גיל דוד

בכתבה הקודמת הזמנו אתכם לטעימה מעולם הסתרת המידע, ונתבקשתם לזהות מסר חשאי שהוסתר בתוך תמונה תמימה.

שימו לב לציפורים

על מנת להבין את שיטת ההסתרה ולזהות את המסר שהוסתר בתמונה, נחזור כ-100 שנה אחורה לימי מלחמת העולם הראשונה. במהלכה שלח שבוי מלחמה בריטי מכתב תמים למראה ממחנה שבויים בגרמניה. המכתב עבר בהצלחה את הצנזורה הגרמנית אולם בפועל הצליח השבוי להסתיר בתוכו מסר חשאי.

כיצד הוסתר המסר הסודי?

השבוי הבריטי השתמש בשיטת הסתרה המכונה כתיבה מחורצת או כתיבת דף שני. הרעיון שעומד מאחורי שיטה זו נפוץ בספרי מסתורין וסרטי מתח רבים. תחילה כותבים מכתב תמים על גבי נייר מכתבים, ומעליו מניחים נייר מכתבים נוסף. את המסר החשאי כותבים בחוזקה באמצעות העט על הנייר החדש ולחיצות העט יעברו לדף שמתחת. כעת ניתן להשמיד את הנייר עליו נכתב המסר החשאי ולשלוח את נייר המכתבים התמים. בבדיקה שטחית של הצנזורה לא יתגלה המסר המוסתר ואילו הנמען יוכל לשחזר את ההודעה החשאית על ידי שפשוף עיפרון על גבי המכתב. החריצים הסמויים שנוצרו על הנייר הראשון יחשפו כך שניתן יהיה לקרוא את המסר החשאי.

על מנת להקשות עוד יותר על הצנזורה, ניתן להעלות את רמת תחכום ההסתרה. במקום לחרוץ על הדף אותיות ומילים, אפשר להשתמש בסימנים אשר ממבט ראשון יראו שרירותיים.

התמונה הבאה מציגה משפט מתוך מכתבו של השבוי הבריטי, לאחר חשיפת החריצים והדגשתם. נסו לזהות אותם בטקסט התמים.

שורה מתוך המכתב המוצפן

החריצים בוצעו על ידי השבוי במופעים שונים של האות T במכתב התמים. שימו לב שאף לאחר הדגשת החריצים, הם עדיין נראים כמו סימנים שרירותיים שיכלו להיווצר באופן טבעי על ידי קיפול המכתב. אם כן, מהו המסר החשאי המופיע במשפט הלקוח מתוך המכתב?

במקום לכתוב את המסר החשאי באנגלית, קודד אותו השבוי על ידי שימוש בסימנים הלקוחים משיטת איתות באמצעות דגלים. שיטה זו, הנקראת דגלי סמאפור, היתה בשימוש נרחב במאה ה-19 לשם העברת מסרים בין שני גורמים ביניהם יש קו ראיה. למשל, בין שתי ספינות בים. שולח ההודעה מחזיק בידיו שני דגלים, והמסר מקודד על פי מיקום הדגלים כאשר כל דגל מוחזק באחד מתוך שמונה מיקומים אפשריים. לכל אות בא"ב מתאים מיקום שונה של הדגלים ועל ידי החלפת המיקומים יכול השולח להעביר את המסר, אות אחר אות.

הטבלה הבאה מציגה את דרך השימוש בשיטת דגלי הסמאפור, ואת אופן קידוד האותיות.

סמאפורצילום: ויקיפדיה

כעת נסו לפענח את המילה שהוסתרה על ידי השבוי במשפט הלקוח מהמכתב.

המסר המוצפן

על פי שיטת דגלי הסמאפור, המילה שהוסתרה במשפט הינה Troops (כוחות מזוינים). השבוי הבריטי ניצל בחכמה את אופן קידוד הסמאפור כך שעל גבי המכתב הוא נראה כמו אוסף של קמטים שרירותיים שנוצרו בטבעיות. שיטה זו מציבה בפני הצנזור אתגר גדול שכן גם אם הוא מצליח להבחין בחריצים במכתב, הוא עדיין צריך להבין שהם נוצרו בכוונה תחילה ושעומד מאחוריהם קידוד מסוים.

גם אתגר ההסתרה שהוצג בפניכם עשה שימוש בשיטת קידוד זו. תחילה בחרנו תמונה תמימה של סירות בים, ואז הוספנו לתמונה שלושה מקבצים של ציפורים: הראשון מכיל חמש ציפורים, השני שתיים והשלישי שלוש. כל מקבץ מקודד מילה מתוך המסר שהוסתר, וכל ציפור מקודדת אות אחת. השימוש בקידוד הסמאפור התבצע על פי מנח הכנפיים של כל ציפור.

למשל, מנח הכנפיים של הציפור בפינה השמאלית-עליונה תואם לסימון דגלי הסמאפור של האות T:

באופן הזה קודדו כל אותיות המסר על ידי הציפורים והמסר שהוסתר הוא:

Trust No One

הראשון שפתר בהצלחה את האתגר היה הקורא ארנון לאודן, אשר זכה בפרס יצירתי שהוכן במיוחד עבורו. ברוח עולם הסתרת המידע, גם פרס זה מכיל בתוכו הודעה מוסתרת:

מזל טוב, ארנון לאודן. יש לך אתגר נוסףצילום: גיל דוד

את הפתרון אפשר לכתוב בתגובות הפייסבוק:

ספרו של ד״ר גיל דוד ״אומנות ההסתרה״, שיצא לאור בקרוב. הספר חושף את העולם החשאי של אומנות הסתרת המידע והתקשורת החשאית מהעת העתיקה ועד ימינו. ד״ר דוד, יוצא קהילת המודיעין, משמש כיועץ לגופי מודיעין וחברות סייבר וחוקר במשך שנים את עולם הסתרת המידע

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ