מזל טוב, יצאה לכם תמונה מדהימה של ירח בוואווי P30; אבל מי באמת "הצלם"?

ברשת זועמים על ענקית הטכנולוגיה הסינית אחרי שאתר סיני הגיע למסקנה שהחברה משלבת תמונות "אמיתיות" עם תמונות המשתמשים כדי לשדרג אותן; זה לא נכון, אבל השאלה נותרת בעינה - מי באמת היוצר? מי שלחץ על הכפתור או הבינה המלאכותית?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום מסך: מתוך סרטון של Huawei

בשנים האחרונות נראה שמכשירי הדגל של יצרניות הסמארטפונים הולכים ונעשים דומים זה לזה מבחינת היכולות. אחד התחומים שבו החברות ממשיכות להילחם על ההובלה הוא הצילום, והשנה נראה ש- Huawei (וואווי) הגדילה לעשות - לא רק שמערך הצילום של סדרת Huawei P30 מאפשר הגדלה פי 50, הוא אפילו מצויד במצב מיוחד, מבוסס בינה מלאכותית, שמבטיח שתוכלו אף לצלם את הירח - ולקבל תמונות שנראות - ובכן, כמו ירח. ואולם, בשבוע האחרון מעיבה פרשה חדשה וקצת מוזרה על היכולת המרשימה הזו - באופן שמעורר תהייה אמיתית - מי בכלל צילם את התמונות האלה?

לפי הטענות שעלו לראשונה באתר סיני, החברה לא בדיוק סיפרה את כל האמת על "מצב הירח". לדברי המקרטגים היא בעצם לקחה תמונות טובות של הירח ממאגר תמונות קיים ושילבה אותן בתמונות של המשתמשים. כך שאפשר בקלות לטעון שהם לא באמת ה"יוצרים", אלא רק נהנים מהעתקה אמנותית, 

צולם ב-Huawei P30

ב-Huawei דחו את הטענה, ובתגובה שפורסמה בין היתר ב-Android Authority החברה הסבירה שאפשר לכבות את מצב הבינה המלאכותית בלחיצת כפתור. בנוסף היא סיפקה הסבר כללי. "מצב ירח פועל בדיוק כמו מצבי בינה מלאכותית אחרים בכך שהוא מזהה ומשפר פרטים בתוך תמונה כדי לסייע למשתמשים לצלם תמונות טובות יותר. הוא עושה זאת מבלי להחליף את התמונה - מה שידרוש שטח אחסון בלתי אפשרי, מפני שמצב AI מזהה יותר מ-1,300 תרחישים שונים".  (ראוי לציין כאן שאין כפתור "מצב ירח" ולמעשה, המכשיר אמור להחליט באופן אוטומטי מתי להפעיל אותו כאשר בורר ה-AI פעיל. ע"י)

יש כמה בעיות עם הטענות. של שני הצדדים

מי שזועף על וואווי ככל הנראה טועה, כי אכן לא מדובר בטכנולוגיה שפועלת על ידי בחירה של תמונה אמיתית ואיכותית יחידה ו"מיזוג" שלה עם התמונה שצילם המשתמש. מצד שני, סביר להניח שהתהליך דווקא עושה שימוש נרחב בתמונות קיימות ואיכותיות של הירח כדי להפוך את התמונה שלכם ליצירת מופת צילומית (על ידי למידה שלהן, לא על ידי העתקה ישירה). על כן, בסופו של דבר הטענות של Huawei לא פותרות את השאלה "של מי התמונה הזו לעזאזל?".

איך לצלם את הירח. סרטון הדרכה של Huawei

אם רק רציתם תמונה מגניבה של ירח זה לא צריך לעניין אתכם, אבל אם אתם חושבים שהתמונה באמת מעידה על יכולות הצילום שלכם ואתם יכולים לשתף באינסטגרם לצד הכיתוב #nofilter… ובכן, לא ממש. וכמו בכל דבר בטכנולוגיה שהולכת וכובשת לה עוד ועוד תחומים בחיים שלנו, ההשלכות לא מסתכמות רק בקרדיט.

אם וואווי צודקת אז מה הבעיה בעצם?

החברה לא נכנסה לעובי הקורה, ולמרות חיטוט לא מבוטל, כותב שורות אלה לא הצליח למצוא תיאור מלא של האופן שבו המערכת פועלת. אז כל מה שנכתב מכאן ואילך מבוסס על פרשנות מרחיקת לכת, אבל כזאת שמבוססת על הנחות מאוד סבירות:

כשוואווי כותבת ש'מצב הירח' של החברה "פועל בדיוק כמו מצבי בינה מלאכותית אחרים", אפשר להסיק שמדובר בתוכנה שמשתמשת במודלים כאלה או אחרים של למידה עמוקה - רשתות נוירונים עמוקות (DNN) - כדי לבצע כמה פעולות שונות שבסופו של דבר אמורות להפוך את התמונה שלכם לפיסת מופת פוטוגרפית.

רשתות נוירונים עמוקות הן הדבר החם ביותר בתחום למידת מכונה ובינה מלאכותית בשנים האחרונות (למרות שהעקרונות גובשו כבר לפני עשרות שנים). הרעיון הוא שחוקרים מזינים אליהן כמויות אדירות של מידע (למשל תמונות וכיתובי תמונה מתאימים). לאחר שהן מעבדות את כל המידע, הן לומדות בעצמן לעשות שורה של פעולות שנראות טבעיות לאדם הממוצע, אבל מאוד מסובכות למחשבים.

למשל הן לומדות להבדיל בין אובייקטים שונים בתמונות (זיהוי גבולות - Edge Detection) - כך הן יכולות להפריד בין דמויות אנושיות או מכוניות מהרקע של התמונות. או במקרה הנוכחי - להבדיל בין הירח לשמיים.

רק לזהות ירח נשמע פשוט, לא?

תחשבו שהם צריכים לעשות זאת גם כשהירח מציץ בין העננים, וכמובן להתאים את היכולות לכל המופעים השונים של הירח לאורך החודש, בנוסף לתנאי תאורה ומזג אוויר שונים בתכלית.

תפקיד נוסף שמוטל על כתפיהן המתוסבכות של רשתות הנוירונים הללו הוא זיהוי של האובייקטים עצמם - כלומר לא רק להפריד בין העיגול או חצי הסהר מהרקע, אלא לבחון קטעים שונים של האובייקט ולהגיע למסקנה שהוא אכן ירח, ולא סתם פנס רחוב (אלגוריתמים דומים משמשים לזיהוי פנים ואובייקטים אחרים כמו בני אדם). 

השלב הבא והמדהים באמת, היא היכולת של אלגוריתמים כאלה ליישם את מה שלמדו - כלומר לייצר אובייקטים חדשים לחלוטין, כמו אלה שהיא למדה לזהות ולסווג - למשל אתר thispersondoesnotexist.com שמייצר פרצופים מומצאים אך אמינים לחלוטין (לפחות במבט ראשון, ולפעמים גם שני ושלישי).

היכולת האחרונה יכולה לרמז על הבעייתיות. מצד שני, ברור שבמקרה הנוכחי לא מדובר על יצירה של תמונה יש מאין, אלא על מקצה שיפורים. 

אז מה קורה כשמנסים להפוך צילום מטושטש לירח?

ובכן, כאמור, וואווי אולי לא נכנסה לפרטים, אבל היא בעצם סיפקה הסבר מצוין על האופן שבו הטכנולוגיה הזו עובדת. "בהתבסס על עקרונות למידת מכונה, המצלמה מזהה תרחיש, ומסייעת לבצע אופטימיזציה של הפוקוס והחשיפה כדי לשפר את הפרטים כמו צורות, צבעים, ואת האזורים הבהירים והכהים" - הסבירה וואווי.

במילים אחרות, מה שעושה "פילטר הירח" זה לבחון כל קבוצת פיקסלים בתמונה, ולהעריך על פי המידע שבידי האלגוריתם באיזו פיסת ירח מדובר. את אותה קבוצת פיקסלים ירחית הוא משווה לגרסה ה"אופטימלית" שלה - מעין נייר לקמוס של ירח כמו שהייתם רוצים לצלם.

ואיך האלגוריתם הפך למבקר צילום?

איך עובדים פילטרים של תוכנות גרפיות, ומה הקשר שלהם לקונבולוציהקרדיט: Computerphile

כפי שכבר צויין  - לרשת הנוירונים הוזנו מבעוד מועד המוני תמונות גדולות ומפורטות של הירח בשלל מצבים, זוויות, עונות, שעות וכו'. כך היא גיבשה לעצמה טווח ערכים אופטימלי לכל זווית ומצב. (סביר להניח ש)זה נעשה בעזרת גרסה כזאת או אחרת של אחד המודלים החשובים והפופולריים ברשתות נוירונים עמוקות - GAN (קיצור של Generative adversarial network) - מערך שבנוי בעצם משתי רשתות - האחת מרובת שכבות נוירונים ומייצרת אינספור אפשרויות, בעוד שהשנייה צריכה לקבוע איזה מתוכן הכי מתאימה למה שנדרש ממנה. 

בשלב הבא האלגוריתם רק צריך לקרב ככל האפשר בין התמונה שלכם לתמונה האופטימלית. כלומר, עכשיו כל אחת מאותן קבוצות פיקסלים מקבלת שדרוג בהתאם לתוצאה הרצויה (הפעולה מכונה קונבולוציה) - בדיוק כמו פילטרים ל"פנים יפות" או הפילטרים של Prisma שנועדו לגרום לתמונות שלכם להיראות כמו יצירות אמנות בסגנונות שונים.

ואיך עובדת רשת נוירונים מבוססת קונבולוציה

אז גם אם התיאור המקורי של המבקרים לא לא מדויק, האם אפשר לטעון שהתמונה היא יצירה של הצלם, או שהיא בסך הכל תוצאה של עוד פילטר פוטושופ - סמוי מהעין, אבל מאוד מאוד נוכח?

אפשר לטעון שההבדל הוא סמנטי, ובצדק. אבל זה לא הופך אותו לפחות חשוב.

כשפילטרים מבטיחים לכם פנים יפות, אתם יודעים היטב שהמטרה היא מעין גרסה דיגיטלית לאיפור - פנים קצת יותר חלקים, עם קצת פחות פגמים. כשפריזמה מבטיחה לכם ציור "כמו פיקאסו" בלחיצת כפתור, אתם יודעים שחתמתם על עסקה מסוימת - קחו עוד אמנותיות אבל בתמורה, ותרו על ה"אותנטיות" של היצירה שלכם.

וואווי לא הבטיחה לצייר לכם תמונה יפה או לעשות פילטר של בסגנון של ירח. היא הבטיחה שהירח שלכם יהיה יותר אותנטי - "יותר ירח" - ואת זה לא בטוח שהיא סיפקה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ