חושבים שנתקלתם בבוטים זדוניים? כאן תוכלו להילחם בהם

יוזמה חדשה תסייע לגולשים ברשתות השונות לדווח ביתר קלות על פרופילים מזויפים ותעמולת בחירות אנונימית

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איור בוטים
צילום: עדי עמנואל

פרופילים מזויפים ברשתות החברתיות הם ממש לא דבר חדש, אך איכשהו בעולם הדיגיטלי הישראלי פחות דובר עליהם. אך אם ההתערבות הרוסית במירוץ לנשיאות בארצות הברית העלו את תשומת הלב לנושא בכל העולם, הבחירות הנוכחיות בארץ הפכו את הבוטים לנושא נפוץ ומדובר בכל בית בישראל.

בימים האחרונים קמה יוזמה שמטרתה לסייע במלחמה נגד אותם פרופילים מזויפים, אשר כוללת שיתוף פעולה בין איגוד האינטרנט הישראלי, המכון הישראלי לדמוקרטיה והקליניקה למשפט, טכנולוגיה וסייבר באוניברסיטת חיפה. הארגונים יצרו עמוד ייעודי שמאפשר לגולשים לדווח על בוטים, חשבונות מזויפים ותעמולה אנונימית ביתר קלות.

הטופס שמופע בעמוד של המיזם, מאפשר למשתמשים לדווח באופן אנונימי על חשבונות הנחשדים כבוטים. לטענת מייסדי המיזם, יתרונם בתהליך הוא הגישה הישירה שלהם לפלטפורמות השונות - פייסבוק, טוויטר, אינסטגרם וכו' - ויכולתם לזכות לקדימות בבקשות ותלונות שהם מגישים.

לאחר קבלת הדיווח, מומחים מטעם הארגונים ייבחנו את הפרופיל ויפעל בהתאם לאפשרויות העומדות לרשותו: דיווח על נושא הפניה למשטרה, לוועדת הבחירות המרכזית או לפלטפורמה הרלוונטית שבה פורסם התוכן.

"בשנים האחרונות ראינו במדינות שונות מגמה מתגברת של התערבות פסולה בבחירות", מסרה בהודעה לתקשורת קרין נהון, נשיאת איגוד האינטרנט הישראלי. "נסיונות אלו עלולים לפגוע פגישה אנושה באמון הציבור בדמוקרטיה הישראלית ובהסדרי השלטון בישראל. המיזם המשותף הוא חלק מארגז הכלים למניעת הטיית בחירות שאנו מנסים לקדם לטובת הציבור".

את המדריך ואת טופס התלונה אפשר למצוא כאן

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ