עודד ירון
עודד ירון

בזמן האחרון הספאם בפייסבוק עושה קאמבק, זו לפחות ההרגשה האישית שלי, אחרי שכמה חברים כבר שלחו לי הודעות עם לינקים זדוניים מבלי ידיעתם. במקרה האחרון, חבר שלח לי הודעה כשישבנו מטר זה מזה, ואז זכיתי במבט מקרוב על התוצאות. עם כל גל חדש של הודעות הוא קיבל הודעות מופתעות עד נזעמות מחברים שקיבלו ממנו לינקים. חלקם אף לחצו עליהם והתוצאה היתה הפצה נוספת שלהם. וכמובן שהוא מיהר להעלות בפייסבוק הודעה על הדרדרותו הפתאומית לחיי הפשע. וזה הדבר הראשון שאתם צריכים לעשות: להזהיר אחרים.

א. במקביל התחלנו לחפש פיתרונות שיפטרו אותנו מענייני. פייסבוק למשל ממליצה לעבור היטב על התוספים של הדפדפן ולחפש אם יש שם תוספים חשודים, כפי שניתן לראות בסרטון הבא (הרשת מציעה עצות נוספות בעמוד הבא) אם אתם לא מכירים או לא בטוחים לגבי תוסף כזה או אחר. פשוט חפשו בגוגל ותראו מה אומרת הרשת עליו. בכל אופן ניסינו את זה, וזה לא ממש הלך, לא מצאנו שום דבר חשוד בצורה יוצאת דופן.

ב. אחר כך יצאנו למסע מחיקות של האפליקציות שלו בפייסבוק. מחקנו את כולן, גם זה לא עזר.

ג. לבסוף אחרי עוד חיפושים, מצאנו את הפיתרון שהציל את המצב בפורום עזרה בפייסבוק (שמשום מה אני לא מצליח למצוא שוב. עם המייעץ הסליחה). שם המליצו על Malwarebytes Anti-Malware, שחיסלה את התוכנה הזדונית שהתיישבה לו במחשב.

אחרי שאתם מורידים אותה מפה.

1. התקינו אותה

2. סרקו את המחשב

3. מחקו את התועבות שהיא מוצאת - שימו לב איפה הן נמצאות ובאיזה קבצים מדובר כדי להימנע מ-False Positives, כלומר ממחיקה של קבצים חיוניים.

לא מכירים, אבל חוששים שהם עלולים להיות חיוניים? גוגל היא הפיתרון (יש גם אתרים ייעודיים לכך, כמו למשל exedb.com), העתיקו את שם הקובץ, כולל הסיומת וחפשו.

4. היא תבקש מכם לבצע אתחול, שמרו את כל מה שעבדתם עליו ובצעו אתחול.

5. היכנסו שוב לפייסבוק והחליפו סיסמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ