דיווח: עובד NSO השתמש בפגסוס כדי לרגל אחרי אשה שהכיר

עובדים לשעבר בחברה סיפרו לאתר Vice כי עובד שנשלח לספק תמיכה ללקוחות באיחוד האמירויות השתמש במערכת ללא אישור; לדבריהם, האיש פוטר והחברה החמירה את הנהלים

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך אתר NSO Group
מתוך אתר NSO Group

עובד NSO Group השתמש בתוכנת ריגול של החברה כדי לעקוב אחרי אשה שהיה מעוניין בה, כך אמרו כמה עובדים לשעבר בחברה לאתר Vice. על פי הדיווח, לאחר שהמקרה התגלה ב-2016, העובד פוטר ומנהלי החברה הזהירו את העובדים.

הדיווח האחרון מגיע בעת ש-NSO נלחמת בכמה חזיתות משפטיות - כולל בישראל ובארצות הברית. בתגובות הרבות שלה ממשיכה לטעון החברה כי המערכות שלה משמשות אך ורק את הלקוחות שלה - ארגוני אכיפת חוק ומודיעין במדינות שונות.

למעשה, ב-NSO Group טוענים שוב ושוב כי לאנשיה אין גישה אמיתית למערכות והם לא יכולים להפעיל אותן בעצמם, או להיות חשופים למטרות הריגול של הלקוחות. זאת למרות שחוזים שנחשפו גילו שהחברה מספקת כמה אפשרויות לתמיכה בלקוחות, בהן גם תמיכה במקום עצמו וחיבור מרחוק באמצעות VPN. תגובה דומה סיפקה החברה גם לראיות האחרונות שהציגה פייסבוק לבית משפט בקליפורניה. על פי המסמכים והתצהירים שהציגה פייסבוק, NSO Group הפעילה בעצמה שרתים שהיו ממוקמים בקליפורניה.

על פי הדיווח של Motherboard, מדור הטכנולוגיה של Vice, העובד השתמש במערכת פגסוס בשעה שנשלח לספק תמיכה מקומית ללקוחה של החברה באיחוד האמירויות. למעשה, הוא התגנב למשרדי סוכנות (ששמה לא נחשף) שמשתמשת בפגסוס, והפעיל את המערכת בשעה שהמשרד היה ריק מאדם. "המטרה היתה אשה שהעובד הכיר אישית", סיפרו עובדים לשעבר בחברה.

כאשר התברר שמישהו נכנס למערכת בשעה שהיא כלל לא היתה אמורה להיות פעילה, הדבר עורר סערה. "הלקוחות היו עצבנים", אמרו העובדים לשעבר. הם סיפרו כי NSO Group פיטרה מיד את העובד משהתגלה השימוש האסור. בנוסף, מנהלי החברה כינסו את העובדים והבהירו שחל איסור חמור על התנהגות כזו.

מקימי NSO עמית לביא ושלו חוליוצילום: ללא קרדיט

למרות זאת, המקרה האחרון שוב מעורר ספקות כבדים בנוגע לטענות של החברה על ההפרדה המוחלטת בין אנשיה העוסקים בתמיכה ובפיתוח למערכות המותקנות אצל לקוחותיה. "אין דרך אמיתית להתגונן מפני זה", אמר ל-Vice עובד לשעבר בחברה. "לאנשים הטכניים תמיד תהיה גישה".

"מאוד מצער אותנו לגלות שתרחישים שהזהרנו מפניהם נחשפים אחד אחד ככאלו שכבר קרו, ומצער מאוד שהמקרה הזה איננו מפתיע", מסר בתגובה לדיווח גיל נוה, דובר אמנסטי אינטרנשיונל ישראל. "אסור שבחסות ימי קורונה תינתן לגיטימציה לכלי הנשק הללו באופן כללי ושל קבוצת NSO בפרט, כי הם מהווים סכנה כל כך חמורה והיעדר הפיקוח עליהם מוכח שוב ושוב - זה מסוכן לכולנו".

פנינו לבקשת תגובה לחברת NSO Group. עד כה טרם נמסרה תגובה רשמית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ