ואז המלכה התחילה לרקוד: צ'אנל 4 סופג ביקורת על נאום מלכותי מסוג אחר

במקביל לשידור הנאום המלכותי החגיגי לחג המולד, החליטו בערוץ ארבע הבריטי להכין הפתעה לצופים. שם הפיקו נאום בעזרת טכנולוגיות דיפ פייק, אז מה הפלא שהמלכה התבטאה שם בחופשיות נגד מייגן מרקל ואפילו על פרשת אפשטיין

איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המלכה לפני הנאום החגיגי האמיתי
איתן לשם

צ'אנל 4 הבריטי ידוע כבר שנים כ-"ילד הרע" של הטלוויזיה הציבורית בבריטניה, לכן כאשר פרסם הערוץ כי בכוונתו לשדר את נאום חג המולד המסורתי של המלכה רבים בממלכה כבר החלו להכין את עצמם לשערורייה. בתחילת השבוע שעבר פורסם כי לראשונה נאום המלכה המסורתי יוקלט מראש, בשל מגבלות הקורונה, וישודר כרגיל ב-BBC. אבל לקברניטי ערוץ ארבע הייתה תכנית מלכותית משלהם – לשדר נאום דיפ פייק של המלכה.

הנאום המזויף של המלכה היה קצר יותר מהנאום האמיתי; קצת פחות מארבע דקות לעומת שבע דקות וחצי. כבר עם תחילת הנאום ניתן להבחין שמדובר בדיפ פייק, גם בשל המראה המעט מוזר של המלכה אליזבת' ובעיקר בגלל תוכן הדברים שלה. "סוף סוף אני יכולה לדבר במקום שייתן לי לדבר בחופשיות", מפתיעה המלכה ועוברת ממוקש מלכותי אחד למשנהו מבלי לפספס אף אחד. "קשה להתרגל לעובדה שאחד מקרובייך מעדיף את קנדה עליך", היא עקצה את הנסיך הארי ואשתו מייגן מרקל, שנטשו את בית המלוכה לטובת חיים שקטים בקנדה. "לפחות יש לי את הנסיך אנדרו קרוב אלי, לא נראה שהוא ייסע לארה"ב בקרוב", בת דמותה של המלכה רמזה עבות לפרשיית אפשטיין ששמו של הנסיך אנדרו נקשר בה.

משם המלכה עברה לספר על החשבון החדש שפתחה בטיק טוק, ומיד פוצחת בריקוד טיק טוקי קלאסי. כאן – יש לקוות – כבר הבינו כל הצופים כי מדובר בנאום מזויף, הנשען על טכנולוגיות דיפ פייק. בצ'אנל 4 צירפו גם סרטון הסבר להפקת הנאום, כולל הצגת הטכנולוגיה והסיבות שהובילו אותם לנקוט בצעד כזה. בערוץ הסבירו כי "כמו כל טכנולוגיה, גם הדיפ פייק יכול לשמש לטובה או לרעה, ואנחנו רצינו להדגים את השלב שבו נמצאת הטכנולוגיה ואת הסכנות הגלומות בה".

זמן לא רב לאחר שידור הנאום, נכנס הערוץ למגננה אל מול גל ביקורת חריפה שספג. הביקורת לא נסובה רק סביב השימוש בדמותה של המלכה, אלא גם עצם השימוש בטכנולוגיה הזו כדי להפחיד את הציבור גם כן ספגה ביקורת. "מציגים את הטכנולוגיה הזו כאילו היא הרבה יותר מתקדמת ממה שהיא באמת, וזה עלול להלחיץ את הציבור", אמר לגרדיאן מנכ"ל ארגון שנועד לרתום את הטכנולוגיה למען זכויות אזרח. בצ'אנל 4 סיכמו והזהירו – "אנחנו כבר לא יכולים לסמוך על העיניים שלנו, ראו הוזהרתם". 

התעלול האחרון מצטרף למבול סרטוני דיפ פייק שמציפים בשנה האחרונה את הפלטפורמות השונות. רובם נועדו לסמן לציבור ולמקבלי ההחלטות את הפוטנציאל ההרסני בטכנולוגיה. שני פרויקטים כאלה הם "המשימה לירח נכשלה", פרויקט תודעתי שמשלב דיפ פייק כדי להמחיש כיצד ניתן להנדס בעזרת הטכנולוגיה גם את ההיסטוריה, והשני הוא פרויקט Ctrl Shift Face, שהציב כוכבי קולנוע בתפקידים לא להם. הפרויקט הזה זכה להד נרחב, ולצד שעשוע מובן הצליח לזרוע גם אימה אמיתית ברשת מפאת היכולות הטכנולוגיות המתקדמות והשפעתן העתידית.

בנאום האמיתי שנשאה המלכה, היא בחרה להודות לצוותי הרפואה וההצלה וטענה – כמו ראש הממשלה בנימין נתניהו – שמבצע החיסונים הוא "צעד גדול לאנושות". נשמע שהנאום המזויף היה מרתק הרבה יותר, עם כל הכבוד לכוכבת הראשית של סדרת הלהיט "הכתר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ