמחיר הנקוב שלו בחנות באמזון הוא 8.54 דולר, אך המחיר בחנות כאשר אני מחובר הוא 9.99 דולר. כלומר, המחיר שאמזון מציגה לי הוא גבוה יותר מאשר לגולשים אחרים. אם תכנסו אל עמוד הספר הזה בחנות אמזון בלי שאתם מחוברים לחשבון אמזון (או אפילו אם אתם כן מחוברים אבל לא קוראים לכם רן בר-זיק), אתם תראו מחיר של 6.07 דולר. אם תכנסו כרן בר-זיק או במקרה והיה לכם חשבון קינדל אנלימטיד/פריים, תוכלו לראות שהספר עולה 8.99 דולר.

בהתחלה היו לי כל מיני תאוריות על כך שאמזון מבצעים אפליית מחירים ספציפית על פי פרופיל, אפילו שג'ף בזוס התבטא באופן נחרץ כנגד התופעה כבר בשנת 2000. למרבה השמחה, לאמזון יש שירות לקוחות מצוין - הלכתי לשאול ואכן קיבלתי תשובה תוך חמש דקות בערך, שבה נאמר לי שאמזון לא מפלה מחירים בין לקוחות (לטענתם) אבל כן מפלה מחירים בין מדינות. אני הייתי רשום כתושב ארצות הברית, זכר לתקופה שבה אי אפשר היה להביא קינדל לארץ. החשבון השני שלי היה ישראלי, וכשנכנסתי כאינקוגניטו, נכנסתי כישראלי. איש השירות של החברה הציע לי לשנות את הכתובת חזרה לישראל בפרופיל באמזון, וברגע ששיניתי מיד המחיר ירד חזרה אל המחיר הנמוך. עם זאת, כמובן שיכול להיות מצב שבו מחירו של ספר יהיה נמוך בארצות הברית וגבוה בישראל.

ישנם כמה אתרים שעוקבים אחרי מחירים בכל האיזורים הגיאוגרפיים ומציגים אותם. יש כאלו שגם ישלחו לכם מייל על המחיר.

אם נתקלתם בספר שהמחיר שלו יקר למרות שבטוויטר הסופר הבטיח שהוא במבצע, נסו לשנות את הכתובת של החשבון שלכם. אם אתם מחזיקים חשבון אמזון שרשום במדינה זרה ואתם לא רוצים לשנות את המדינה (אם אתם לקוחות פריים למשל), אין בעיה! אפשר לעקוף את המערכת באופן חוקי וקל ולרכוש לחשבון האמריקאי שלכם ספרים מחשבון אחר. איך? פשוט ליצור חשבון ממדינה אחרת בשניות (למשל בישראל) ולקנות לעצמכם 'מתנה'. כל הפרטים ודוגמה בסרטון הבא:

אני מודה לרני עינב על הרעיון והתמיכה בהכנת הכתבה ולאורי כץ על התיקון בפסקה השניה.

פורסם לראשונה ב-Internet Israel

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ